(মাষ্টুৰবেশ্বন)ৰ হস্তমৈথুনৰ সুবিধা আৰু অসুবিধা

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

হস্তমৈথুনৰ Advantage:

১) যৌন আনন্দ (Sexual Pleasure ): হস্তমৈথুনে সংগীৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ যৌন সুখ আৰু সন্তুষ্টি প্ৰদান কৰিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা ব্যক্তিসকলে নিজৰ শৰীৰটো অন্বেষণ কৰিব পাৰে, তেওঁলোকৰ পছন্দ বুজিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ বাবে কিহৰ দ্বাৰা আনন্দ পোৱা যায় সেই বিষয়ে জানিব পাৰে।

- Advertisement -

২) মানসিক চাপ নিৰাময় Stress Relief: হস্তমৈথুনে স্বাভাৱিক মানসিক চাপ নিৰাময়ৰ কাম কৰিব পাৰে। 

৩) ভাল টোপনি Better Sleep: কিছুমান ব্যক্তিৰ বাবে হস্তমৈথুন কৰিলে ভাল টোপনি আহিব পাৰে, কিয়নো ই অৰ্গাজমৰ পিছত শান্তি আৰু শিথিলতাৰ অনুভূতি বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

৪) আত্ম-অন্বেষণ Self-Exploration : হস্তমৈথুনৰ দ্বাৰা মানুহে নিজৰ শৰীৰ আৰু যৌনতাক অন্বেষণ কৰিব পাৰে। বিশেষকৈ যিসকল ব্যক্তিয়ে নিজৰ যৌন অভিৰুচিৰ বিষয়ে নিশ্চিত নহয় বা যৌন প্ৰদৰ্শনৰ বিষয়ে চিন্তা কৰে তেওঁলোকৰ বাবে ই উপকাৰী হ’ব পাৰে।

- Advertisement -

৫) পেলভিক ফ্ল’ৰৰ পেশীৰ স্বাস্থ্য Pelvic Floor Muscle Health: নিয়মিত হস্তমৈথুনে পেলভিক ফ্ল’ৰৰ পেশী সুস্থ কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে, যিটো বিশেষ চিকিৎসাজনিত অৱস্থা থকা লোক বা ৰজোনিবৃত্তিৰ পিছৰ মহিলাৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে।

হস্তমৈথুনৰ অসুবিধাসমূহ:

অতিৰিক্ত যিকোনো বস্তু স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী নহয় আৰু ই শৰীৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়, Compulsive masturbation অতি নিচাযুক্ত হব পাৰে আৰু কেতিয়াবা অনিয়ন্ত্ৰিত হব পাৰে। আমাৰ শৰীৰত হস্তমৈথুনৰ অসুবিধা বা প্ৰভাৱ চাওক:

যদি আপুনি ইয়াৰ প্ৰতি আসক্ত হয়, তেন্তে ই হতাশাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে ।

– ইয়াৰ ফলত একাগ্ৰতা আৰু সামাজিক জীৱনৰ অভাৱ হ’ব পাৰে।

– যৌনাংগত আঘাত পাব পাৰে।

– ইয়াৰ ফলত পুৰুষৰ সোনকালে বীর্যপাত হ’ব পাৰে।

আপোনাৰ কুমাৰীত্বতো ( virginity) ইয়াৰ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related