PM Modi Foreign Visits : তৃতীয়বাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ লগে লগে মোডীয়ে প্ৰথমে ইটালী ভ্ৰমণ কৰিব, জানি লওক তেওঁ আন কোনখন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব

Date:

- Advertisement -

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ বিদেশ ভ্ৰমণঃ তৃতীয়বাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ লগে লগে মোডীয়ে প্ৰথমে ইটালী ভ্ৰমণ কৰিব, জানি লওক তেওঁ আন কোনখন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী ইটালী ভ্ৰমণঃ জি-৭ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে ইটালীৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী জৰ্জিয়া মেল’নীৰ আমন্ত্ৰণ গ্ৰহণ কৰিছে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে। 

- Advertisement -

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ বিদেশ ভ্ৰমণঃ ৯ জুনত তৃতীয়বাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে প্ৰথম বিদেশ ভ্ৰমণত ইটালীলৈ যাব। জি-৭ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে ইটালীৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী জৰ্জিয়া মেল’নীৰ আমন্ত্ৰণ মানি লৈছে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে। জি-৭ দেশৰ শীৰ্ষ সন্মিলন ইটালীত ১৩ জুনৰ পৰা ১৫ জুনলৈ অনুষ্ঠিত হ’ব।

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত কয় যে বৃহস্পতিবাৰে ইটালীৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মেলনীৰ সৈতে মোদীয়ে কথা পাতিছিল আৰু ইটালীৰ পুগ্লিয়াত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া জি-৭ শীৰ্ষ সন্মিলনৰ আউটৰিচ অধিবেশনলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱাৰ বাবে তেওঁক ধন্যবাদ জনাইছে।

ইটালীয়ে জি-৭ৰ সভাপতিত্ব কৰিছে। এই সন্মিলনত বিশ্ব অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাণিজ্য, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ প্ৰভাৱ, ইজৰাইল আৰু হামাছৰ মাজৰ সংঘাতৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়সমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হ’ব।

জি-৭ দেশসমূহৰ ভিতৰত আছে কানাডা, ফ্ৰান্স, জাৰ্মানী, ইটালী, জাপান, ব্ৰিটেইন আৰু আমেৰিকা আৰু ইউৰোপীয় সংঘই অতিথি হিচাপে আলোচনাত অংশগ্ৰহণ কৰে। এই ভ্ৰমণৰ সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু জি-৭ৰ অন্যান্য নেতাক সাক্ষাৎ কৰিব।

- Advertisement -

ভাৰতৰ ব্যস্ত কূটনৈতিক সূচীঃ

সংবাদ মাধ্যমৰ খবৰ অনুসৰি শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠান শেষ হোৱাৰ পিছত ভাৰতৰ কূটনৈতিক সূচী অতি ব্যস্ত হ’বলৈ গৈ আছে। জি-৭ৰ পূৰ্বে অক্টোবৰত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ব্ৰিকছ শীৰ্ষ সন্মিলনৰ প্ৰস্তুতিৰ বাবে ১১ জুনত ৰাছিয়াত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ব্ৰিকছৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলৰ বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিব বৈদেশিক মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে।

জুন মাহৰ অন্তিম সপ্তাহত ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বাংলাদেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেখ হাছিনাক আতিথ্য প্ৰদান কৰিব, তাৰ পিছত জুলাই মাহত কাজাখস্তানত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এছচিঅ’ শীৰ্ষ সন্মিলন অনুষ্ঠিত হ’ব, য’ত নিৰ্বাচনৰ পিছত তেওঁ চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ছি জিনপিঙক সাক্ষাৎ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ইউক্ৰেইনে ভাৰতে শান্তি সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি আশা কৰিছে

ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভল’ডিমিৰ জেলেনস্কিয়ে নিৰ্বাচনী বিজয়ৰ পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীলৈ অভিনন্দন বাৰ্তাযোগে আগন্তুক শান্তি সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে নতুন দিল্লীলৈ আহ্বান জনাইছে।

- Advertisement -

জেলেনস্কিয়ে বিশ্ব পৰিক্ৰমাত ভাৰতৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আৰু স্থায়ী শান্তি লাভৰ বাবে সামূহিক প্ৰচেষ্টাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। ইয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়া স্বৰূপে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে বিশ্ব শান্তিৰ পোষকতাৰ প্ৰতি ভাৰতৰ দায়বদ্ধতাক পুনৰ দৃঢ় কৰে।

অৱশ্যে চুইজাৰলেণ্ডৰ বাৰ্গেনষ্টকত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ইউক্ৰেইন শান্তি সন্মিলনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিব নে নকৰে সেয়া স্পষ্ট হোৱা নাই। মাৰ্চ মাহত ইউক্ৰেইনৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী ডিমাইট্ৰ’ কুলেবাই নতুন দিল্লী ভ্ৰমণ কৰি ভাৰতৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী এছ. জয়শংকৰক লগ পালে। আলোচনাৰ সময়ত কুলেবাই ভাৰতক শান্তি সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে কৰা অনুৰোধ পুনৰবাৰ উল্লেখ কৰি ভাৰতে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে বুলি গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। অৱশ্যে কুলেবাৰ আবেদন সন্দৰ্ভত জয়শংকৰে ৰাজহুৱাভাৱে কোনো মন্তব্য নকৰিলে এই বিষয়ত ভাৰতৰ স্থিতি অস্পষ্ট হৈ পৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related