Life Style: আমি সদায় ব্যৱহাৰ কৰা আলু ৰে মুখখন কেনেকৈ দাগমুক্ত কৰি ৰাখিব পাৰি জানো আহক

Date:

- Advertisement -

Life Style : ছালত মেলানিনৰ অত্যধিক উৎপাদনৰ বাবে ৰং বা ফ্ৰেকলৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ফ্ৰেকলৰ বাবে মুখত ক’লা দাগ ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত ছালৰ টেক্সচাৰতো প্ৰভাৱ পৰে। বেছিভাগ মহিলাৰ ফ্ৰেকলৰ সমস্যা থাকে। একে সময়তে এই ফ্ৰেকলবোৰ গাল আৰু কপালত বেছিকৈ দেখা যায়। এই ফ্ৰেকল আৰু ক’লা দাগবোৰ পাতল কৰিবলৈ ঘৰুৱা কিছুমান সামগ্ৰী অতি উপযোগী হ’ব পাৰে, য’ত আলুও অন্তৰ্ভুক্ত। আলুৰ ব্লিচিং গুণে ছালৰ পৰা দাগ আৰু দাগ আঁতৰোৱাত আচৰিত প্ৰভাৱ দেখুৱায়। ইয়াত ছালৰ বাবে উপকাৰী এনজাইম, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ থাকে যিয়ে ফ্ৰেকল পাতল কৰে। আলু কি কি উপায়েৰে ব্যৱহাৰ কৰি ফ্ৰেকল কম কৰিব পাৰি জানো আহক

আলু ব্যৱহাৰ কৰি ৰং কমোৱাৰ আটাইতকৈ সহজ উপায় হ’ল আলুৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰা। ইয়াৰ বাবে আলু এটা লৈ কুটি লওক আৰু তাৰ পিছত চেপি চেপি তাৰ ৰস এটা সুকীয়া বাটিত উলিয়াই লওক। এই ৰসত কপাহ ডুবাই তাৰ পিছত ফ্ৰেকলত লগাব। এই ৰস ১৫ৰ পৰা ২০ মিনিট লগাৰ পিছত ধুই পৰিষ্কাৰ কৰক। আলুৰ ৰস সপ্তাহত ২ৰ পৰা ৩ বাৰ ছালত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি।

- Advertisement -

আলু আৰু নেমুৰ ৰস

আলু ফ্ৰেকলতো এনেদৰে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। সমান পৰিমাণৰ আলুৰ ৰসত নেমুৰ ৰস মিহলাই লওক। এই প্ৰস্তুত কৰা মিশ্ৰণটো ফ্ৰেকলত লগাওক আৰু ১৫ মিনিট ৰাখিব আৰু তাৰ পিছত ধুই পেলাওক। সপ্তাহত দুবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে ফ্ৰেকল কম হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিব।

আলু আৰু মৌ

আলুৰ লগত মৌ মিহলাই মুখত লগালে ফ্ৰেকল কম হোৱাই নহয়, মুখখনো গ্লো দিয়ে। মৌৰ প্ৰদাহ নিবাৰণকাৰী গুণে ছালৰ বিষ কমায়। মৌৱে ছালত আৰ্দ্ৰতাও দিয়ে। এটা বাটিত আলু কুটি তাত এচামুচ মৌ দিব। প্ৰস্তুত কৰা পেষ্টখিনি ২০ৰ পৰা ২৫ মিনিট মুখত লগাই তাৰ পিছত ধুই পেলাওক। এই ফেচ মাস্ক সপ্তাহত এবাৰ লগাব পাৰি।

আলুৰ টুকুৰা

যদি আপুনি কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰাৰ মুডত নাই তেন্তে আলুৰ টুকুৰাও মুখত লগাব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আলুখিনি ঘূৰণীয়া আৰু পাতলকৈ কাটি লওক। এতিয়া স্লাইচবোৰ ফ্ৰেকলবোৰৰ ওপৰত ৰাখক। ১০-১৫ মিনিট মুখত আলু লগালে ছালে আলুৰ ৰস শোষণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। ইয়াৰ পিছত আলুখিনি মুখত লাহে লাহে ঘঁহি পানীৰে ধুই মুখখন পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে। সুফল লাভ কৰিব৷

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related