Jatinga Valley in Assamese : জাতিংগা উপত্যকা, অসমৰ এক ৰহস্যময় স্থান য’ত চৰাইয়ে ‘ আত্মহত্যা’ কৰে।

Date:

- Advertisement -

Jatinga Valley in Assamese : Uncover the mystery of Jatinga Valley in Assam, where birds strangely gather and die. Explore this puzzling phenomenon and understand its secrets.

ঐতিহাসিক তাৎপৰ্যৰ বাবে বিশ্বজুৰি পৰিচিত, আৰু মোগলক ১৭ বাৰ সফলতাৰে বিফল কৰা বিজয়ী আহোম বংশৰ পৰা এক চহকী উত্তৰাধিকাৰৰ গৌৰৱ কৰা অসম এখন পৰ্যটন স্থলী। আইকনিক এশিকিঙীয়া গঁড় আৰু কামৰূপৰ কামাখ্যা মন্দিৰৰ পৰা অসম এনে এখন ঠাই যিয়ে আপোনাক বহু দিশত আচৰিত কৰি তুলিব।

- Advertisement -

অসমক আগুৰি থকা অসংখ্য ৰহস্যময় কাহিনীৰ ভিতৰত জাতিংগা ( Jatinga Valley ) হৈছে প্ৰতি বছৰে বাৰিষাৰ শেষৰ ফালে অস্পষ্ট ঘটনা আৰু ৰহস্যৰ উন্মোচন হোৱা অন্যতম স্থান।

গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰায় ৩৩০ কিলোমিটাৰ দক্ষিণে আৰু হাফলং চহৰৰ পৰা ৯ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত ডিমা হাচাও জিলাত অৱস্থিত জাটিংগা ( Jatinga Valley ) প্ৰতি বছৰে ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা নৱেম্বৰৰ ভিতৰত, নিশা ৭ বজাৰ পৰা ১০ বজালৈ সংঘটিত হোৱা এক অদ্ভুত অনুষ্ঠানৰ বাবে বিখ্যাত। ২৫ হাজাৰ লোকৰ জনসংখ্যাৰ এই জিলাখনলৈ ৰে’ল যাত্ৰাৰে যাব পাৰি যিটো বিখ্যাতভাৱে বিশ্বৰ অন্যতম ভয়ংকৰ পথ বুলি গণ্য কৰা হয়।

জাটিংগাত ( Jatinga Valley ) সংঘটিত হোৱা এই ভয়ংকৰ পৰিঘটনাটোৰ লগত পৰিভ্ৰমী চৰাইৰ ৰহস্যজনক আত্মহত্যা জড়িত হৈ আছে। নিৰ্দিষ্ট মাহত যেতিয়া বতাহ কুঁৱলী,  বা বতৰ ডাৱৰীয়া হয়, তেতিয়া বাঘ বিটাৰ্ণ, কিংফিচাৰ, লিটল এগ্ৰেট আদি বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ চৰাই এই অস্পষ্ট পৰিঘটনাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়। উল্লেখযোগ্য যে ক’লা ড্ৰ’ন, সেউজীয়া পাৰ চৰাই, পাহাৰীয়া পাৰ্ট্ৰিজ, পান্না কপৌ, আৰু নেকেলেচযুক্ত হাঁহি থকা থ্ৰাছ আদিয়ে জাটিংগালৈ প্ৰব্ৰজন কৰে, মাথোঁ বুজাব নোৱাৰাকৈয়ে যথেষ্ট সংখ্যকে নিজৰ শেষ পূৰণ কৰে।

প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে এই চৰাইবোৰেও আচাৰ-অনুষ্ঠানৰ দৰেই প্ৰতি বছৰে একে সময়তে কেৱল নিজৰ অৱসান পূৰণৰ বাবেই কিয় উপস্থিত হয়?

- Advertisement -

এই সন্দৰ্ভত সংৰক্ষণবিদ আৰু পক্ষীবিদসকলে এই ৰহস্যৰ ওপৰত গভীৰভাৱে গৱেষণা কৰিছে। এজন প্ৰখ্যাত পক্ষী বিজ্ঞানী আনোৱাৰুদ্দিন চৌধুৰীৰ মতে, ‘The Birds of Assam’ ত তেওঁৰ বিশ্লেষণে বুজাইছে যে বাৰিষাৰ শেষৰ ফালে তীব্ৰ বেগেৰে বতাহে নাবালক চৰাইক অশান্তি দিয়ে। বিচলিত আৰু দিশহাৰা হৈ এই চৰাইবোৰে আশ্ৰয় হিচাপে পোহৰৰ ফালে উৰি যায়, মাথোঁ বাঁহৰ খুঁটাৰে আঘাত কৰা হয়, যাৰ ফলত মৃত্যু বা আঘাতপ্ৰাপ্ত হয়।

১৯৬০ চনত প্ৰয়াত প্ৰকৃতিবিদ ই পি গীয়ে প্ৰখ্যাত পক্ষী বিজ্ঞানীসকলৰ সৈতে জাটিংগা ( Jatinga Valley ) ভ্ৰমণ কৰাৰ সময়ত এই পৰিঘটনাই বিশ্বজুৰি চৰ্চা লাভ কৰিছিল। ফলাফলসমূহে সেই সময়ছোৱাত কুঁৱলীৰ গুণগত মান বিস্তৃত হোৱাৰ বাবে উচ্চ উচ্চতাত অনিশ্চিত পৰিস্থিতি আৰু তীব্ৰবেগী বতাহৰ কথা প্ৰকাশ কৰে।

বহু অধ্যয়নে প্ৰস্তাৱ কৰিছে যে ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা নৱেম্বৰ মাহৰ ভিতৰত চৰাইৰ মৃত্যুৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ কাৰণ হৈছে অসমৰ জলভাগ বানপানীয়ে চৰাইবোৰৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থানত ব্যাঘাত জন্মা। ইহঁতৰ বাহ ভাঙি যোৱাৰ লগে লগে প্ৰব্ৰজন এক প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰে আৰু জাটিংগা ( Jatinga Valley ) ইহঁতৰ প্ৰব্ৰজন পথত পৰে।

তত্ত্ব অনুসৰি উচ্চ উচ্চতা, বতাহ আৰু কুঁৱলীৰ সংমিশ্ৰণে চৰাইৰ দিশহাৰা কৰি তোলে, ওচৰৰ গাঁৱৰ পোহৰে স্থিতিশীল আকৰ্ষণৰ কাম কৰে। আন এটা তত্ত্বৰ মতে এই অঞ্চলৰ জলবায়ুৰ ফলত ভূগৰ্ভস্থ পানীৰ চুম্বকীয় গুণৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে, যাৰ ফলত চৰাইবোৰৰ বিমোৰত পৰা অৱস্থাত অৰিহণা যোগায়।

- Advertisement -

এই ৰহস্যময় পৰিঘটনাৰ এটা সম্ভাৱ্য ব্যাখ্যা হ’ল পাহাৰৰ শিখৰত উচ্চ শক্তিৰ চাৰ্চলাইটৰ ব্যৱহাৰ, যিয়ে সেই সময়ত উৰি যোৱা চৰাইবোৰক আকৰ্ষণ কৰে। লাইটৰ প্ৰলোভিত হৈ চৰাইবোৰ বাঁহৰ খুঁটাত নামি যায়, যাৰ ফলত মৃত্যু হয়। কিন্তু দীৰ্ঘ দূৰত্বৰ সকলো পৰিভ্ৰমী চৰাই এই পৰিঘটনাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত নহয়।

 এসময়ত ৰহস্যজনক চৰাইৰ আত্মহত্যাৰ কাৰণ দুষ্ট আত্মাৰ বাবেই বুলি কৈছিল, কিন্তু পক্ষীবিজ্ঞানী আৰু সংৰক্ষণবিদসকলৰ প্ৰচেষ্টা এই বিশ্বাসসমূহ দূৰ কৰাত সফল হৈছে। চৰাইবোৰৰ আগমনক এতিয়া চন্দ্ৰবিহীন ৰাতিৰ নিৰ্দিষ্ট বতৰৰ সময়ত ওচৰৰ ঘৰৰ পোহৰ আৰু ফ্লাডলাইটৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হোৱা এক প্ৰাকৃতিক পৰিঘটনা বুলি বুজা গৈছে।

এই ৰূপান্তৰৰ ফলত গাঁৱৰ লোকসকলে চৰাইবোৰৰ আগমনক দুষ্ট আত্মাৰ ফলত হোৱা বুলি গণ্য কৰাৰ পৰা ইয়াক ‘ঈশ্বৰৰ উপহাৰ’ বুলি গণ্য কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। পক্ষীবিজ্ঞানী আৰু সংৰক্ষণবিদসকলে স্থানীয় লোকসকলক জ্ঞান দিয়াৰ প্ৰচেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে, যাৰ ফলত অন্ধবিশ্বাস দূৰ কৰাত আৰু এই আকৰ্ষণীয় পৰিঘটনাৰ বিষয়ে তেওঁলোকক অধিক অৱগত কৰাত যথেষ্ট সফলতা লাভ কৰিছে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Astrology By Time : জন্ম হোৱা সময় লৈ কেনেকৈ আপোনাৰ ভৱিষ্যত জানিব পাৰি ?

Astrology By Time : এজন ব্যক্তিৰ জীৱন কেনে হ’ব...

Tulsi : তুলসী গছৰ কোনো লক্ষণ দেখা পালে বুজিব যে আপোনালৈ আহি আছে সুখ !

Tulsi : শুভ লক্ষণঃ নিতৌ তুলসী পূজা কৰিলে পৰিয়ালত...