আপুনি জানেনে কিয় ভগৱান শিৱক লিংগ ৰূপত পূজা কৰা হয়?

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

শিৱক প্ৰধানকৈ শাওণ মাহত পূজা কৰা হয়। শিৱলিংগৰ পূজাক পুৰাণত উপকাৰী বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে । কোৱা হয় যে নিয়মিতভাৱে শিৱলিঙক পূজা কৰি শিৱলিঙক পানী আগবঢ়ালে সকলো কামনা পূৰণ হোৱাই নহয়, সকলো পাপৰ পৰাও মুক্ত হয়।

হিন্দু ধৰ্মত লিংগ ৰূপত ভগৱান শিৱৰ পূজা হিন্দু ধৰ্মৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পূজা প্ৰথা । এই প্ৰক্ৰিয়াৰ মূল কাৰণ হ’ল শিৱলিঙক ভগৱান শিৱৰ নিৰাকাৰ আৰু চিৰন্তন ৰূপৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়। আপোনালোক সকলোৱে নিশ্চয় ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ শিৱলিঙক পূজা কৰে, কিন্তু কেতিয়াবা ভাবিছেনে শিৱক কিয় লিংগ ৰূপত পূজা কৰা হয়? 

শিৱলিং ভগৱান শিৱৰ প্ৰতীক আৰু শিৱ মানে কল্যাণ আৰু লিংগ মানে সৃষ্টি। লিংগক সৃষ্টিকৰ্তা হিচাপে পূজা কৰা হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। যদি আমি সংস্কৃত ভাষাৰ কথা কওঁ, তেন্তে শিৱলিঙৰ অৰ্থ শিৱৰ যৌনাংগ নহয়, শিৱৰ প্ৰতীকহে। শিৱলিঙক পূজা কৰা মানে প্ৰতীক ৰূপত শিৱক পূজা কৰা। শিৱলিংগক শিৱৰ প্ৰতীক হিচাপে পূজা কৰাটো বিশেষভাৱে ফলদায়ক বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ভগৱান শিৱ অনন্তকালৰ প্ৰতীক। বিশ্বাস অনুসৰি লিংগ হৈছে এক বিশাল মহাজাগতিক আকৃতি, যাৰ অৰ্থ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড আৰু ইয়াক বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

- Advertisement -

লিংগ, পুৰাণ মতে শিৱলিঙৰ কাহিনী কি

লিংগ মহাপুৰাণৰ মতে, এবাৰ ভগৱান ব্ৰহ্ম আৰু বিষ্ণুৰ মাজত নিজৰ শ্ৰেষ্ঠত্ব প্ৰমাণ কৰিবলৈ বিবাদ হ’ল, দুয়োজনে নিজকে শ্ৰেষ্ঠ দেখুৱাবলৈ ইজনে সিজনক অপমান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। কিন্তু যেতিয়া দুয়োৰে মাজত বিবাদে শিখৰত উপনীত হ’ল, তেতিয়াই জুইৰ শিখাত মেৰিয়াই লোৱা এটা বিশাল লিংগ আহি দুয়োজনৰ মাজত প্ৰতিষ্ঠা হ’ল আৰু দুয়োজন দেৱতাই এই লিংগৰ ৰহস্য জানিবলৈ ধৰিলে। সেই সময়ত ভগৱান ব্ৰহ্ম সেই লিংগৰ ওপৰ দিশলৈ গতি কৰিলে আৰু ভগৱান বিষ্ণুৱে তলৰ দিশলৈ গতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। বহু হাজাৰ বছৰ ধৰি যেতিয়া দুয়োজন দেৱতাই এই লিংগটোৰ স্থান নিৰ্ণয় কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল, তেতিয়া তেওঁলোকে লিংগটোৰ ওচৰ পালেগৈ আৰু লিংগৰ ওচৰ পোৱাৰ লগে লগে দুয়োজনে লিংগটোৰ পৰা ওমৰ শব্দ শুনিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। দুয়োজনে সেই লিংগক পূজা কৰিছিল, যিটোৱে ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিছিল আৰু শিৱ এটা বিশাল লিংগৰ পৰা আবিৰ্ভাৱ হৈছিল, তেওঁ দুয়ো দেৱতাক প্ৰজ্ঞাৰ বৰদান দিছিল, তেতিয়াৰ পৰাই ভগৱান শিৱক লিংগ ৰূপত পূজা কৰা হৈছিল।

- Advertisement -

ভগৱান শিৱই কিয় শিৱলিং সৃষ্টি কৰিছিল

পুৰাণৰ এটা জনপ্ৰিয় কাহিনী অনুসৰি এসময়ত সকলো ঋষিয়ে একাগ্ৰতাৰ বাবে দীপ জ্বলাই পূজা কৰি আছিল। প্ৰচণ্ড বতাহৰ বাবে সেই শিখাই বাৰে বাৰে কঁপিছিল আৰু ঋষিসকলে মনোযোগ দিব পৰা নাছিল। সেই সময়ত সকলো ঋষিয়ে শিৱক পূজা কৰিছিল আৰু শিৱই শিৱলিঙক শিখাৰ ৰূপত প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। সেই শিৱলিঙক দেখি ঋষি মুনিয়ে মনোযোগ দিবলৈ সক্ষম হ’ল। তেতিয়াৰ পৰা শিৱলিঙৰ পূজাৰ নিয়ম। শিৱ মহাপুৰাণৰ মতে ব্ৰহ্মৰ ৰূপ হোৱাৰ বাবে কেৱল ভগৱান শিৱকে নিৰাকাৰ বুলি কোৱা হয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

PM Surya Ghar Muft Bijli Yojana Assam : প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।

প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।...