Leap Year :প্ৰতি চাৰি বছৰৰ মূৰে মূৰে ফেব্ৰুৱাৰী মাহত এদিন কিয় বৃদ্ধি হয়? ১ দিনৰ ৰহস্য কি?

Date:

- Advertisement -

Leap Year:বৰ্তমান ফেব্ৰুৱাৰী মাহ চলি আছে। এই মাহটোও এইবাৰ যথেষ্ট বিশেষ। বিশেষকৈ যিসকল লোকৰ জন্মদিন ৪ বছৰত এবাৰ আহে অৰ্থাৎ ২৯ ফেব্ৰুৱাৰীত আহে। সাধাৰণতে ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ২৮ দিন থাকে যদিও অধিবৰ্ষ থকা বছৰত ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ২৯ দিন থাকে। এই বছৰটোও অধিবৰ্ষ, গতিকে এইবাৰো ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ২৯ দিন আছে। কিন্তু প্ৰশ্ন হয় যে, ২৯ ফেব্ৰুৱাৰী কিয় আহে চাৰি বছৰৰ মূৰে মূৰে এবাৰ আহে ? যদি আপুনি ইয়াৰ বিষয়ে নাজানে, তেন্তে এই সকলোবোৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আপুনি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে জানিব পাৰিব।

লিপ ইয়াৰ কি আৰু ই কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ? Significances of Leap Year ?

আচলতে লিপ ইয়াৰ হ’ল এনে এটা বছৰ যাৰ ৩৬৬ দিন থাকে, য’ত স্বাভাৱিক বছৰতকৈ এদিন বেছি (৩৬৫ দিন)। প্ৰতি চতুৰ্থ বছৰৰ মূৰে মূৰে ফেব্ৰুৱাৰী মাহত এটা দিন (২৯ ফেব্ৰুৱাৰী) যোগ কৰা হয়, যাতে সূৰ্য্যৰ চাৰিওফালে পৃথিৱীৰ ঘূৰাৰৰ সময় (যাক জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান বৰ্ষ বুলি কোৱা হয়) আৰু আমাৰ কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ মাজত সমন্বয় থাকে।

- Advertisement -

গতিকে ২৯ ফেব্ৰুৱাৰী প্ৰতি ৪ বছৰৰ মূৰে মূৰে আহে।পৃথিৱীক সূৰ্য্যৰ চাৰিওফালে ঘূৰিবলৈ মুঠ ৩৬৫ দিন, ৫ ঘণ্টা ৪৮ মিনিট সময় লাগে। এই ৫ ঘণ্টা আৰু ৪৮ মিনিটৰ পাৰ্থক্য চাৰি বছৰত প্ৰায় ১ দিনৰ সমান। ৩৬৫ দিনক এবছৰ বুলি ধৰা হয়। কিন্তু আমি যদি সদায় ৩৬৫ দিনৰ এটা বছৰত বিশ্বাস কৰি থাকিলোঁহেঁতেন তেন্তে ক্ৰমান্বয়ে বতৰ আৰু কেলেণ্ডাৰ তাৰিখৰ মাজৰ সমন্বয়ৰ অৱনতি ঘটিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। গতিকে প্ৰতি চতুৰ্থ বছৰৰ মূৰে মূৰে ২৯ ফেব্ৰুৱাৰীৰ এটা অতিৰিক্ত দিন যোগ কৰি এই পাৰ্থক্য সামঞ্জস্য কৰা হয়।

Must Read

এতিয়া মনত এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে আমি এইটো এটা অতিৰিক্ত দিন যোগ নকৰিলে কি হ’ব? আপোনালোকক কওঁ যে যদি ফেব্ৰুৱাৰী মাহটো এদিন বৃদ্ধি কৰা নহয়, তেন্তে আমি প্ৰতি বছৰে কেলেণ্ডাৰতকৈ প্ৰায় ৬ ঘণ্টা আগুৱাই যাম। একে সময়তে আগন্তুক ১০০ বছৰত আমি ২৪ দিন আগুৱাই যাম। ইয়াৰ বাবে বতৰক মাহৰ লগত সংযুক্ত কৰি ৰখাটো কঠিন হ’ব আৰু যদি এনেকুৱা হয় তেন্তে অহা ৫০০ বছৰৰ পাছত মে’-জুন মাহত নহয় ডিচেম্বৰ মাহতহে গ্ৰীষ্মকাল আহিব।

অধিবৰ্ষৰ পৰিচয় কি? Identity Of Leap Year 

ইয়াৰ বাহিৰেও আমি আপোনালোকক কওঁ যে প্ৰতি চতুৰ্থ বছৰৰ মূৰে মূৰে অধিবৰ্ষ নহয়। কিছুমান ব্যতিক্ৰমও আছে। যদি বছৰটোক ৪০০ ৰে ভাগ কৰা হয়, তেন্তে সেয়া অধিবৰ্ষ হ’ব। একে সময়তে যদি বছৰটোক ৪০০ ৰে ভাগ কৰা হোৱা নাই, কিন্তু ১০০ ৰে ভাগ কৰা হৈছে, তেন্তে সেয়া অধিবৰ্ষ নহ’ব।

উদাহৰণ স্বৰূপে:

– ২০২৪ চনটো এটা অধিবৰ্ষ কাৰণ ইয়াক ৪ ৰে ভাগ কৰিব পাৰি।

- Advertisement -

– কিন্তু, ২১০০ অধিবৰ্ষ নহ’ব, কাৰণ ইয়াক ৪ ৰে ভাগ কৰিব পাৰি, কিন্তু ১০০ ৰে হৰণযোগ্যও।

– একে সময়তে ২৪০০ অধিবৰ্ষ হ’ব, কাৰণ ইয়াক ৪০০ ৰে ভাগ কৰিব পাৰি।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Eassy On Himanta Biswa Sarma in Assamese : হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ জীৱনী।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱনৰাজনৈতিক জীৱনভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীমুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্রহণঅন্যান্য হিমন্ত বিশ্ব...

What is CAA । নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন বা CAA কি? এই বিষয়ে ইমান বিতৰ্ক কিয় ?

What is CAA : ভাৰতত কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে নাগৰিকত্ব...