ৰামায়ণ যুগৰ এই ৭ জন ব্যক্তি এতিয়াও জীয়াই আছে

Date:

- Advertisement -


- Advertisement -

গৱেষকসকলৰ মতে ভগৱান ৰামৰ সময়ছোৱা খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৫০০০ বছৰ আগৰ। মানে আজিৰ পৰা ৭০০০ বছৰ আগৰ। অৱশ্যে পুৰাণৰ ধাৰণা কিছু বেলেগ। যদিও ৰামায়ণ যুগৰ বহু লোক এতিয়াও জীয়াই আছে, ইয়াত ৫ ৰ বিষয়ে চমু তথ্য দিয়া হ’ল।

 

 

১) হনুমান: ভগৱান শ্ৰীৰামৰ ভক্ত হনুমান এতিয়াও জীয়াই আছে। ভগৱান শ্ৰী ৰাম আৰু মাতৃ সীতাৰ কৃপাত তেওঁ শাৰীৰিকভাৱে এই পৃথিৱীত এটা চক্ৰৰ বাবে থাকিব।

- Advertisement -

 

২) বিভিষণঃ ভগৱান শ্ৰী ৰামে ৰাৱণৰ কনিষ্ঠ ভাতৃ বিভিষণক অমৰ হোৱাৰ বৰদান দিছিল। বিভিষণ জী সাতজন চিৰঞ্জীৱৰ ভিতৰত এজন আৰু এতিয়াও উপস্থিত আছে। বিভিষনেও হনুমানজীৰ দৰে চিৰঞ্জীৱী হোৱাৰ বৰ লাভ কৰিছে। আজিও সিহঁত জীয়াই আছে।

 

৩) কাকভুশুন্দিঃ ভগৱান গৰুড়ক ৰামকথ বর্ণনা কৰা কাকভুশুন্দিক তেওঁৰ গুৰু লোমাশ ঋষিয়ে ইউথেনাচিয়াৰ বৰদান দিছিল। আচলতে লোমাশ ঋষিৰ অভিশাপৰ বাবেই কাকভুশুন্দি কাউৰী হৈ পৰিছিল। পিছত লোমাশ ঋষিয়ে এই কথাত অনুতাপ কৰে। তাৰপিছত ককভুশুন্দীক মাতিলে আৰু অভিশাপৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ লগতে তেওঁক ৰাম মন্ত্ৰ দিলে আৰু ইউথেনাচিয়াৰ বৰও দিলে। কোৱা হয় যে কাউৰীৰ মৃতদেহ পোৱাৰ পিছতহে ৰাম মন্ত্ৰ লাভ কৰাৰ বাবে সেই শৰীৰৰ প্ৰেমত পৰি তেওঁ কাউৰীৰ ৰূপত জীয়াই থাকিবলৈ আৰম্ভ কৰে, পিছত তেওঁক কাকভুশুণ্ডি নামেৰে চিনাকি হয়।

- Advertisement -

 

৪) লোমাশ ঋষি: লোমাশ ঋষি আছিল চূড়ান্ত তপস্বী আৰু পণ্ডিত। পুৰাণত তেওঁক অমৰ বুলি গণ্য কৰা হৈছে। হিন্দু মহাকাব্য মহাভাৰত অনুসৰি তেওঁ পাণ্ডৱৰ জ্যেষ্ঠ ভাতৃ যুধিষ্ঠিৰৰ সৈতে তীৰ্থযাত্ৰাত গৈ সকলো তীৰ্থযাত্ৰাৰ কাহিনী কৈছিল। লোমাছ ঋষিসকল আছিল ডাঙৰ চুলি বা চুলি থকা। তেওঁ ভগৱান শিৱৰ পৰা এই বৰ লাভ কৰিছিল যে এটা কল্পনাৰ পিছত মোৰ এটা চুলি সৰি যাব আৰু এইদৰে যেতিয়া মোৰ শৰীৰৰ সকলো চুলি সৰি পৰিব, তেতিয়া মোৰ মৃত্যু হ’ব।

 

 

৫) জাম্বৱন্তঃ অগ্নিৰ পুত্ৰ জাম্বৱন্তেও ভগৱান শ্ৰীৰামৰ পৰা কলিৰ শেষলৈকে জীয়াই থাকিবলৈ বৰ লাভ কৰিছে। দেৱাসুৰ সংগ্ৰামত দেৱতাক সহায় কৰিবলৈ অগ্নিৰ পুত্ৰ হিচাপে জামৱন্তৰ জন্ম হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। মাক আছিল এগৰাকী গন্ধৰ্ব কন্যা।

 

সৃষ্টিৰ আৰম্ভণিতে প্ৰথম কল্পনাৰ সোণালী যুগত জামৱন্তজীৰ জন্ম হৈছিল। জামৱন্তই তেওঁৰ সন্মুখত বামনৰ অৱতাৰ দেখিছিল। তেওঁ বালি ৰজাৰ সময়তো আছিল। ভগৱান বামনে বালি ৰজা বালিৰ পৰা তিনিফুট মাটি বিচাৰি চিৰঞ্জীৱ হোৱাৰ বৰ দি বালিক পাটল লোকৰ ৰজা কৰি দিছিল। বামন অৱতাৰৰ সময়ত যৌৱনত আছিল জামৱন্তজী। জামৱন্তক চিৰঞ্জীৱত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

৬) মুচুকুণ্ডঃ মান্ধাতাৰ পুত্ৰ মুচুকুণ্ড ত্ৰেতাযুগত ইক্ষ্বাকু বংশৰ ৰজা আছিল। মুচুকুণ্ডৰ জীয়েকৰ নাম আছিল শশীভাগা। এবাৰ দেৱতাৰ আহ্বানত মুচুকুণ্ডে দেৱতা আৰু অসুৰৰ মাজত হোৱা যুদ্ধত দেৱতাক সমৰ্থন কৰিছিল, যাৰ বাবে দেৱতাসকলে জয়লাভ কৰিছিল। তেতিয়া ইন্দ্ৰই তেওঁক বৰ বিচাৰিবলৈ ক’লে। তেওঁ পুনৰ পৃথ্বী লোকলৈ যোৱাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিলে।

 

 তেতিয়া ইন্দ্ৰই তেওঁক ক’লে যে পৃথিৱীত আৰু স্বৰ্গজগতত সময়ৰ বহু পাৰ্থক্য আছে,  আৰু সকলো ভাইৰ মৃত্যু হৈছে, তেওঁলোকৰ বংশধৰ কোনোৱেই বাকী নাই। এই কথা জানি মুচুকান্দে দুখী হৈ শুব লাগিব বুলি এটা বৰ বিচাৰিলে। তেতিয়া ইন্দ্ৰই বৰ  দিলে যে তেওঁ নিৰ্জন ঠাইত শুব আৰু কোনোবাই যদি তেওঁক জগাই দিয়ে তেন্তে মুচুকান্দক দেখাৰ লগে লগে তেওঁ ছাইলৈ পৰিণত হ’ব।

 

দ্বাপৰত যেতিয়া কলয়াবন আৰু কৃষ্ণৰ মাজত হোৱা ডুৱেলত জয়লাভ হৈছিল, তেতিয়া কলয়াবনে শ্ৰীকৃষ্ণৰ ফালে দৌৰিছিল। শ্ৰীকৃষ্ণই লগে লগে মুখখন সিফাললৈ ঘূৰাই যুদ্ধক্ষেত্ৰৰ পৰা পলাই গ’ল আৰু কলয়াবনে তেওঁক ধৰিবলৈ তেওঁৰ পিছে পিছে দৌৰিবলৈ ধৰিলে।

 

শ্ৰী কৃষ্ণই লীলা কৰি থাকোঁতে পলাই গৈ আছিল, কলায়ৱনে আগতে প্ৰতিটো খোজতে ভাবিছিল যে এতিয়া ধৰা পৰিল, তাৰ পিছত ধৰা পৰিল। এইদৰে প্ৰভু বহু দূৰৈৰ এটা পৰ্বতৰ গুহাত প্ৰৱেশ কৰিলে। কলয়াবনও সিহঁতৰ পিছফালে সোমাই গ’ল। তাতে আন এজন মানুহ শুই থকা দেখিলে। তেওঁক দেখি কলয়াৱনে ভাবিলে, মোক এৰাই চলিবলৈ শ্ৰীকৃষ্ণই এনেদৰে ছদ্মবেশ সলনি কৰি নিজকে লুকুৱাই ৰাখিছে:- ‘চোৱা, শুদ্ধ, মোক বোকা কৰি সাধুৰ দৰে শুই আছে।’ এই কথা কৈ সি শুই থকা মানুহজনক জোৰেৰে লাথি মাৰিলে।

 

মানুহজন বহুদিন তাতেই শুই আছিল। ভৰিৰ উজুটি খোৱাৰ বাবে উঠি সি লাহে লাহে চকু মেলিলে। ইফালে সিফালে চাই কলয়াবনক ওচৰতে থিয় হৈ থকা দেখা গ’ল। সেই মানুহজনে এনেকৈ উজুটি খাই সাৰ পোৱাত অলপ খং উঠিছিল।

 

দেখাৰ লগে লগে কলয়াৱনৰ শৰীৰত অগ্নিকাণ্ড সংঘটিত হয় আৰু ক্ষন্তেকতে তেওঁ জ্বলি ছাই হৈ পৰে। কলয়াবনে গুহাত শুই থকা মানুহজন ৰজা মুচুকুণ্ড, ইক্ষৱকুৱংশী মহাৰাজ মান্ধাতৰ পুত্ৰ। এইদৰেই কলয়াবনৰ অন্ত পৰিল। কোৱা হয় যে তাৰ পিছত মুচুকুণ্ড পুনৰ হৈ পৰিল আৰু তেওঁ এতিয়াও শুই আছে।

৭) পৰশুৰামঃ ভগৱান বিষ্ণুৰ ষষ্ঠ অৱতাৰ পৰশুৰাম আজিও জীয়াই আছে। পৰশুৰামৰ ত্ৰেতাযুগৰ পৰা দ্বাপৰযুগলৈকে লাখ লাখ শিষ্য আছিল। মহাভাৰত যুগৰ বীৰ যোদ্ধা ভীষ্ম, দ্ৰোনাচাৰ্য্য আৰু কৰ্ণক অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ শিকোৱা অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ সমৃদ্ধ পৰশুৰাম ঋষিৰ জীৱন সংঘাত আৰু বিতৰ্কৰে ভৰি আছিল।

 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related