Ambubachi 2024 date and Time : অম্বুবাচী কেতিয়া আৰম্ভ আৰু প্ৰবৃত্তি পৰিব ? জানি লওক

Date:

- Advertisement -

হিন্দু শাস্ত্ৰ অনুযায়ী এক গুৰুত্বপূৰ্ণ তিথি হ’ল অম্বুবাচী। এই অম্বুবাচী উৎসৱ উপলক্ষে অসমৰ কামাখ্যা মন্দিৰত প্ৰতিবাৰেই বিপুল জনসমাগম হয়। এই বিশেষ পৰবনত অনুষ্ঠিত হয় মেলা।  চাওঁ আহক ২০২৪ চনত অম্বুবাচী কেতিয়া আৰম্ভ হব আৰু কেতিয়া সমাপ্ত হব ।

Ambubachi 2024 date and Time

- Advertisement -

২০২৪ চনত অম্বুবাচী প্ৰৱৃতি ২২ জুন তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব। এই সময়সীমা ৩ দিনৰ পিছত শেষ হ’ব। ২২ জুনৰ পৰা ২৫ জুনলৈ কেতিয়া আৰম্ভ হ’ব অম্বুবাচী চাওঁ আহক ।

২২ জুন অৰ্থাৎ ৭ তাৰিখ আহাৰ পুৱা ৮:৪৩ বজাত অম্বুবাচী আৰম্ভ হব । আৰু ইয়াৰ অন্ত পৰিব ১০ আহাৰ অৰ্থাৎ ২৫ মে’ৰ দুপৰীয়া ১ বজাত । প্ৰসংগক্ৰমে এই অম্বুবাচী তিথিত কামাখ্যা মন্দিৰত বিশেষ পূজা পালন কৰা হয়। এই সময়ত সকলো ভাল কাম নিষিদ্ধ। 

Ambubachi 2024 date and Time

Ambubachi will start at 8:43 am on 22nd June. It will end on May 25 at 1 pm.

- Advertisement -

অম্বুবাচী কাহিনী – আহাৰ মাহত মৃগশীৰ নক্ষত্ৰৰ চতুৰ্থ স্থানত ধৃত্ৰী ঋতুস্ৰাৱ হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ধৃতিক ধৃত্ৰী মাতা বুলি সম্বোধন কৰি শাস্ত্ৰ মতে এই ৩ দিন কোনো মাটি খন্দা কৰা নহয়। যিহেতু ঋতুস্ৰাৱী মহিলাইহে সন্তান জন্ম দিব পাৰে, গতিকে অম্বুবাচীৰ পিছত ধৃত্ৰীও অধিক উৰ্বৰ হৈ পৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই বিশ্বাসৰ পৰাই দেৱীৰ মূৰ্তি দেৱী মন্দিৰত ৩ দিন ঢাকি ৰখা হয়। অম্বুবাচী ৰ পিছত পূজা, শুভ অনুষ্ঠান আৰম্ভ হয়। আনহাতে বহু যোগী পুৰুষ, সন্ন্যাসী, যোগ সাধনা কৰে ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related