দেৱী দুৰ্গাৰ বাহন হিছাপে কিয় সিংহ ব্যৱহাৰ কৰে ?

Date:

- Advertisement -



- Advertisement -

মা দুৰ্গাৰ নটা প্ৰকাৰৰ পূজা কৰা হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে কিয় মা দুৰ্গাই বাহন সিংহ ? তেওঁৰ বাহনখন কেনেকৈ সিংহ হৈ পৰিল? মাক দুৰ্গা হৈছে দ্ৰুত, আৰু শক্তিৰ প্ৰতীক । সিংহ আক্ৰমণ আৰু সাহসিকতাৰ প্ৰতীক। এই তিনিটা বৈশিষ্ট্য মা দুৰ্গাৰ আচৰণতো দেখা যায়। এইটোও আকৰ্ষণীয় যে সিংহৰ গৰ্জনক মা দুৰ্গাৰ শব্দ বুলি গণ্য কৰা হয়, যাৰ আগতে পৃথিৱীৰ আন সকলো কণ্ঠস্বৰ দুৰ্বল যেন লাগে। সিংহ কিয় মা দুৰ্গাৰ বাহন আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাহিনী কি জানো আহক


জনশ্ৰুতি অনুসৰি, এসময়ত মাতৃ পাৰ্বতী আৰু শিৱাজীয়ে কৈলাশ পৰ্বতত একেলগে বহি ইজনে সিজনৰ সৈতে ধেমালি কৰি আছিল। ঠাট্টাকৰি শিৱাজীয়ে মাক পাৰ্বতী কালীবুলি মাতিছিল। মাক পাৰ্বতীয়ে বৰ বেয়া অনুভৱ কৰিছিল আৰু কৈলাশ পৰ্বত এৰি অৰণ্যলৈ গৈছিল আৰু অত্যাধিক তপস্যাত নিমগ্ন হৈ পৰিছিল। ইফালে, মাপাৰ্বতীক খোৱাৰ ইচ্ছাৰে এটা ভোকাতুৰ সিংহ তাত উপস্থিত হৈছিল । পাৰ্বতী ৰ প্ৰভাৱৰ বাবে, সিংহটোৱেও তপস্যা কৰিব ধৰিলে। পাৰ্বতীয়ে  জেদ কৰিছিল  যে তাই বগা নোহোৱালৈকে ইয়াত তপস্যা কৰিব। তেতিয়া শিৱাজী তাত উপস্থিত হৈছিল আৰু দেৱীক বগা হোৱাৰ আশীৰ্বাদ দিছিল। তাৰ পিছত পাৰ্বতীায়ে নদীত গা ধুইছিল আৰু পিছত দেখিছিল যে এটা সিংহই তাত তপস্যা কৰি বহি  আছে । যেতিয়া দেৱী পাৰ্বতীয়ে গম পালে যে সিংহটো বহু বছৰ ধৰি তেওঁৰ সৈতে তপস্যা কৰি বহি আছে , পাৰ্বতী সুখী হৈছিল আৰু ইয়াক আশীৰ্বাদ হিচাপে তেওঁৰ বাহন কৰি তুলিছিল। তেতিয়াৰ পৰা মাপাৰ্বতীৰ বাহন সিংহ হৈ পৰিছে।


- Advertisement -

 দ্বিতীয় আখ্যান অনুসৰি , স্কন্দা পুৰাণত উল্লেখ কৰা হৈছে। ইয়াৰ মতে, শিৱৰ পুত্ৰ কাৰ্তিকেয়ে দেৱসুৰ সংগ্ৰামত ৰাক্ষস তাৰক আৰু তেওঁৰ দুই ভাতৃ সিংমুখম আৰু সুৰাপদমনক পৰাস্ত কৰিছিল। সিংমুখমে কাৰ্তিকেয়ৰ পৰাজয়ৰ বাবে ক্ষমা বিচাৰিছিল,। আৰু কাৰ্তিক সন্তুষ্ট হৈ ছিল যাৰ ফলত তেওঁ  সিংহ হিচাপে ৰূপ লৈছিল  আৰু তেওঁক মাতৃ দুৰ্গাৰ বাহন হিচাপে আশীৰ্বাদ দিছিল।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

ৰাশিফল ২০২৪: মংগল গ্ৰহ কুম্ভ ৰাশিত প্ৰৱেশ, সমস্যা বৃদ্ধি পাব ৩ ৰাশিত ।

ৰাশিফল ২০২৪ : জ্যোতিষত মংগল গ্ৰহক সাহস আৰু বীৰত্বৰ...