HSLC, HS উত্তীৰ্ণ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে ১২,৫০০ আৰু ১০,০০০ টকাৰ সুবিধা নিশ্চিত কৰিলে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই

Date:

- Advertisement -

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ( Himanta Biswa Sarma )এইচ এছ এল চি ( HSLC )আৰু এইচ এছ( H S ) উত্তীৰ্ণ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা অসম মুখ্যমন্ত্ৰী নিজুত মইনা আঁচনি ২০২৪ ( Assam Mukhyamantri Nijut Moina Scheme 2024) সন্দৰ্ভত প্ৰকাশ কৰে। কেবিনেটৰ অনুমোদনৰ পিছত আগষ্ট মাহত কাৰ্যকৰী হ’ব এই আঁচনিখন।

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই যোৱা ৬ জুনত ৰাজ্যখনৰ শাসন ব্যৱস্থা সন্দৰ্ভত এখন সংবাদমেলত ডাঙৰ ডাঙৰ পৰিঘটনা উন্মোচন কৰে, শৈক্ষিক পদক্ষেপ আৰু আগন্তুক অসম( Assam ) মুখ্যমন্ত্ৰী নিজুত মইনা আঁচনি ২০২৪ৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

- Advertisement -

ঘোষণাৰ সময়ত শৰ্মাই আঁচনিখনৰ মূল বিধানসমূহৰ ৰূপৰেখা দাঙি ধৰি কয় যে, “অসম মুখ্যমন্ত্ৰী নিজুত মইনা আঁচনি ২০২৪ৰ অধীনত এইচ এছ এল চি আৰু এইচ এছ উত্তীৰ্ণ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে প্ৰত্যেকেই ক্ৰমে ১২,৫০০ আৰু ১০,০০০ টকাৰ আৰ্থিক সুবিধা লাভ কৰিব।” তেওঁ আৰু বিশদভাৱে কয় যে এই পুঁজিসমূহৰ বিতৰণ কাঠামো চূড়ান্ত কৰিবলৈ ৰানোজ পেগু আৰু চন্দ্ৰ মোহন পাটোৱাৰীৰে গঠিত এখন কেবিনেট উপ-সমিতি গঠন কৰা হৈছে।

মুখ্যমন্ত্রীয়ে জোৰ দি কয় যে আগষ্ট মাহৰ পৰা আঁচনিখন কাৰ্যকৰী কৰা হ’ব, ৰাজ্যিক কেবিনেট বৈঠকৰ সময়ত এই সিদ্ধান্ত আনুষ্ঠানিকভাৱে অনুমোদন কৰা হ’ব৷ এই পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে এইচ এছ এল চি (হাইস্কুল লিভিং চাৰ্টিফিকেট) আৰু এইচ এছ (উচ্চতৰ মাধ্যমিক) পৰীক্ষাত সফলতাৰে উত্তীৰ্ণ হোৱা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক আৰ্থিক সহায় আগবঢ়োৱা, তেওঁলোকক অধিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিবলৈ বা তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰ পথত বিনিয়োগ কৰিবলৈ সম্পদ প্ৰদান কৰা।

অসম মুখ্যমন্ত্ৰী নিজুত মইনা আঁচনি ২০২৪ য়ে শৈক্ষিক আৰু পেছাগত বিকাশৰ বাবে স্পষ্ট সুবিধা আৰু সুযোগ প্ৰদান কৰি শিক্ষাৰ প্ৰসাৰৰ লগতে অসমৰ যুৱক-যুৱতীসকলক সবলীকৰণৰ বাবে চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতাক প্ৰতিফলিত কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related