২০২২ত শিক্ষা ব্যৱস্থা হ’ব সলনিঃ মহাবিদ্যালয়ত সংলগ্ন নাথাকিব একাদশ-দ্বাদশ শ্ৰেণী…

Date:

- Advertisement -

 ২০২২ত পৰা সলনি হ’ব ৰাজ্যৰ শিক্ষা ব্যৱস্থা।

মহাবিদ্যালয়ত সংলগ্ন নাথাকিব একাদশ-দ্বাদশ শ্ৰেণী।

- Advertisement -

নতুন শিক্ষা নীতি বলবৎ হোৱাৰ পাছতে এই সলনি শিক্ষা ব্যৱস্থাত।

একাদশ-দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ নামভৰ্তি বিদ্যালয়তে কৰিব লাগিব।

মহাবিদ্যালয় সমূহৰ লগত নতুনকৈ সংযোজন হ’ব স্নাতকোত্তৰ পৰ্যায়ৰ শিক্ষাসমূহ।


- Advertisement -

ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি, 2020 অনুসৰি, বিদ্যালয় শিক্ষা প্ৰণালী বৰ্তমানৰ 10+2 আৰ্হিৰ পৰা 5+3+3+4 আৰ্হিলৈ পুনৰ সংগঠিত কৰা হ’ব।

প্ৰাথমিক শিক্ষা সঞ্চালকালয়ে প্ৰতিষ্ঠা পৰ্যায়ৰ তত্বাৱধান কৰিব, যাৰ ভিতৰত আছে প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় শ্ৰেণীত  তিনি বছৰৰ প্ৰাক-বিদ্যালয় শিক্ষা,  য’ত তৃতীয়, চতুৰ্থ আৰু পঞ্চম শ্ৰেণী অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব ।

মাধ্যমিক শিক্ষা সঞ্চালকালয়  যাৰ ভিতৰত আছে ষষ্ঠ, সপ্তম আৰু অষ্টম শ্ৰেণী, আৰু মাধ্যমিক পৰ্যায়, য’ত নৱম, দশম, একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণী অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

5+3+3+4-ৰ নতুন গাঁথনি 1 জানুৱাৰী, 2022 তাৰিখে কাৰ্যকৰী কৰা হ’ব, আৰু শৈক্ষিক উদ্দেশ্যৰ বাবে, ইয়াক 2022-23 শিক্ষাবৰ্ষত কাৰ্যকৰী কৰা হ’ব। অংগনৱাড়ী শিক্ষাৰ ওপৰত বিতং পদ্ধতি প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে, শিক্ষা বিভাগ, স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগ, ডব্লিউপিটি আৰু বিচি বিভাগ, আৰু সমাজ কল্যাণ বিভাগৰ বিষয়াসকলক লৈ গঠিত এখন সমিতি গঠন কৰা হ’ব (অৰ্থাৎ প্ৰাক-বিদ্যালয় শিক্ষা)। নিম্নলিখিতবোৰ হ’ব সংস্কাৰিত বিদ্যালয় শিক্ষাৰ পৰিভাষা: অসমৰ প্ৰাথমিক শিক্ষা সঞ্চালকালয়

- Advertisement -


3 বছৰৰ নাৰ্চাৰী স্কুল (1+2) হৈছে আধাৰিত পৰ্যায়। বুনিয়াদীত প্ৰস্তুতি মূলক পৰ্যায়: (তৃতীয়, চতুৰ্থ আৰু পঞ্চম) অসমৰ বিদ্যালয় শিক্ষা সঞ্চালকালয় তৃতীয় পৰ্যায়: (ষষ্ঠ, সপ্তম আৰু অষ্টম) মাধ্যমিক মাধ্যমিক পৰ্যায়: উচ্চা মাধ্যমিক (নৱম, দশম, একাদশ আৰু দ্বাদশ)





MUST READ  Mishing's Ali Ai Ligang Festival in Assam - Everything you need to know about the Mising spring .
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related