মোডী কেবিনেট ৩.০ ঃ মোডী ৩.০ত কোনে কোন বিভাগ পালে ?

Date:

- Advertisement -

মোডী কেবিনেট পৰ্টফলিঅ’ আবণ্টনঃ মোডী চৰকাৰ ৩.০ৰ শপত গ্ৰহণৰ পিছত পৰ্টফলিঅ’ও বিতৰণ কৰা হৈছে। মোডী ৩.০ কেবিনেটৰ মুঠ কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ ভিতৰত ২৫ জন বিজেপি আৰু ৫টা মন্ত্ৰী পদ মিত্ৰৰ। মোডী চৰকাৰৰ তৃতীয় কাৰ্যকালত কোনটো বিভাগ কোন মন্ত্ৰীৰ ভাগৰ অধীনলৈ আহিছে কওঁ। আপোনালোকক জনাওঁ যে বিভাগ বিভাজনৰ আনুষ্ঠানিক ঘোষণা এতিয়াও চৰকাৰে কৰা নাই। সূত্ৰৰ উদ্ধৃতি দি কোৱা হৈছে যে কেবিনেট বৈঠকত গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্ত্ৰালয়ৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। 

সূত্ৰ অনুসৰি মোডী চৰকাৰৰ প্ৰথমখন কেবিনেট বৈঠকত নীতিন গাডকাৰীক পৰিবহণ মন্ত্ৰী হিচাপে লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। মোডী চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ লগে লগে স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে নীতিন গাডকাৰীৰ কৰ্ম প্ৰতিবেদনত কোনো ত্ৰুটি নাছিল। নীতিন গাডকাৰীৰ লগতে উত্তৰাখণ্ডৰ অজয় ​​তামতাক পৰিবহণ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে আৰু হৰ্ষ মালহোট্ৰাক পৰিবহণ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰীৰ দায়িত্বও দিয়া হৈছে। বিত্তমন্ত্ৰী হৈ থাকিব নিৰ্মলা সীতাৰমণ। মন কৰিবলগীয়া কথাটো হ’ল মোডী মন্ত্ৰীসভাত জিতন ৰাম মাঞ্জীকো অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হৈছে। মাঞ্জীক ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব অৰ্পণ কৰা হৈছে।

- Advertisement -

একে সময়তে এছ জয়শংকৰক পুনৰবাৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। অশ্বিনী বৈষ্ণৱে ৰে’ল মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব ল’ব। অশ্বিনী বৈষ্ণৱক তথ্য সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্বও দিয়া হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বেও কোৱা হৈছিল যে নীতিশ কুমাৰৰ জেডিইউয়ে ৰে’ল মন্ত্ৰালয়ক দাবী জনাইছে। যদিহে সূত্ৰ বিশ্বাস কৰিব লাগে তেন্তে দেশৰ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিং হৈ থাকিব। ইয়াৰ উপৰিও মনোহৰ লাল খট্টৰক নগৰ উন্নয়ন আৰু শক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। এতিয়ালৈকে এই দুয়োটা মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব চম্ভালি আছিল হৰদীপ সিং পুৰীয়ে। মনোহৰ লাল খট্টৰৰ সৈতে এই বিভাগসমূহৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী হিচাপে শ্ৰীপদ নাইক নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

-জেপি নাড্ডাক দিয়া হ’ল স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীৰ দায়িত্ব।
-জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াক টেলিকমিউনিকেচন বিভাগৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে।
-অৰ্জুন ৰাম মেঘৱালক আইন মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।
-চিৰাগ পাছৱানক ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।
-ভূপেন্দ্ৰ যাদৱক পৰিবেশ মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।
-সৰ্বানন্দ সোণোৱালক জল পৰিবহণ মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। 
-প্ৰলাল যোশীক খাদ্য সংসাধন মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।
-ৰৱনীত সিং বিট্টুক সংখ্যালঘু মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে।
-কিৰেন ৰিজিজুক সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।
-গিৰিৰাজ সিঙে বস্ত্ৰ মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব পালে।

লোকসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ হৈ ডাঙৰ বিজয় অৰ্জন কৰা মধ্যপ্ৰদেশৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানকও ডাঙৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। মোডী চৰকাৰৰ কেবিনেট বৈঠকত শিৱৰাজ সিং চৌহানক কৃষি মন্ত্ৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। হৰদীপ সিং পুৰীক পেট্ৰলিয়াম মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

- Advertisement -

ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ পুনৰবাৰ বিজেপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতা পীয়ুষ গোৱেলৰ ওপৰত আস্থা প্ৰকাশ কৰি তেওঁক মোডী চৰকাৰত কৰ্পৰেট মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। এন ডি এত শক্তিশালী স্থান দখল কৰা টিডিপি নেতা ৰাম মোহন নাইডুৱেও মোডী মন্ত্ৰীসভাত সুযোগ লাভ কৰিছে। ৰাম মোহন নাইডুক অসামৰিক বিমান পৰিবহণ মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related