অসম চৰকাৰে ১ লাখ ভক্তৰ বাবে অযোধ্যা তীৰ্থযাত্ৰাৰ পৃষ্ঠপোষকতা কৰিব

Date:

- Advertisement -

Assam government to sponsor pilgrimage to Ayodhya for 1 lakh devotees

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ঘোষণা কৰে যে অসম চৰকাৰে এইবাৰ অযোধ্যালৈ ১ লাখ লোকৰ তীৰ্থযাত্ৰাৰ পৃষ্ঠপোষকতা কৰিব। এই পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে আৰ্থিকভাৱে বাধাগ্ৰস্ত ব্যক্তিসকলক সহায় কৰা আৰু ধৰ্মীয় অন্তৰ্ভুক্তিক প্ৰসাৰ কৰা।

- Advertisement -

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই এইবাৰ অসমৰ পৰা ১ লাখ লোকৰ অযোধ্যালৈ তীৰ্থযাত্ৰাৰ পৃষ্ঠপোষকতা কৰিব বুলি ঘোষণা কৰে, ধৰ্মীয় সৰ্বাংগীনতা আৰু অসুবিধাগ্ৰস্ত লোকসকলৰ প্ৰতি সমৰ্থন প্ৰসাৰিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে। ধৰ্মীয় আকাংক্ষাক সহজ কৰি তোলাৰ বাবে চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতাক উজ্জ্বল কৰি তোলা এই ঘোষণাক সমাজৰ বিভিন্ন শ্ৰেণীয়ে ব্যাপকভাৱে আদৰণি জনাইছে।

মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই কয় যে, “এইবাৰ অসমৰ পৰা ১ লাখ লোকে ৰাম লাল্লাক চাবলৈ অযোধ্যা ভ্ৰমণ কৰিব। সেইবোৰৰ খৰচ অসম চৰকাৰে বহন কৰিব।” এই পদক্ষেপৰ উদ্দেশ্য হৈছে যিসকলে তীৰ্থযাত্ৰা কৰিব বিচাৰে কিন্তু আৰ্থিকভাৱে সংকটত পৰিছে তেওঁলোকক সহায় কৰা। ৰাজ্যৰ ভূমিকাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি শৰ্মাই লগতে কয় যে, “বহুতে ৰামলাল্লাৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা দিব বিচাৰে, কিন্তু তেওঁলোকৰ আৰ্থিক পিছপৰাৰ বাবে তেওঁলোকে সেয়া কৰিবলৈ অক্ষম। সেইবাবেই আমি তেওঁলোকৰ বাবে যিমান পাৰো সুবিধা প্ৰদান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিম।” অৰ্থনৈতিক বাধাই যাতে আধ্যাত্মিক পূৰ্ণতাত বাধাৰ সৃষ্টি নকৰে তাৰ বাবে।

ৰাম মন্দিৰ আন্দোলনৰ পটভূমিত অযোধ্যাৰ চিৰস্থায়ী মনোভাৱক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাবলৈও মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে নিজৰ এক্স একাউণ্ট (পূৰ্বৰ টুইটাৰ)লৈ যায়। তেওঁৰ টুইটত শৰ্মাই আন্দোলনৰ সময়ত অযোধ্যাবাসীয়ে সহ্য কৰা কষ্টক স্বীকাৰ কৰি সভ্যতাৰ জয়ৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ ত্যাগক গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

শৰ্মাই টুইট কৰি কয়, “অযোধ্যাৰ চিৰস্থায়ী মনোভাৱলৈ শ্ৰদ্ধাঞ্জলি। ইয়াৰ জনসাধাৰণে যি ত্যাগ অসাৰ নাছিল; তেওঁলোক আমাৰ সাংস্কৃতিক জয়ৰ মেৰুদণ্ড।” তেওঁৰ বাৰ্তাই অযোধ্যাৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্যৰ প্ৰতি গভীৰ শ্ৰদ্ধা প্ৰতিফলিত কৰিছিল, ইয়াৰ বাসিন্দাসকলে কৰা ত্যাগৰ স্থায়ী প্ৰভাৱৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছিল।

- Advertisement -

শেহতীয়াকৈ অযোধ্যা ভ্ৰমণৰ লগত সংগতি ৰাখি শৰ্মাৰ এই শ্ৰদ্ধাঞ্জলি অনুষ্ঠানত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্ব অব্যাহত ৰখাৰ বাবে আকাংক্ষা প্ৰকাশ কৰে। ভ্ৰমণৰ সময়ত শৰ্মাই প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ চতুৰ্থ কাৰ্যকালৰ কল্পনা কৰি ২০২৯ চনত মোডীৰ পুনৰ নিৰ্বাচনৰ আশা প্ৰকাশ কৰে। শৰ্মাই মন্তব্য কৰে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে একেৰাহে তৃতীয় কাৰ্যকালৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাইছে, আমি তেওঁৰ নেতৃত্ব অব্যাহত ৰখাৰ বাবে আগ্ৰহী আৰু ২০২৯ চনত তেওঁৰ পুনৰ নিৰ্বাচিত হোৱাৰ আশা কৰিছো।

মুখ্যমন্ত্ৰীৰ ভ্ৰমণ আৰু বক্তব্যই ধৰ্মীয় আৰু ৰাজনৈতিক উভয় কামৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতাক আলোকপাত কৰে, সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতি সন্মান আৰু বৰ্তমানৰ প্ৰশাসনৰ প্ৰতি সমৰ্থনৰ মিশ্ৰণ ঘটায়। অসম চৰকাৰৰ এই পদক্ষেপক ঐক্য আৰু ধৰ্মীয় সম্প্ৰীতি গঢ়ি তোলাৰ পদক্ষেপ হিচাপে দেখা যায়, লগতে ইয়াৰ বহু নাগৰিকে সন্মুখীন হোৱা আৰ্থ-সামাজিক প্ৰত্যাহ্বানকো স্বীকৃতি দিয়া হৈছে।

এই ঘোষণাক ব্যাপক অনুমোদন জনোৱা হৈছে, বহুতে ইয়াক ধৰ্মীয় তীৰ্থযাত্ৰাক কম সৌভাগ্যৱান লোকৰ বাবে অধিক সুলভ কৰি তোলাৰ দিশত এক পদক্ষেপ হিচাপে লক্ষ্য কৰিছে। অসম চৰকাৰে ইমান বৃহৎ সংখ্যক তীৰ্থযাত্ৰীৰ খৰচ বহন কৰাৰ সিদ্ধান্তই আন ৰাজ্যসমূহেও অনুসৰণ কৰাৰ নজিৰ গঢ়ি তুলিব বুলি আশা কৰা হৈছে, যাতে অৰ্থনৈতিক বাধাই আধ্যাত্মিক যাত্ৰাত বাধাৰ সৃষ্টি নকৰে।

তীৰ্থযাত্ৰাৰ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে অসম চৰকাৰে এক লাখ ভক্তৰ মসৃণ যাত্ৰাৰ সুবিধাৰ বাবে বিভিন্ন লজিষ্টিক ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। এই পদক্ষেপে অসম আৰু অযোধ্যাৰ মাজত সাংস্কৃতিক আৰু আধ্যাত্মিক সম্পৰ্ক সুদৃঢ় কৰি ভাৰতৰ বৈচিত্ৰময় জনসংখ্যাৰ মাজত একতাৰ ভাৱ আৰু ভাগ-বতৰা ঐতিহ্যৰ পোষকতা কৰিবলৈ সাজু হৈছে।

- Advertisement -

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related