Remove Whiteheads: ঘৰত থকা এই ৫ টা বস্তুৱে মুখত দেখা বগা দাগ (Whiteheads)বোৰ আঁতৰাই পেলাব পাৰি।

Date:

- Advertisement -

Remove Whiteheads ঘৰত থকা এই ৫ টা বস্তুৱে মুখত দেখা পোৱা বগা দাগবোৰ আঁতৰাই পেলাব পাৰি, কেনেকৈনো সম্ভৱ জানো আহক

মুখত বগা গুটি (Whiteheads On Face): বহু কাৰণত ছালত বগা গুটি দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই বগা গুটিবোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ঘৰুৱা কিছুমান সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

- Advertisement -

মুখত দেখা পোৱা বগা পিম্পলবোৰক বগা গুটি Whiteheads বুলি কোৱা হয়। বগা Whiteheadsৰ সমস্যা হ’লে মুখত বগা পিম্পল ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এইবোৰ হুবহু ক’লা দাগবোৰৰ দৰে। ছালত অত্যধিক তেল ওলাব  আৰম্ভ কৰিলে আৰু ছিদ্ৰ বা চুলিৰ গুৰিত জমা হ’লে Whiteheads হয়। এই ছিদ্ৰবোৰ যেতিয়া ভৰি পৰে তেতিয়া Whiteheads দেখা যায়। কোনোবাই নখৰ সহায়ত এই বোৰ আঁতৰাই পেলোৱাৰ ভুল কৰিব নালাগে কাৰণ ইয়াৰ ফলত ছালখন ৰঙা পৰিব পাৰে। মুখত Whiteheadsৰ আৱিৰ্ভাৱৰ কাৰণ হ’ব পাৰে যেনে- হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন, কৈশোৰ, জিনীয়, জীৱনশৈলীৰ বেয়া অভ্যাস, মানসিক চাপ আৰু ভুল ছালৰ যত্ন ইত্যাদি। এই Whiteheadsবোৰৰ পৰা কেনেকৈ মুক্তি পাব পাৰি ইয়াত জানি লওক।

বগা ছাঁ আঁতৰাবলৈ ঘৰুৱা উপায় বগা মূৰ আঁতৰোৱাৰ ঘৰুৱা উপায়

মৌ( Honey)

মৌৰ সহায়ত মুখৰ Whiteheads আঁতৰাব পাৰি। বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া এন্টি-বেক্টেৰিয়েল গুণযুক্ত মৌ ১০ৰ পৰা ১৫ ছেকেণ্ড গৰম কৰি পৰিষ্কাৰ মুখত লগাব লাগে। এই মৌ মুখত প্ৰায় ১৫ মিনিট লগালে ধুই পেলাওক। বগা চুলি কমাবলৈ ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখা যায়। বিশেষ যত্ন লওক যে মৌ ইমান গৰম হ’ব নালাগে যে আপুনি মুখত গৰম অনুভৱ কৰিব।

আপেলৰ ভিনেগাৰ

- Advertisement -

আপেল ভিনেগাৰ বা আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰো Whiteheads bort আঁতৰোৱাত ঔষধ হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ২ চামুচ আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ ৪ চামুচ পানীত মিহলাই কপাহৰ সহায়ত প্ৰায় ২০ৰ পৰা ২৫ মিনিটমান মুখত লগাব লাগে আৰু তাৰ পিছত ধুই পেলাব লাগে। এই ঔষধ সপ্তাহত ২ৰ পৰা ৩ বাৰ চেষ্টা কৰিলে বগা চুলি কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

সেউজীয়া চাহ আৰু মৌ

এই ঔষধটো চেষ্টা কৰিবলৈ আপুনি সেউজীয়া চাহৰ বেগ আৰু মৌৰ প্ৰয়োজন হ’ব। একাপ গ্ৰীণ টি ৰান্ধি এই চাহৰ মোনাটো গৰম পানীত কমেও এঘণ্টা তিয়াই থওক। ইয়াৰ পিছত সেউজীয়া চাহৰ পেকেটটো খুলি তাৰ ভিতৰৰ পাতবোৰ এটা সুকীয়া বাটিত উলিয়াই আনিব। তাত এচামুচ মৌ মিহলাই অলপ গোলাপ পানী দিব। এই পেষ্টটো ১০ৰ পৰা ১৫ মিনিট মুখত লগাই তাৰ পিছত ধুই পেলাওক। এই ফেচ পেকটো সপ্তাহত এবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে মুখখনলৈ গ্লো আহে আৰু Whiteheads বোৰ আঁতৰাই পেলায়।

চেনিৰ স্ক্ৰাব

- Advertisement -

ছালখন এক্সফোলিয়েট কৰিও Whiteheadsৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি। এই স্ক্ৰাবৰ সহায়ত ঘৰতে ছালখন এক্সফোলিয়েট কৰিব পাৰি। এচামুচ চেনিত অলপ অলিভ অইল মিহলাই মুখত ঘঁহি তাৰ পিছত ধুই পেলাওক।

এলোভেৰা আৰু লেমন

Whiteheads বোৰো এই পদ্ধতিৰেও আঁতৰাব পাৰি। এটা বাটিত এচামুচ এলোভেৰা জেল লৈ তাত এচামুচ নেমুৰ ৰস দিব। এই মিশ্ৰণটো Whiteheadsত ১০ৰ পৰা ১৫ মিনিট ৰাখিব আৰু তাৰ পিছত ধুই পেলাব। মইশ্ব’ৰাইজাৰ আঁতৰোৱাৰ পিছত লগাবলৈ নাপাহৰিব।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related