Marriage in Relation একে গোত্ৰত বিবাহ নিষিদ্ধ কিয় ?

Date:

- Advertisement -

Marriage in Relation ,: আমাৰ মহান মহান ঋষি সকলে দিয়া এই নিষেধাজ্ঞাৰ কোনো বৈজ্ঞানিক ভিত্তি আছে নে নাই চাওঁ আহক । আমাৰ এই লেখ বিশুদ্ধভাৱে সেই জিনীয় জ্ঞানৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে, যাৰ সহায়ত জীৱবিজ্ঞানৰ মূল কথাবোৰৰ সৈতে পৰিচিত যিকোনো ব্যক্তিয়ে জানে যে মাইকী মানুহৰ xy ক্ৰম’জম আৰু পুৰুষৰ xy ক্ৰম’জম আছে।

তেওঁৰ বংশধৰত পুত্ৰই ধৰি লৈছিল xy ক্ৰম’জম, অৰ্থাৎ এই পুত্ৰৰ y ক্ৰম’জম পিতৃৰ পৰা আহিছে, । আৰু যদি কন্যা থাকে, তেন্তে (xx chromosome), এই গুণগত সূত্ৰটো কন্যাৰ পিতৃ-মাতৃ দুয়োৰে পৰাই আহে।

- Advertisement -

১) xx ক্ৰম’জম

xx ক্ৰম’জম মানে কন্যা, এটা x ক্ৰম’জম পিতৃৰ পৰা আৰু আনটো x ক্ৰম’জম মাতৃৰ পৰা আহে। আৰু এই দুটা ক্ৰম’জমৰ সংমিশ্ৰণত ক্ৰছঅভাৰ নামৰ এটা গাঁঠিৰ সৃষ্টি হয়।

২) xy ক্ৰম’জম

xy ক্ৰম’জম মানে পুত্ৰ, অৰ্থাৎ পুত্ৰত থকা y ক্ৰম’জম কেৱল পিতৃৰ পৰা সম্ভৱ কাৰণ মাতৃৰ y ক্ৰম’জম নাই। আৰু দুয়োটা ক্ৰম’জম অসমান হোৱাৰ বাবে সম্পূৰ্ণ ক্ৰছ অভাৰ কেৱল ৫% পৰ্যন্ত নহয়। আৰু ৯৫% y ক্ৰম’জম অক্ষত অৱস্থাত থাকে (অক্ষত), গতিকে গুৰুত্বপূৰ্ণ y ক্ৰম’জম। y ক্ৰম’জমৰ বাবে আমি নিশ্চিত যে ই কেৱল পুত্ৰত পিতৃৰ পৰা আহিছে। এই y ক্ৰম’জমটো বিচাৰি উলিওৱাটোৱেই হৈছে গোত্ৰ ব্যৱস্থাৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য যিটো আমাৰ ঋষিসকলে হাজাৰ/লাখ বছৰৰ আগতে জানিছিল।

- Advertisement -

বৈদিক গোত্ৰ ব্যৱস্থা আৰু y ক্ৰম’জম:

এতিয়ালৈকে আমি বুজি পাইছো যে বৈদিক গোত্ৰ ব্যৱস্থাটো y ক্ৰম’জম বা y ক্ৰম’জমৰ অনুসন্ধানৰ উপায়ৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি গঢ় লৈ উঠিছে। উদাহৰণস্বৰূপে, যদি কোনো ব্যক্তিৰ গোত্ৰ কাশ্যপ হয়, তেন্তে সেই ব্যক্তিৰ Y ক্ৰম’জম কাশ্যপ ঋষিৰ পৰা আহিছে বা কাশ্যপ ঋষি সেই Y ক্ৰম’জমৰ উৎপত্তি। যিহেতু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত Y ক্ৰম’জম নাথাকে, সেয়েহে এই কাৰণেই বিবাহৰ পিছত মহিলাসকল স্বামীৰ গোত্ৰৰ লগত সংলগ্ন হৈ পৰে।

বৈদিক/হিন্দু সংস্কৃতিত একেখন গোত্ৰতে বিবাহ নিষিদ্ধ হোৱাৰ মূল কাৰণ হ’ল যে একে গোত্ৰৰ হোৱাৰ বাবে তেওঁলোকক পুৰুষ আৰু মহিলা ভাই-ভনী বুলি কোৱা হ’ব কাৰণ তেওঁলোকৰ প্ৰথম পূৰ্বপুৰুষ একে। ইয়াৰ একেটা গোত্ৰ হোৱাৰ মূল কাৰণটো হ’ল ক্ৰম’জমৰ সাদৃশ্যও। আজিৰ জিনীয় বিজ্ঞানৰ মতে যদি একেটা ক্ৰম’জমৰ দুজন লোকৰ বিবাহ হয় তেন্তে তেওঁলোকৰ সন্তান জন্মতে জিনীয় বিকাৰগ্ৰস্ত হ’ব।

এনে দম্পতীৰ সন্তানৰ মাজত একে মতাদৰ্শ, বাছনি, আচৰণ আদিৰ কোনো নতুনত্ব নাই। এনে শিশুৰ সৃষ্টিশীলতাৰ অভাৱ। এই ক্ষেত্ৰত বিজ্ঞানেও একেই কথা কৈছে যে জিনীয় বিসংগতি অৰ্থাৎ মানসিক অক্ষমতা, অক্ষমতা, গুৰুতৰ ৰোগ আদি বিবাহৰ পিছত দম্পতীহালৰ বেছিভাগ সন্তানৰ জন্মগতভাৱে পোৱা যায়। শাস্ত্ৰৰ মতে এইবোৰ কাৰণতে অন্তঃবিবাহ নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related