Life Style: চিৰসেউজ ফুলে কেনেকৈ ডায়েবেটিছ আৰু ৰক্তচাপৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে ?

Date:

- Advertisement -

Life Style: চিৰসেউজ ফুল বহু ৰোগৰ ঔষধ, ই কেনেকৈ ডায়েবেটিছ আৰু ৰক্তচাপৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে। আহক জানো
ডায়েবেটিছৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰক্তচাপ আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰালৈকে চিৰসেউজ ফুল অতি উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয়। আন ফুলৰ দৰে ইহঁতৰ কোনো সুগন্ধি নাথাকিলেও ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে এনেকুৱা উপকাৰ দিব পাৰে যিটো আপুনি কেতিয়াও কল্পনা কৰা নাই ইয়াৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক

চিৰসেউজ গছজোপা আপুনি নিশ্চয় বহুবাৰ দেখিছে, ইয়াৰ সৰু সৰু গোলাপী আৰু বগা ফুলবোৰে পৰিৱেশৰ সৌন্দৰ্য্য বৃদ্ধি কৰাই নহয়, আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও বহু উপকাৰ প্ৰদান কৰাৰ শক্তিও আছে। এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক এনেধৰণৰ উপকাৰৰ বিষয়ে ক’ম যিবোৰ জানিলে আপুনি আচৰিত হ’ব।

- Advertisement -

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে ই এক আশীৰ্বাদ


যদি আপুনি ইয়াৰ ফুল আৰু পাতৰ কাপ বনাই পান কৰে তেন্তে ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে যিটো পৰিৱৰ্তিত বতৰত কম হয়। ইয়াৰ উপৰিও ইহঁতে আপোনাক বহু ধৰণৰ ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ পৰাও ৰক্ষা কৰে।

ডায়েবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণত চিৰ সেউজ ফুলৰ ব্যৱহাৰ
সুস্থ হৈ থাকিবলৈ তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ বাবে এই চিৰসেউজ ফুলবোৰ অতি উপকাৰী। চাহ হিচাপে বনাব পাৰে বা ৰ’দত শুকুৱাই গুড়িৰ ৰূপত ল’ব পাৰে। এই কাম কৰিলে ডায়েবেটিছৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায় ৷

ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ


ইহঁতৰ সেৱনে আপোনাৰ শৰীৰত এন্টিহাইপাৰটেনচিভ এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। যদি আপুনি বনৌষধি চাহ প্ৰস্তুত কৰি তেওঁলোকৰ সহায়ত পান কৰে তেন্তে ই ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত বহুত সহায় কৰে ৷ ইয়াৰ উপৰিও ইহঁতৰ পাত সেৱন কৰিলে হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত ৰোগৰ পৰাও ৰক্ষা পৰে।

ইয়াৰ কাপ কেনেকৈ বনাব?

চিৰসেউজ গছজোপাৰ কিছু পাত লৈ ভালদৰে ধুই লওক। ইয়াৰ পিছত ইয়াৰ ফুলবোৰ পৃথক কৰি লওক। এতিয়া গেছৰ ওপৰত কেৰাহী এখন থৈ তাত পানী গৰম কৰি ফুলখিনি তাত দিব। এই ফুলবোৰ পানীত ৫ মিনিট উতলাই তাৰ পিছত ফিল্টাৰ কৰি পানীখিনি পৃথক কৰি লওক। তাত কিছু নেমু আৰু মৌ মিহলাই খাব।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related