Life Style : ওজন কমাবলৈ গাখীৰ এৰি দিব লাগেনে? ইয়াৰ বিষয়ে জানি লওক

Date:

- Advertisement -

Life Style : ওজন কমাবলৈ গাখীৰ এৰি দিব লাগেনে? আহক ইয়াৰ বিষয়ে জানি লওক ওজন কমাবলৈ মানুহে বিভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য আৰু তীব্ৰ ৱৰ্কআউট ৰুটিন মানি চলে। একে সময়তে গাখীৰ এৰি দিলেও ওজন বজাই ৰাখিব পৰা যায় বুলি একাংশ লোকে বিশ্বাস কৰে। কিন্তু গাখীৰ এৰিলে সঁচাকৈয়ে ওজন হ্ৰাস পায় নেকি ? আহক জানো

আজিকালি খাদ্যাভ্যাস আৰু জীৱনশৈলীৰ নিয়মৰ বাবে অধিকাংশ লোকে মেদবহুলতাৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে অত্যধিক মেদবহুলতাৰ ফলত ডায়েবেটিছ, হৃদৰোগ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ দৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। আজিকালি ডায়েটিঙৰ ধাৰাও বাঢ়িছে, গতিকে মানুহে ওজন কমাবলৈ বিভিন্ন ধৰণৰ ডায়েট প্লেন মানি চলে।

- Advertisement -

কিছুমান লোকৰ মতে ওজন কমাবলৈ গাখীৰ খোৱা উচিত নহয়। কিন্তু গাখীৰ খালে ওজন কমি নাযায় | যিহেতু গাখীৰক সম্পূৰ্ণ খাদ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থকে ধৰি বহুতো বস্তু থাকে। এনে পৰিস্থিতিত গাখীৰ এৰি দিলে শৰীৰত পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱ হয়।

গাখীৰে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰেনে?

খাদ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে ওজন কমাবলৈ গাখীৰ সম্পূৰ্ণৰূপে আঁতৰাই পেলোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ বাবে কেৱল কেলৰি গ্ৰহণৰ প্ৰতিহে গুৰুত্ব দিব লাগে। ডায়েটিচিয়ানে কয় যে ওজন বজাই ৰাখিবলৈ ক্ৰীম নোহোৱাকৈ গাখীৰ খাব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি গাখীৰৰ সলনি সঠিক বিকল্প বাছি ল’ব পাৰে |

আলমণ্ড বা সৰিয়হৰ গাখীৰ

- Advertisement -

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে যদি আপুনি সাধাৰণ গাখীৰ পৰিহাৰ কৰিব বিচাৰে তেন্তে তাৰ পৰিৱৰ্তে আপুনি আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত সৰিয়হৰ গাখীৰ বা আলমণ্ডৰ গাখীৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপুনি নিয়ন্ত্ৰণত থাকিব। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে গাখীৰ পৰিহাৰ কৰাৰ ফলত ওজন কমি যায় নে নহয় সেয়া বহু কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

কেনেকৈ ওজন কমাব পাৰি

মানসিক চাপ ল’ব নালাগে: স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি আপুনি বেছি মানসিক চাপ লয় তেন্তে কৰ্টিছল হৰম’নৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয়। এই হৰম’নৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হ’লে শৰীৰত চৰ্বিৰ পৰিমাণ বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে মেদবহুলতাৰ আশংকা থাকে।

খাদ্যৰ যত্ন লওক: যদি আপুনি ওজন কমাব বিচাৰে তেন্তে গোটেই দিনটোৰ খাদ্যৰ পৰিকল্পনা কৰক। ডায়েটে ওজন কমাবলৈ ৭০ শতাংশ কাম কৰে। আপুনি কি খায়, কেতিয়া আৰু কিমান খায় তাৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিয়াটো প্ৰয়োজনীয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related