Life Style : অত্যাধিক পানী খালে কি কি লক্ষণ দেখা দিয়ে ।

Date:

- Advertisement -

Life Style : অত্যধিক পানী খোৱা লোকসকলে প্ৰায়ে শৰীৰ ফুলাৰ লগতে বিষ অনুভৱ কৰে। আচলতে যেতিয়া আপুনি অধিক পানী খায় তেতিয়া শৰীৰত ছডিয়ামৰ পৰিমাণ কমি যায় যাৰ ফলত পেশীবোৰ দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু বিষো আৰম্ভ হয়। ছডিয়াম আমাৰ শৰীৰৰ বাবে অপৰিহাৰ্য, ইয়াৰ অভাৱৰ বাবে আপুনি আন বহু সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব যদি আপুনি সুস্থ হৈ থাকিবলৈ অত্যধিক পানী খাই আছে তেন্তে এই লক্ষণসমূহৰ সৈতে জানি লওক।

সুস্থ হৈ থাকিবলৈ আমাক প্ৰতিদিনে প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। আমি সকলোৱে জানো পানী খোৱাৰ উপকাৰিতা, কিন্তু যদি আপুনি বেছি পানী খায় তেন্তে ই আপোনাৰ ক্ষতি হোৱাটো স্বাভাৱিক কাৰণ যিকোনো বস্তুৰ অতিৰিক্ততা কেতিয়াও ভাল নহয়। অত্যধিক পানী খোৱাৰ বাবে এজন ব্যক্তিৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটা বহুবাৰ দেখা গৈছে। কিন্তু আপুনি খোৱা পানীৰ পৰিমাণ আপোনাৰ শৰীৰৰ বাবে যথেষ্ট নে বেছি সেইটো কেনেকৈ জানিব? শৰীৰত পানীৰ অতিৰিক্ততা থাকিলে কিছুমান লক্ষণ দেখা দিয়ে যিবোৰ আমি কেতিয়াবা আওকাণ কৰো যাৰ বাবে আমি পিছত তাৰ পৰিণতি ভোগ কৰিবলগীয়া হয়।

- Advertisement -

অধিক পানী খালে কি হ’ব?


অত্যধিক পানী খালে আপুনি পানীৰ বিষক্ৰিয়াৰ বলি হ’ব পাৰে। এই অৱস্থাত আপোনাৰ মগজুৱে সঠিকভাৱে কাম কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। এনে হয় কাৰণ অত্যধিক পানী খালে আমাৰ মগজুৰ কোষত পানীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পায় যাৰ ফলত ই ফুলি মগজুত চাপ পেলায়। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি তীব্ৰ মূৰৰ বিষৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে আৰু আপুনি কোনো কামত মনোনিৱেশ কৰিব নোৱাৰিব।মগজুত চাপ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে হৃদস্পন্দন লেহেমীয়া হ’বলৈ ধৰে আৰু আপোনাৰ ৰক্তচাপও উচ্চ হৈ পৰে। শৰীৰত পানীৰ পৰিমাণ বেছি হোৱাৰ বাবে ছডিয়ামৰ অভাৱ ঘটে যাৰ ফলত আপুনি অতি সোনকালে হাইপ’নাট্ৰেমিয়াৰ বলি হয়। ছডিয়াম আমাৰ শৰীৰৰ বাবে অপৰিহাৰ্য, যদি ইয়াৰ পৰিমাণ কম হয় তেন্তে শৰীৰৰ কোষবোৰ ফুলি উঠিব পাৰে, যদি সমস্যা বাঢ়ি যায় তেন্তে ব্যক্তিজন ক’মালৈ যাব পাৰে আৰু আনকি মৃত্যুও হ’ব পাৰে।

Life Style : অত্যধিক পানী খোৱাৰ পিছত শৰীৰত এই লক্ষণসমূহ দেখা যায়:

১.প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং
আমি যেতিয়াই কম বেছি পৰিমাণে পানী খাওঁ তেতিয়াই আমাৰ প্ৰস্ৰাৱৰ ৰঙে আমাক সংকেত দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যদি আপুনি অধিক পানী খাই আছে তেন্তে আপোনাৰ প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং পৰিষ্কাৰ দেখা যাব, কিন্তু একে সময়তে যদি শৰীৰত পানীৰ পৰিমাণ কমি যায় তেন্তে প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং পাতল হালধীয়া দেখা যাব পাৰে।

২.সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰা
যদি আপুনি সাধাৰণতকৈ বেছি চাপ পায় তেন্তে বুজিব যে আপুনি বেছি পানী খাইছে।এজন সাধাৰণ ব্যক্তিয়ে দিনটোত ৬-৮ বাৰ বাথৰুমলৈ যায়, আনহাতে যদি আপুনি বেছিকৈ মদ বা কেফেইন সেৱন কৰে তেন্তে আপুনি ১০ বাৰও বাথৰুমলৈ যায় আপোনাৰ যোৱাটো স্বাভাৱিক।

৩/ বমি হোৱা
অত্যধিক পানী খালে বৃক্কত চাপ পৰে যাৰ বাবে ই শৰীৰৰ পৰা অতিৰিক্ত তৰল পদাৰ্থ বাহিৰ কৰিব নোৱাৰে। এনে অৱস্থাত শৰীৰত তৰল পদাৰ্থ জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে যাৰ ফলত বমি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি দিনটো ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰিব পাৰে।

- Advertisement -

৪) হাত-ভৰি বিষ আৰু ফুলা
অত্যধিক পানী খোৱা লোকসকলে প্ৰায়ে শৰীৰত ফুলাৰ লগতে বিষ অনুভৱ কৰে।আচলতে বেছি পানী খালে শৰীৰত ছডিয়ামৰ পৰিমাণ কমি যায় যাৰ ফলত পেশীবোৰ দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু বিষো আৰম্ভ হয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related