Life Style :সৌন্দৰ্য্যৰ ভিটামিন (Vitamin) ৰ বিষয়ে জানেনে? ইহঁতৰ অভাৱৰ বাবে ছালৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।

Date:

- Advertisement -

সৌন্দৰ্য্যৰ ভিটামিন: আপুনি জানেনে যে আপোনাৰ সৌন্দৰ্য্য বজাই ৰাখিবলৈ বা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিশেষ ধৰণৰ খাদ্যৰ প্ৰয়োজন। আমাৰ ছালখন সুস্থ কৰি ৰখাত সৌন্দৰ্য্যৰ ভিটামিনে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। সৌন্দৰ্য্যৰ ভিটামিন কি কি জানো আহক ।

সৌন্দৰ্য্যৰ ভিটামিনঃ শৰীৰ সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ স্বাস্থ্যসন্মত আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে আমি যি ডায়েট খাওঁ, ইয়াৰ প্ৰভাৱ আমাৰ ছালতও দেখা যায়। শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ লগতে ছালৰ যত্ন লোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপোনাৰ ছালখন সুন্দৰ কৰিবলৈ আপোনাৰ বাবে বিশেষ খাদ্যাভ্যাস পালন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে আজিকালি মানুহে বিউটি ডায়েট বহুত মানি চলিছে।

- Advertisement -

আচলতে আপোনাৰ সুন্দৰ ছালৰ ৰহস্য সৌন্দৰ্য্যৰ ভিটামিনত নিহিত হৈ আছে। ছালখন কোমল, জিলিকি থকা আৰু ইলাষ্টিক কৰি ৰাখিবলৈ এনেকুৱা বস্তু খাব লাগে যিয়ে আপোনাৰ সৌন্দৰ্য্য বৃদ্ধি কৰে। গতিকে সৌন্দৰ্য্য ভিটামিনৰ বিষয়ে জানো আহক

ভিটামিন এ

ছালৰ বাবে ভিটামিন এ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কওঁ যে এই ভিটামিনত এন্টিঅক্সিডেন্টও প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, যাৰ সহায়ত ছালৰ কোষবোৰ সুস্থ হৈ থাকে। ইয়াৰ উপৰিও ই ছালৰ বাবে কলাজেন উৎপাদনৰ কাম কৰে। বিলাহী, সেউজীয়া শাক-পাচলি, মিঠা আলু, কণী, আম আদি খাব লাগে।

ভিটামিন বি৫

- Advertisement -

ভিটামিন বি৫ ছালৰ বাবেও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি ভিটামিন বি৫ ভাল হয় তেন্তে ছালত পিম্পলছ আৰু ব্ৰণৰ কোনো সমস্যা নাহে । যদি শৰীৰত ভিটামিন বি ৫ৰ পৰিমাণ সঠিক হয় তেন্তে আৰোগ্য প্ৰক্ৰিয়া বহুত বেছি দ্ৰুত হয়। ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা বজাই ৰখাতো ই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। খাদ্যত গাখীৰ, ভেঁকুৰ, বাদাম, সূৰ্য্যমুখীৰ গুটি আৰু দৈ খাবলৈ আৰম্ভ কৰক।

ভিটামিন চি

ই কেৱল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাতেই উপকাৰী নহয়, ছালৰ বাবেও ই অতি উপকাৰী। ভিটামিন চিৰ অভাৱত মুখমণ্ডলত ক’লা দাগ আৰু ৰঞ্জক পদাৰ্থৰ দৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। ৰ’দৰ ক্ষতি আৰু গ্ল’য়িং ছালৰ বাবে এই ভিটামিন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কমলা, আঙুৰ, কিউই, নেমু, পেঁপা আৰু ষ্ট্ৰবেৰী আদি দৈনিক ইয়াৰ ভাল উৎস।

ভিটামিন ডি

- Advertisement -

যদি কোনো কাৰণত আপোনাৰ মুখৰ ৰং প্ৰভাৱিত হৈছে, তেন্তে আপোনাৰ খাদ্যত ভিটামিন ডি অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। মাছ, দৈ, সৰিয়হৰ সামগ্ৰী আৰু ঘিউ আটাইবোৰেই ভিটামিন ডিৰ ভাল উৎস।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related