Life Style ডায়েবেটিছঃ পেটৰ চৰ্বি বৃদ্ধি হ’লে কেনেকৈ ডায়েবেটিছ হ’ব পাৰে? জানি লওক

Date:

- Advertisement -

ডায়েবেটিছঃ ডায়েবেটিছ হৈছে এক দুৰাৰোগ্য ৰোগ, যিটো সুস্থ জীৱনশৈলী আৰু ঔষধৰ দ্বাৰাহে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। ডায়েবেটিছ সম্পূৰ্ণৰূপে নাইকিয়া কৰিব নোৱাৰি। মানসিক চাপ, বেয়া খাদ্যাভ্যাস আৰু মেদবহুলতা, এই তিনিওটা বস্তু ডায়েবেটিছৰ বাবে দায়ী। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যিসকল লোকৰ ওজন বেছি, তেওঁলোকৰো ডায়েবেটিছ ৰোগৰ আশংকা থাকে। সেয়েহে তেওঁলোকে নিজৰ জীৱনশৈলীৰ ভুলৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে।

- Advertisement -

মেদবহুলতাৰ লগত ডায়েবেটিছৰো সম্পৰ্ক আছে। গতিকে প্ৰচেছড আৰু জাংক ফুডৰ দৰে বাহিৰৰ খাদ্যৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে, কিন্তু মেদবহুলতা কেনেকৈ ডায়েবেটিছৰ বিপদজনক কাৰক সেই বিষয়ে জনা লওক।

পেটৰ চৰ্বি বিপজ্জনক

পেটৰ চাৰিওফালে চৰ্বি বৃদ্ধি কৰিলে বহু ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে। কেতিয়াবা টাইপ ২ ডায়েবেটিছৰ দৰে দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগৰ আশংকাও অতিৰিক্ত ওজন বা মেদবহুলতাৰ বাবেও হ’ব পাৰে। আচলতে আপোনাৰ পেটত চৰ্বি বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে শৰীৰত ইনচুলিন হৰম’নৰ কাৰ্য্যক্ষমতাৰ অৱনতি ঘটাৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়, যাৰ বাবে আপোনাৰ শৰীৰত চেনিৰ মাত্ৰা বাঢ়ি গৈ থাকে। ইয়াৰ ফলত পিছত ডায়েবেটিছৰ দৰে বিপদজনক ৰোগ হ’ব পাৰে।

মেদবহুলতা আৰু ডায়েবেটিছ

- Advertisement -

বহু ক্ষেত্ৰত মেদবহুলতা আৰু ডায়েবেটিছৰ মাজত প্ৰত্যক্ষ সম্পৰ্ক পোৱা গৈছে। গতিকে সুস্থ ওজন বজাই ৰাখিলে ডায়েবেটিছৰ দৰে বিপজ্জনক ৰোগৰ পৰা আঁতৰি থাকিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে আপুনি নিয়মিতভাৱে ব্যায়াম কৰিব লাগে। ব্যায়ামে আপোনাৰ শৰীৰৰ নমনীয়তা বৃদ্ধি কৰে আৰু লগতে তেজৰ চেনি নিয়ন্ত্ৰণত সহায় কৰে। ইয়াৰ লগতে একেবাৰেই কোনো ধৰণৰ মানসিক চাপ গ্ৰহণ নকৰিব, আপোনাৰ খাদ্যৰ পৰা প্ৰচেছড খাদ্য আঁতৰাই আঁহযুক্ত খাদ্যক অগ্ৰাধিকাৰ দিব। কোনো ধৰণৰ কাৰ্বনেটেড চোডা আৰু মিঠা বস্তু বেছিকৈ নাখাব। ইয়াৰ উপৰিও তেজৰ সুগাৰ পৰীক্ষা কৰি থাকিব আৰু লগতে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related