ক’লা তিল : ক’লা তিলৰ উপকাৰিতা সম্পর্কে জানো আহক ।

Date:

- Advertisement -

ক’লা তিলৰ উপকাৰিতা সম্পর্কে জানিলে আপুনি আচৰিত হ’ব আহক জানো: ক’লা তিল স্বাস্থ্যৰ এক সম্পদ, ইয়াক খোৱাৰ উত্তম উপকাৰ জানি লওক | ক’লা তিলত পুষ্টিকৰ উপাদান প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, এই সৰু গুটিবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। শীতকালত মানুহে ইয়াক বেছিকৈ খাবলৈ ভাল পায়। এই বীজ আয়ুৰ্বেদত ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই বীজবোৰে শৰীৰক বহু ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে | পুষ্টিকৰ উপাদানৰে সমৃদ্ধ তিল স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। সাধাৰণতে তিল দুবিধ, এটা ক’লা তিল আৰু আনটো বগা তিল। দুয়োটাতে পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। খাদ্যত তিল বহু ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এইবোৰৰ পৰা বহু ধৰণৰ ৰেচিপি তৈয়াৰ কৰা হয়। তিলৰ লাড়ু সোৱাদ আৰু স্বাস্থ্য দুয়োটাৰে ভৰপূৰ। ক’লা তিলত কেলচিয়াম, ফাইবাৰ, আইৰণ, ফছফৰাছ আদি পুষ্টিকৰ উপাদান পোৱা যায়। যিবোৰ শৰীৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়। খাদ্যত ক’লা তিল ব্যৱহাৰ কৰিলে হজম শক্তি উন্নত হয় আৰু লগতে চুলি আৰু ছালৰ উপকাৰ হয়। তাৰোপৰি ক’লা তিলে আমাৰ শৰীৰত কেনে ধৰণে সহায় কৰে জানো আহক

এন্টিঅক্সিডেন্টৰ সমৃদ্ধ উৎস
ক’লা তিল এন্টিঅক্সিডেন্টৰ প্ৰচুৰ উৎস। যিয়ে শৰীৰক বহু ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। খাদ্যত ক’লা তিল অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পাব পাৰে। এই বীজত থকা গুণে ডায়েবেটিছ, কেন্সাৰ আৰু হৃদৰোগ কমোৱাতো সহায় কৰে।

- Advertisement -

হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ উন্নতি সাধন কৰে
ক’লা তিলত পলিঅনচেচুৰেটেড ফেট আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পোৱা যায়। যিয়ে শৰীৰত থকা বেয়া কলেষ্টেৰলৰ পৰিমাণ কমোৱাত সহায় কৰে । যাৰ বাবে হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা কমি যায়।

পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা ৰোধ কৰক
ক’লা তিলত আঁহৰ পৰিমাণ বেছি। ইয়াক খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে মলত্যাগ প্ৰক্ৰিয়াটো সহজ হৈ পৰে। পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা থকা লোকৰ বাবে ক’লা তিল ঔষধ ৷

মগজুৰ বাবে উপকাৰী
ক’লা তিল পুষ্টিকৰ উপাদানৰ এক ভঁৰাল। ভিটামিন বি ৬, মেগনেছিয়াম আৰু বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান ইয়াত পোৱা যায়। ইয়াত উপস্থিত থকা গুণবোৰে মগজুৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ক’লা তিল সেৱন কৰিলে মগজু চোকা হয়।

যকৃতক সুস্থ কৰি ৰাখে
খাদ্যত ক’লা তিল বহু ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যিয়ে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই যকৃতক সুস্থ কৰি ৰাখে, গতিকে দৈনন্দিন খাদ্যত ক’লা তিল সীমিত পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰক।

- Advertisement -

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে
পুষ্টিকৰ উপাদানৰে সমৃদ্ধ ক’লা তিলে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰি ৰখাত সহায় কৰে। কেলচিয়াম, কপাৰ মেংগানিজ, আইৰণ আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট গুণ ইয়াত পোৱা যায়, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিত সহায় কৰে। যাৰ বাবে আপুনি বহু ধৰণৰ সংক্ৰমণ আৰু ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related