এনাৰ্জি ড্ৰিংকছ খোৱাৰ আগতে ১০০ বাৰ ভাবি চাওক, চিকিৎসকে সকীয়াই দিছে – হঠাতে হাৰ্ট এটেক হ’ব পাৰে।

Date:

- Advertisement -

শৰীৰৰ শক্তি বৃদ্ধিৰ বাবে মানুহে প্ৰায়ে এনাৰ্জি ড্ৰিংকছৰ আশ্ৰয় লয় যদিও শেহতীয়া গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে এই পানীয়বোৰে মাৰাত্মক ৰোগৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই পানীয়বোৰত প্ৰায়ে অধিক পৰিমাণৰ চেনি আৰু কেফেইন থাকে। চিকিৎসকে কয় যে ইয়াৰ ফলত হঠাৎ হাৰ্ট এটেকৰ দৰে গুৰুতৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে, যাৰ বাবে তৎকালীন চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন।

একাপ কফিত ১০০ মিলিগ্ৰাম কেফেইন থকাৰ বিপৰীতে ৮০ মিলিগ্ৰামৰ পৰা ৩০০ মিলিগ্ৰাম কেফেইন এনাৰ্জি ড্ৰিংকছত পোৱা যায়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ট’ৰিন আৰু গুয়াৰানা আদি উপাদান থাকে, যিয়ে হৃদস্পন্দন, ৰক্তচাপ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ অন্যান্য কাৰ্য্যত প্ৰভাৱ পেলায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

- Advertisement -

১৪৪ জন ৰোগীৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যঃ

আমেৰিকান মেয়’ ক্লিনিকৰ গৱেষকসকলে হাৰ্ট এটেকৰ পিছত জীয়াই থকা ১৪৪ জন এনে ৰোগীৰ তথ্য অধ্যয়ন কৰিছিল। ইয়াৰে ৭ জন লোকে (বয়স ২০ৰ পৰা ৪২ বছৰ) ঘটনাৰ কিছু সময়ৰ পূৰ্বে এনাৰ্জি ড্ৰিংক সেৱন কৰিছিল। ইয়াৰে ৬ জন লোকক চিকিৎসাৰ বাবে বিদ্যুৎস্পৃষ্ট কৰা হৈছিল আৰু এজনক চিপিআৰৰ প্ৰয়োজন হৈছিল।

এনাৰ্জি ড্ৰিংকছত থকা কেফেইন আৰু চেনিয়ে শৰীৰত কেনে প্ৰভাৱ পেলায়?

লণ্ডনৰ ফ্লিট ষ্ট্ৰীট ক্লিনিকৰ ডাঃ বেলিণ্ডা গ্ৰীফিথছে কয় যে কেফেইনে হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি কৰে, মগজুক চোকা কৰে আৰু টোপনি আঁতৰাই পেলায়। সামান্য পৰিমাণৰ কেফেইন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ বাবেও উপকাৰী হ’ব পাৰে। অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে দিনটোত ২ বা তাতকৈ অধিক কফি (কেফেইনৰ পৰিমাণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি) হৃদৰোগৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে। কিন্তু, এনাৰ্জি ড্ৰিংকছত পোৱা পৰিমাণৰ ৰিফাইন চেনি একেবাৰেই স্বাস্থ্যকৰ নহয়। গ্ৰীফিথে কয় যে আমি ইয়াৰ পৰা আঁতৰি থকা উচিত। আমি খাদ্য আৰু পানীয়ৰ পৰা পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ চেনি পাওঁ। ইয়াৰ ফলত ব্লাড চুগাৰ বৃদ্ধি পায়, অলপ সময়ৰ বাবে শক্তি প্ৰদান কৰে আৰু তাৰ পিছত হঠাতে কমি যায়, যাৰ ফলত বেয়া মেজাজ আৰু ভোক বাঢ়ি যায়।

- Advertisement -

লণ্ডনৰ পুষ্টিবিদ বিনি ৰবিনছনে এনাৰ্জি ড্ৰিংকছ এৰি তাৰ পৰিৱৰ্তে ফিজি পানী খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। তেওঁ কয় যে শক্তিৰ বাবে আমি এনাৰ্জি ড্ৰিংকছৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰা উচিত নহয়। মই মানুহক ফিল্টাৰ কৰা পানী খাবলৈ পৰামৰ্শ দিওঁ – ই আচলতে আমাক শক্তি দিয়ে। এনাৰ্জি ড্ৰিংকছৰ অত্যধিক সেৱনৰ ফলত কেফেইন, কৃত্ৰিম সোৱাদ আৰু মিঠাই শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে, যাৰ ফলত আমাৰ শক্তি আৰু অন্ত্ৰত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Life Style : লাইফস্টাইলৰ সৈতে Summer চ’ৰ্চা: এটি স্বাস্থ্যকৰ পৰিসৰে Summer ৰ যতন

লাইফস্টাইলৰ সৈতে Summer চ'ৰ্চা: এটি স্বাস্থ্যকৰ পৰিসৰে Summer ৰ...

Herbal tea: এই বনৌষধি চাহ খালী পেটত খাব লাগে।

সাৰ পাই সেই গৰম পানীয়ৰ চাহ নোখোৱাকৈ দিনটো আৰম্ভ...