Richest Cities: A List Of The Top 10 Richest Cities In India 2021

Date:

- Advertisement -
 ভাৰতৰ শীৰ্ষ 10 খন ধনী চহৰ 2021


From Mumbai To Delhi, Here's A List Of The Top 10 Richest Cities In India 2021


- Advertisement -


কোভিড-19-ৰ ফলত যোৱা বছৰ অপৰিসীম বিত্তীয় লোকচানৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছত, ভাৰত আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ দেশবোৰৰ পৰিস্থিতি এতিয়া উন্নত হোৱা দেখা গৈছে। আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধিয়ে (আইএমএফ) ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে যে অহা বছৰৰ ভিতৰত ভাৰতৰ দ্ৰুততম অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ হাৰ বিশ্বৰ দ্ৰুততম অৰ্থনীতি হিচাপে হ’ব। আইএমএফৰ আকলন অনুসৰি, ভাৰতত এই বিকাশৰ হাৰ 8.5 শতাংশত উপনীত হ’ব পাৰে।


ভাৰত বিশ্বৰ দ্ৰুততম বিকাশশীল অৰ্থনীতিসমূহৰ ভিতৰত এটা হৈ পৰিছে আৰু এতিয়া এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থিতিত আছে। এই চহৰসমূহে ভাৰতৰ ইতিহাস, ভূগোল, ৰাজনীতি আৰু অৰ্থনীতি গঢ়ি তোলাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে। ভাৰতৰ শীৰ্ষ 10 খন ধনী চহৰৰ জিডিপিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ইয়াত এখন তালিকা দিয়া হৈছে:

- Advertisement -


1. মুম্বাই- জিডিপি: $310 বিলিয়ন


সৰ্বাধিক চহৰ ভাৰত আৰু বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী চহৰসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। ভাৰতৰ বিত্তীয় ৰাজধানী মুম্বাই, আনুমানিক 310 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে তালিকাৰ শীৰ্ষত আছে।

- Advertisement -


2. নতুন দিল্লী- জিডিপি $293.6 বিলিয়ন


সমৃদ্ধ ঐতিহাসিক, সাংস্কৃতিক, ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক গুৰুত্বপূৰ্ণ চহৰ, নতুন দিল্লী, 293.6 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে এই তালিকাত দ্বিতীয় স্থানত আছে।


3. কলকাতা- জিডিপি $150.1 বিলিয়ন


কলকাতা হৈছে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিত্তীয়, বাণিজ্যিক আৰু ঔদ্যোগিক কেন্দ্ৰ। কলকাতাৰ জিডিপি আনুমানিক $150.1 বিলিয়ন।



4. বেংগালুৰু- জিডিপি $110 বিলিয়ন


ভাৰতৰ চিলিকন ভেলী আৰু কৰ্ণাটকৰ ৰাজধানী চহৰত ভাৰত ইলেক্ট্ৰনিক্স লিমিটেড, ভাৰত হেভি ইলেকট্ৰিকেলছ লিমিটেড আৰু ভাৰত আৰ্থ মুভাৰৰ দৰে কেইবাটাও এচেম্বলিং ব্যৱসায়িক কোম্পানী আছে। আনুমানিক 110 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে, চহৰখন ভাৰতৰ চতুৰ্থ ধনী চহৰ।



5. চেন্নাই- জিডিপি $78.6 বিলিয়ন

আনুমানিক 78.6 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে, চহৰখন ভাৰতৰ পঞ্চম ধনী চহৰ। অটোমোবাইল উদ্যোগে চেন্নাইৰ অৰ্থনীতিত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়। চহৰখনৰ অৰ্থনীতি তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু বিপিঅ’ খণ্ড, অটোমোবাইল, চিকিৎসা পৰ্যটন, আৰু সঁজুলি উৎপাদনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত।

MUST READ  ভাৰতৰ প্ৰধান নদীসমূহৰ নাম জানি লওক Indian Rivers Name in Assamese



6. হায়দৰাবাদ- জিডিপি $75.2 বিলিয়ন

আনুমানিক 75.2 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে, হায়দৰাবাদৰ চিটি অফ পাৰ্লছ দেশৰ ছয় নম্বৰ স্থানত আছে। চহৰখন ইয়াৰ ইতিহাস, খাদ্য আৰু বহুভাষিক সংস্কৃতিৰ বাবে জনাজাত


7. পুনে- জিডিপি $69 বিলিয়ন

এই চহৰখন তথ্য প্ৰযুক্তি সংগঠন, গাড়ী আৰু বাহন উদ্যোগ, বিপিঅ’ ট্ৰেডিং, আৰু গাড়ী একত্ৰিত কৰাৰ বাবে সুপৰিচিত। পুনেত, টাটা মটৰ্চ, ৰেনল্ট, ফক্সৱাগন, আৰু মাৰ্চিডিজ বেঞ্জৰ দৰে কোম্পানীচহৰ ওচৰত অৱস্থিত। আনুমানিক 69 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে, পুনে হৈছে ভাৰতৰ সপ্তম আটাইতকৈ ধনী চহৰ।



8. আহমেদাবাদ- জিডিপি $68 বিলিয়ন

আহমেদাবাদৰ পূবৰ মানচেষ্টাৰ ভাৰতৰ আটাইতকৈ ধনী চহৰসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। আনুমানিক ৬৮ বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে চহৰখন তালিকাৰ অষ্টম স্থানত আছে।



9. চুৰাট- জিডিপি $59.8 বিলিয়ন

চুৰাট, যাক সূৰ্যৰ চহৰ বুলি জনা যায়, হৈছে আটাইতকৈ ডাঙৰ শিল কটা আৰু পৰিষ্কাৰ কৰা কেন্দ্ৰ আৰু ইয়াক বিশেষকৈ হীৰাৰ বাবে জনা যায়। আনুমানিক 59.8 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে, চহৰখন ভাৰতৰ নৱম ধনী চহৰ।




10. বিশাখাপত্তনম- জিডিপি $43.5 বিলিয়ন

ভাৰতৰ বন্দৰ চহৰ হিচাপে জনপ্ৰিয়, এক মহান অৰ্থনৈতিক গন্তব্য স্থান যাক অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বিত্তীয় ৰাজধানী বুলিও জনা যায়। আনুমানিক 43.5 বিলিয়ন ডলাৰৰ জিডিপিৰ সৈতে, চহৰখন ভাৰতৰ দশম ধনী চহৰ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related