ৰুছ vs Ukraine : এজন কৌতুক অভিনেতা , এজন উকীল , এজন ৰাজনীতি আৰু এখন যুদ্ধ ।

Date:

- Advertisement -
https://www.natunassam.in/2022/03/story-about-ukraine-president-volodymyr-zelensky-in-assamese.html

- Advertisement -

“যদি আমাক আক্ৰমণ কৰা হয়, কোনোবাই আমাৰ ভূমি কাঢ়ি নিবলৈ চেষ্টা কৰে, আমাৰ স্বাধীনতা, আমাৰ সন্তানৰ জীৱন কাঢ়ি নিব বিচাৰে, তেন্তে আমি নিজকে সুৰক্ষিত কৰিম। আমি আক্ৰমণ নকৰোঁ । আমাক আক্ৰমণ কৰে, আপুনি আমাৰ মুখ দেখিব, আমাৰ পিঠি নহয়।” বৰ্তমান ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণৰ সন্মুখীন হৈ থকা ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হোৱা প্ৰাক্তন কৌতুক অভিনেতাজনৰ এই কথা।  

ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভালোদিমিৰ জেলেনস্কি ৰাছিয়াৰ ওচৰত আত্ম সম্পৰণ কৰিবলৈ সাজু নহয়। তেওঁ ভিডিঅ’টো তৈয়াৰ কৰে আৰু ইয়াত কয়, “শত্ৰুৱে প্ৰথমে মোক তেওঁৰ লক্ষ্য কৰি লৈছিল। তেওঁলোকে তেতিয়া মোৰ পৰিয়ালক লক্ষ্য কৰিব। কিন্তু মই মোৰ শেষ উশাহলৈকে যুঁজিম।” 

.

- Advertisement -

এজন কৌতুক অভিনেতা যি ৰাষ্ট্ৰপতি হৈছিল 

দুৰ্বল হৈ পৰা দেশৰ এই ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেওঁৰ লোকসকলৰ সাহস শক্তিশালী কৰি তুলিছে। আজি গোটেই পৃথিৱীয়ে তেওঁৰ নাম জানে, কিন্তু খুব কম লোকেই জানে যে আজি ভালোদিমিৰ জেলেনস্কি এজন কৌতুক অভিনেতা আছিল যিয়ে এখন দেশৰ দায়িত্ব লৈছিল। তেওঁ মানুহক হাঁহিবলৈ কলা ব্যৱহাৰ কৰিছে আৰু ৰাষ্ট্ৰপতি পদত উপনিত হৈছে। 

- Advertisement -

১৯৭৮ চনৰ ২৫ জানুৱাৰীত ইউক্ৰেইনত জন্মগ্ৰহণ কৰা ভালোদিমিৰ জেলেনস্কি ইহুদী ধৰ্মৰ অন্তৰ্ভুক্ত। অধ্যাপক পিতৃ আৰু অভিযন্তা মাতৃৰ এই পুত্ৰই ওকালতি অধ্যয়ন কৰিছিল। তেওঁ বৃত্তিত ইজৰাইলত পঢ়িব বিচাৰিছিল, কিন্তু তেওঁৰ দেউতাকে অস্বীকাৰ কৰাৰ পিছত, তেওঁ কিয়েভৰ পৰা প্ৰাৰম্ভিক অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰে, যাৰ পিছত তেওঁ 2000 চনত কিয়েভ নেচনেল ইকনমিক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা আইনৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে। 

যদিও ভালোদিমিৰে ওকালতি কৰিছিল, তেওঁৰ মনটোৱে কৌতুক অভিনেতা হব বিচাৰিছিল। তেওঁ নিজৰ মনৰ কথা শুনিছিল আৰু এটা সময় আহিছিল যেতিয়া তেওঁ তেওঁৰ কৌতুকৰ বাবে জনাজাত আছিল। 1997 চনত প্ৰাৰম্ভিক অধ্যয়নৰ সময়ত, তেওঁ কিছুমান অভিনেতাৰ সৈতে লগ লাগি ‘কুয়াৰ্টল 95’ নামৰ এটা কমেডি গ্ৰুপ গঠন কৰে। তেওঁৰ এই গোটটো কঠোৰভাৱে প্ৰশংসিত হৈছিল। এই প্ৰশংসাৰ আধাৰত, তেওঁ 2003 চনত তেওঁৰ অনুষ্ঠানবোৰ কৰা আৰম্ভ কৰে। 

কৌতুকে ৰাজনীতিৰ পথ দেখুৱাইছিল 

এই কৌতুক অনুষ্ঠানবোৰেই ৱালোডিমিৰক ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। তেওঁ তেওঁৰ এটা অনুষ্ঠানৰ পৰা এনেকুৱা অনুপ্ৰেৰণা পাইছিল যে তেওঁ ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। বিশেষ কথাটো হ’ল যে তেওঁ তেওঁৰ কলাকো ৰাজনীতিত তেওঁৰ অস্ত্ৰ কৰি তুলিছিল। 

2018 চনত, তেওঁ পিপলছ পাৰ্টিৰ সেৱক নামৰ এটা ৰাজনৈতিক দল গঠন কৰি তেওঁৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰে, যাৰ পিছত তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ বাবে প্ৰাৰ্থিত্ব ঘোষণা কৰে। 

মানুহে কয় যে ভালোদিমিৰ জেলেনস্কিয়ে সম্পূৰ্ণ নিষ্ঠাৰে লাভ কৰা ভোটৰ মূল্য পৰিশোধ কৰিছে। আজি এফালে, য’ত বহুতো দেশৰ শীৰ্ষ নেতাই দেশখনআক্ৰমণ হোৱা দেখি দেশ ত্যাগ কৰে, এনে পৰিস্থিতিত, ৰাছিয়াৰ দৰে দেশৰ সন্মুখত ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিৰ থিয় হৈ সমগ্ৰ বিশ্বৰ মানুহৰ হৃদয় জয় কৰি আছে। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related