ৰাছিয়াই কিয় ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰিছিল?

Date:

- Advertisement -

 

- Advertisement -

ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমিৰ পুটিনে বৃহস্পতিবাৰে ইউক্ৰেইনত এক সামৰিক অভিযান আৰম্ভ কৰে আৰু সমগ্ৰ দেশতে বিস্ফোৰণৰ শব্দ শুনা যায় আৰু ইয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীয়ে “সম্পূৰ্ণ আক্ৰমণ” চলি আছে বুলি সতৰ্ক কৰি দিয়ে।

যদিও ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইন,  মাজত দীৰ্ঘদিন ধৰি উত্তেজনা চলি আছিল, আৰু ২০২১ চনৰ আৰম্ভণিতে পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাহিৰলৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। যোৱা বছৰ জানুৱাৰীত ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিয়ে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনক ইউক্ৰেইনক নাটোত যোগদান কৰি দিবলৈ আহ্বান জনাইছিল।

- Advertisement -

ইয়াৰ ফলত ৰাছিয়াৰ খং উঠিছিল, যি যোৱা বছৰ February মাহত ইয়াৰ ইউক্ৰেইন সীমান্তৰ ওচৰত “প্ৰশিক্ষণ অনুশীলন”ৰ বাবে সৈন্য প্ৰেৰণ কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু October November মাহত ইয়াক বৃদ্ধি কৰিছিল। ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত, ৰাছিয়াৰ সৈন্য মোতায়েন কৰা আৰম্ভ কৰে । ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ নকৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই ৰাষ্ট্ৰপতি বিডেনে কঠোৰ নিষেধাজ্ঞাৰ সতৰ্কবাণী দিয়ে।

ৰাছিয়াই দাবী কৰিছে যে পশ্চিমে আইনীভাৱে বাধ্যতামূলক গেৰাণ্টি দিয়ে যে নাটোৱে (Nato) পূৱ ইউৰোপ আৰু ইউক্ৰেইনত কোনো সামৰিক কাৰ্যকলাপ অনুষ্ঠিত নকৰে। ভ্লাদিমিৰ পুটিনে দাবী কৰে যে ইউক্ৰেইন পশ্চিমৰ পুতলা আৰু তথাপিও কেতিয়াও সঠিক ৰাজ্য নাছিল।

এইটো প্ৰথম বাৰৰ বাবে নহয় যে ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত উত্তেজনা এক উতলা বিন্দুত উপনীত হৈছে। ৰাছিয়াই ২০১৪ চনত ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰিছিল যেতিয়া ৰাষ্ট্ৰপতি পুটিনৰ সমৰ্থিত বিদ্ৰোহীসকলে ইষ্টাৰ্ন ইউক্ৰেইনৰ বৃহৎ অংশ দখল কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা ইউক্ৰেইনৰ সেনাৰ সৈতে যুঁজ দিছিল। সেই সময়ত ৰাছিয়াই ক্ৰিমিয়া অধিগ্ৰহণ কৰিছিল।

- Advertisement -

প্ৰাক্তন ছোভিয়েট গণৰাজ্য হিচাপে ইউক্ৰেইনৰ ৰাছিয়াৰ সৈতে গভীৰ সামাজিক আৰু সাংস্কৃতিক সম্পৰ্ক আছে, কিন্তু ২০১৪ চনত ৰাছিয়াই আক্ৰমণ কৰাৰ পিছৰে পৰা সেই সম্পৰ্কবোৰ বিয়পি পৰিছে।

২০১৪ চনৰ আৰম্ভণিতে ৰাছিয়াপন্থী ৰাষ্ট্ৰপতিক পদচ্যুত কৰাৰ সময়ত ৰাছিয়াই ইউক্ৰেইনআক্ৰমণ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত পূবৰ যুদ্ধত ১৪,০০০ ৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছে।

ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইন ডনবাছ অঞ্চলকে ধৰি পূব ইউক্ৰেইনত সশস্ত্ৰ সংঘৰ্ষ বন্ধ কৰিবলৈ মিনস্ক শান্তি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছিল। কিন্তু যিহেতু সংঘৰ্ষ অব্যাহত আছে, ৰাছিয়াই কয় যে তেওঁলোকে সেই অঞ্চললৈ “শান্তিৰক্ষী” প্ৰেৰণ কৰিছে য’ত সংঘৰ্ষ চলি আছে। পশ্চিমে ইয়াক সাৰ্বভৌম অঞ্চল দখল কৰিবলৈ মস্কোৰ দ্বাৰা স্মোকস্ক্ৰীণ বুলি কয়।

MUST READ  Free Fireৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ? কিয় আঁতৰাই দিয়া হল Free Fire Play Store ৰ পৰা ?

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

List Of Ahom King . Ahom Kingdom.

SerialRulerReign১চ্যু-কা-ফা১২২৮–১২৬৮২চুতেওফা১২৬৮–১২৮১৩চুবিণ্‌ফা১২৮১–১২৯৩৪চুখাংফা১২৯৩–১৩৩২৫চুখ্ৰাম্‌ফা১৩৩২–১৩৬৪শাসক নাই১৩৬৪–১৩৬৯৬চুতুফা১৩৬৯–১৩৭৬শাসক নাই১৩৭৬–১৩৮০৭ত্যাও খাম্‌টি১৩৮০–১৩৮৯শাসক নাই১৩৮৯–১৩৯৭৮চুডাংফা১৩৯৭–১৪০৭৯চুজান্‌ফা১৪০৭–১৪২২১০চুফক্‌ফা১৪২২–১৪৩৯১১চুচেনফা১৪৩৯–১৪৮৮১২চুহেনফা১৪৮৮–১৪৯৩১৩চুপিম্‌ফা১৪৯৩–১৪৯৭১৪চুহুন্মুং১৪৯৭–১৫৩৯১৫চুক্লেণমুং১৫৩৯–১৫৫২১৬চুখাম্‌ফা১৫৫২–১৬০৩১৭চুচেংফা১৬০৩–১৬৪১১৮চুৰাম্‌ফা১৬৪১–১৬৪৪১৯চুত্যিণ্‌ফা১৬৪৪–১৬৪৮২০চুতাম্লা১৬৪৮–১৬৬৩২১চুপংমুং১৬৬৩–১৬৭০২২চুন্যৎফা১৬৭০–১৬৭২২৩চুক্লমফা১৬৭২–১৬৭৪২৪চুহুংফা১৬৭৪–১৬৭৫২৫গোবৰ ৰজা১৬৭৫–১৬৭৫২৬চুজিন্‌ফা১৬৭৫–১৬৭৭২৭চুদৈফা১৬৭৭–১৬৭৯২৮চুলিক্‌ফা১৬৭৯–১৬৮১২৯চুপাতফা১৬৮১–১৬৯৬৩০চুখ্ৰংফা১৬৯৬–১৭১৪৩১চুতণফা১৭১৪–১৭৪৪৩২চুণেণফা১৭৪৪–১৭৫১৩৩চুৰেম্‌ফা১৭৫১–১৭৬৯৩৪চুণ্যেউফা১৭৬৯–১৭৮০৩৫চুহিত্পংফা১৭৮০–১৭৯৫৩৬চুক্লিংফা১৭৯৫–১৮১১৩৭চুদিংফা১৮১১–১৮১৮৩৮পুৰন্দৰ সিংহ১৮১৮–১৮১৯৩৯চুদিংফা১৮১৯–১৮২১৪০যোগেশ্বৰ সিংহ১৮২১–১৮২৪৪১পুৰন্দৰ সিংহ১৮৩২–১৮৩৯

চুডাংফা ( Chaupha Siu-Dang-Pha ) Sudangpha : The Legend of Bamuni Konwar

সুদংফা (১৩৯৭–১৪০৭) আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা আছিল। ব্ৰাহ্মণৰ ঘৰত লালন-পালনৰ...

Parliament Session 2024 : কেনেদৰে শপত গ্ৰহণ কৰিব কাৰাগাৰত থকা সাংসদসকলে? এই সম্পৰ্কে কি নিয়ম

কাৰাগাৰত থকা সাংসদে কেনেদৰে শপত গ্ৰহণ কৰেঃ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ অন্ত...