Black fungus ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ সচৰাচৰ উপায় শিকক

Date:

- Advertisement -

Black fungus ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ সচৰাচৰ উপায় শিকক

কৰোনা ভাইৰাছৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত ৰোগীসকলৰ ক্ষেত্ৰত এটা নতুন ৰোগৰ খবৰ পোৱা গৈছে। যাক Mucormycosis বুলি কোৱা হয়। সাধাৰণ ভাষাত, ইয়াক Black Fungus বুলি কোৱা হয়। ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত ক’লা ভেঁকুৰ নামৰ ৰোগটো অধিক সচৰাচৰ হয়। 
কোভিড ৰোগীসকলে ষ্টেৰইডৰ পৰা আৰোগ্য হৈছে, কিন্তু ক’লা ভেঁকুৰ নামৰ ৰোগটোৱে বহুলোকক গিলি পেলাইছে। এই ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ বহুতো সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব ক’লা ভেঁকুৰ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ কিছুমান উপায় আহক
👉  Surgical Mask ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰক আৰু পেলাই দিয়ক। আনহাতে, যদি আপুনি কাপোৰৰ Mask ব্যৱহাৰ কৰে, কেৱল সেইবোৰ চেনিটাইজ কৰাৰ লগতে মাস্কবোৰ  ধুই ৰ’দত শুকুৱাই দিয়ক।
👉 সীমিত সময়ৰ বাবে এন95 মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰক। পিছত চাবোনেৰে ইয়াক ভালদৰে ধুব।
👉 প্ৰায়ে বহুতো পাচলিত আপুনি ভেঁকুৰ দেখা পাব পাৰে আৰু পানী দি  ইয়াক পৰিষ্কাৰ কৰিলেও কিন্তু ইয়াৰ এক সূক্ষ্ম ভগ্নাংশ থাকি যায়। সেয়েহে, কিছুমান পাচলি যেনে ব্ৰকলি, পিয়াজ, বন্ধাকবি, টেনচি, বিলাহী আদি এলুম পানী বা ভিনেগাৰৰ পানীৰে ধুব।
 
👉 কেতিয়াবা আমি লক্ষ্য নকৰোঁ, কিন্তু ফ্ৰিজৰ দুৱাৰ, পানীৰ সংৰক্ষণতো ভেঁকুৰ থাকে। ভেঁকুৰটো দেখা পোৱাৰ লগে লগে তাক পৰিষ্কাৰ কৰক।
 
👉 কৰোনা ৰোগীসকলে নতুন মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰক বা দৈনিক  মাস্ক পৰিষ্কাৰ কৰক  । 
👉 কোভিডৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত ৰোগীয়ে ঘৰত একে যত্ন ল’ব লাগিব।  আপোনাৰ চাৰিওফাল সম্পূৰ্ণশুকান ৰাখিব আৰু পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ সম্পূৰ্ণ যত্ন ল’ব। আপুনি আপোনাৰ কাপোৰ ডাটালাতো ধুব পাৰে।
ক’লা ভেঁকুৰৰ ৰোগৰ চিকিৎসাও সাধাৰণ মানুহৰ বাবে ব্যয়বহুল। গতিকে পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ সম্পূৰ্ণ যত্ন লোৱা আৰু মানুহক সজাগ কৰাও ভাল। 
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related