Explained | ভাৰতত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশসকলক কেনেদৰে নিযুক্তি দিয়া হয়?

Date:

- Advertisement -

গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ সুধাংশু ধুলিয়া আৰু গুজৰাট উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ জামছেদ বৰ্জোৰ পাৰ্দিৱালাক সোমবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। অনুষ্ঠানটো উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অতিৰিক্ত ভৱন কমপ্লেক্সৰ এটা প্ৰেক্ষাগৃহত অনুষ্ঠিত হৈছিল। ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন.ভি. ৰমনাই নৱনিযুক্ত ন্যায়াধীশসকলক শপত গ্ৰহণ কৰে।

- Advertisement -

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশসকলক কেনেদৰে নিযুক্তি দিয়া হয়?

- Advertisement -

ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ন্যায়াধীশ নিযুক্তকৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো দেশৰ সংবিধানৰ ১২৪ নং অনুচ্ছেদৰ ২ নং দফাৰ অধীনত তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ হ’বলৈ, এজন ব্যক্তি অপৰিহাৰ্যভাৱে ভাৰতৰ নাগৰিক হ’ব লাগিব আৰু হয় উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ হ’ব লাগিব বা কমেও পাঁচ বছৰৰ বাবে এনে ধৰণৰ দুটা বা ততোধিক আদালত থাকিব লাগিব, বা কমেও দহ বছৰৰ বাবে উচ্চ ন্যায়ালয় বা এনে দুটা বা ততোধিক আদালতৰ অধিবক্তা হ’ব লাগিব।

- Advertisement -

যেতিয়া উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশপদৰ বাবে এটা খালী পদ উদ্ভৱ হয়, ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশে (চিজেআই) তেওঁৰ পৰামৰ্শ কেন্দ্ৰীয় আইন, ন্যায় আৰু কোম্পানী পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰীলৈ প্ৰেৰণ কৰে। কিৰেন ৰিজিজু ভাৰতৰ বৰ্তমানৰ আইন মন্ত্ৰী।

চিজেআইয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ চাৰিজন জ্যেষ্ঠতম ন্যায়াধীশৰ কলেজিয়ামৰ সৈতে আলোচনা কৰি তেওঁৰ পৰামৰ্শৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত লয়। যদি চি.জে.আই.-ৰ উত্তৰাধিকাৰী জ্যেষ্ঠতম বিচাৰকসকলৰ ভিতৰত নাথাকে, তেন্তে তেওঁক কলেজিয়ামৰ অংশ কৰা হ’ব।

যদি ন্যায়াধীশপদৰ বাবে বিবেচনা কৰা ব্যক্তিজন উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ হয়, চিজেআইয়ে কলেজিয়াম সদস্যৰ দৃষ্টিভংগী বিবেচনা কৰে যি একেখন উচ্চ ন্যায়ালয়ত কাম কৰিব পাৰে। যদি এই পৰিস্থিতি প্ৰযোজ্য নহয়, চিজেআইয়ে উচ্চন্যায়ালয়ৰ পৰৱৰ্তী জ্যেষ্ঠতম ন্যায়াধীশৰ সৈতে প্ৰশ্নত উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ পৰা পৰামৰ্শ ল’ব পাৰে।

অনুমোদিত প্ৰতিজন প্ৰাৰ্থীৰ বিষয়ে সকলো কলেজিয়াম সদস্যৰ মতামত লিখিতভাৱে দিয়া হয় আৰু ৰেকৰ্ডৰ অংশ কৰা হয়। সম্ভাৱ্য প্ৰাৰ্থীৰ দৰে একে উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ পৰা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ জ্যেষ্ঠতম ন্যায়াধীশৰ মতামতও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। চিজেআইৰ মতামত সংশ্লিষ্ট সকলোৰে মতামতৰ সৈতে লিপিবদ্ধ কৰা হয় আৰু ভাৰত চৰকাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়। আনৰ মতামত, বিশেষকৈ অ-বিচাৰকসকলৰ মতামত লিখিতভাৱে উল্লেখ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই কিন্তু তেওঁলোকৰ সাৰাংশ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক জনোৱা উচিত।

কেন্দ্ৰীয় আইন মন্ত্ৰীয়ে চিজেআইৰ চূড়ান্ত পৰামৰ্শ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ওচৰত উপস্থাপন কৰে, যিয়ে তাৰ পিছত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিক উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ নিযুক্ত কৰাৰ বাবে পৰামৰ্শ দিয়ে।

নিযুক্তিটো অনুমোদিত হোৱাৰ পিছত, ন্যায় বিভাগত ভাৰত চৰকাৰৰ সচিবে চিজেআইক অৱগত কৰে আৰু নিযুক্ত ন্যায়াধীশৰ পৰা শাৰীৰিক সুস্থতাৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰে, যি এজন অসামৰিক শল্য চিকিৎসক বা জিলা চিকিৎসা বিষয়াৰ দ্বাৰা স্বাক্ষৰিত। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ দ্বাৰা নিযুক্তিৰ ৱাৰেণ্ট স্বাক্ষৰ িত হোৱাৰ পিছত সচিবে এই নিযুক্তিঘোষণা কৰে। ভাৰতৰ ৰাজপত্ৰত এখন জাননীও জাৰী কৰা হয় ।

যিকোনো সময়তে ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত নিযুক্তি দিব পৰা সৰ্বাধিক ন্যায়াধীশৰ সংখ্যা কিমান?

উচ্চতম ন্যায়ালয়ত 34 জন ন্যায়াধীশ থাকিব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে চিজেআই। ২০১৯ চনত চৰকাৰে আগষ্টত উচ্চতম ন্যায়ালয় (ন্যায়াধীশৰ সংখ্যা) সংশোধনী বিধেয়ক, ২০১৯ গৃহীত কৰাৰ সময়ত এই সংখ্যা ৩০ ৰ পৰা ৩৩ লৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল (চিজেআইৰ বাহিৰে)।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

PM Surya Ghar Muft Bijli Yojana Assam : প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।

প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।...