Vegetarian Cricketers : শীৰ্ষ ১০ গৰাকী নিৰামিষভোজী ভাৰতীয় ক্ৰিকেটাৰ

Date:

- Advertisement -

Vegetarian Cricketers : ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দল ক্ৰিকেট জগতৰ অন্যতম ফিট দল। খেলুৱৈসকলে সুস্থ হৈ থাকিবলৈ কুকুৰা বা অন্যান্য আমিষ খাদ্য খোৱাৰ প্ৰয়োজন বুলি এটা পূৰ্ব ধাৰণা। অৱশ্যে সকলো ক্ৰিকেটাৰেই এই ব্যাপক প্ৰচলিত ধাৰাত বিশ্বাস নকৰে। কিছুমানে নিৰামিষ খাদ্যৰ ট্ৰেজেক্টৰী অনুসৰণ কৰি কু-সংস্কাৰ ভংগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। গতিকে, নিৰামিষভোজী Top 10 Indian Cricketers  চাওঁ আহক।

১/ বিৰাট কোহলী

ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ অধিনায়কগৰাকী বিশ্বৰ অন্যতম ফিট এথলীট। বেছিভাগ যুৱকে তেওঁৰ আদৰ্শ উচ্চ দৃষ্টিৰে চায়। কোহলীয়ে নিৰামিষ খাদ্য গ্ৰহণ কৰে যদিও তেওঁ কণী খায়। কিন্তু কেৰিয়াৰৰ প্ৰথম দিনবোৰত তেওঁ আছিল এজন প্ৰবল “মাখন চিকেন” প্ৰেমী, কিন্তু সময়ৰ লগে লগে তেওঁ খাদ্যাভ্যাসত কিছু কাৰ্যক্ষম পৰিৱৰ্তন কৰি ২০১৮ চনৰ আশে-পাশে নিৰামিষভোজী হৈ পৰে।কথিত হয় যে তেওঁ পত্নী অনুষ্কা শৰ্মাৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল , নিৰামিষভোজী হ’বলৈ।

- Advertisement -

২/ ৰোহিত শৰ্মা

অন্যতম উৎকৃষ্ট অ’পেনাৰ ৰোহিত শৰ্মাই দলটোক ডাঙৰ মেচত ৰাণ দিয়াৰ  নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰে। হিটমেন নিৰামিষভোজী আৰু কণী খাই ভাল পায়। লগতে, তেওঁ সক্ৰিয়ভাৱে দ্য গ্ৰেট ৱান-হৰ্ণড ৰাইনোছৰ সংৰক্ষণৰ সন্দৰ্ভত সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে এক অভিযান চলোৱাৰ দায়িত্ব লৈছে।

৩/ চেতেশ্বৰ পূজাৰা

ভাৰতৰ টেষ্ট দলৰ উল্লেখযোগ্য বেটছমেন পূজাৰা। তেওঁ এজন বিশুদ্ধ নিৰামিষভোজী; তেওঁ লেক্ট’ভেজেটেৰিয়ান খাদ্য অনুসৰণ কৰে। পূজাৰাই নিৰামিষভোজীত বিশ্বাস কৰে আৰু লগতে বেছি মছলা খোৱাৰ পৰাও বিৰত থাকে।

৪/ ঈশান্ত শৰ্মা

ভাৰতৰ টেষ্ট টিমৰ উপকাৰী ছিম পেচাৰ ঈশান্ত শৰ্মা এজন নিৰামিষভোজী। সৰুতে তেওঁ নিয়মিতভাৱে কুকুৰাৰ মাংস খাইছিল। অৱশ্যে ঈশান্ত নিজৰ ফিটনেছ লেভেলৰ বাবে চিন্তিত হৈ নিৰামিষভোজী হোৱাৰ পিছতে টেবুলবোৰ ঘূৰি গ’ল। ২০১৮ চনত বান মিট ইভেণ্টৰ অংশও আছিল তেওঁ।

- Advertisement -

৫/ ভুৱনেশ্বৰ কুমাৰ

জনপ্ৰিয়ভাৱে ছুইং কিং নামেৰে পৰিচিত ভুৱী  ছুইং ডেলিভাৰী বলিঙৰ বাবে বিখ্যাত। তেওঁ নিৰামিষ খাদ্য গ্ৰহণ কৰে আৰু নিজকে ফল-মূল আৰু শাক-পাচলিৰ মাজতে আবদ্ধ কৰি ৰাখে।

MUST READ  আই পি এল ২০২২ ৰ বাবে ৰাজস্থান ৰয়েলছ দল: ৰিয়ান পৰাগ মেগা নিলামত ৩.৮০ কোটি টকাত আৰআৰক বিক্ৰী কৰা হৈছে ।

৬) ৰবিচন্দ্ৰন অশ্বিন

অশ্বিন এজন জীৱন্ত কিংবদন্তি (Legend)। তেওঁৰ বেল্টৰ তলত ৪০০ৰো অধিক উইকেট আছে। হাতত বল লৈ যাদুকৰতকৈ কম নহয় আৰু টেষ্ট ক্ৰিকেটত দীঘলীয়া বলিং কৰাৰ বাবে পৰিচিত। অশ্বিনে কেৰম-বলৰ বলিং কলা আয়ত্ত কৰিছে। ফিটনেছৰ খেলখন চলি থাকিবলৈ তেওঁ নিৰামিষ খাদ্য অনুসৰণ কৰে আৰু নিৰামিষহীন সামগ্ৰী গ্ৰহণ নকৰে।

৭) শিখৰ ধৱন

শিখৰ ধাৱান , জনপ্ৰিয়ভাৱে তেওঁৰ সতীৰ্থসকলৰ মাজত “জাট জী” নামেৰে পৰিচিত, । ২০১৮ চনত ধাৱনে নিৰামিষভোজীলৈ পৰিণত হয়।এবাৰ এটা সাক্ষাৎকাৰত তেওঁ আমিষ ভোজনে কেনেকৈ নেতিবাচক শক্তি কঢ়িয়াই আনে সেই সম্পৰ্কে নিজৰ চিন্তা প্ৰকাশ কৰিছিল। এতিয়াৰ পৰা তেওঁ নিৰামিষ খাদ্যৰ জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিলে।

৮) পাৰ্থৱ পেটেল

পেটেল ঘৰুৱা ক্ৰিকেটাৰৰ অন্যতম নিপুণ ক্ৰিকেটাৰ ৷ ১৭ বছৰ বয়সত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত অভিষেক ঘটাই তেওঁ টেষ্ট ক্ৰিকেটৰ আটাইতকৈ কম বয়সীয়া উইকেট কীপাৰ হিচাপে পৰিগণিত হয়। তেওঁ ২০১৬-১৭ চনত গুজৰাটক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰঞ্জি ট্ৰফী জয়ৰ নেতৃত্ব দিছিল। পাৰ্থিৱ পেটেল এজন বিশুদ্ধ নিৰামিষভোজী আৰু পিঁয়াজ আৰু নহৰু খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকে।

- Advertisement -

৯) সুৰেশ ৰাইনা

ৰাইনা হৈছে ভাৰতে উৎপাদন কৰা অন্যতম উন্নত বাওঁহাতৰ বেটছমেন । তেওঁ চি এছ কেৰ বেটিং লাইনআপৰ বেকব’ন। আৰু সদায় ক্লেশৰ সময়ত উপস্থিত হৈ আহিছে। তেওঁৰ ঘৰ কাশ্মীৰী পণ্ডিত পৰিয়ালৰ। নিৰামিষভোজী যদিও কণী খাই ভাল পায়।

১০) অনিল কুম্বলে

টেষ্ট মেচৰ এটা ইনিংছত দহটা উইকেট দখল কৰা প্ৰথমজন ভাৰতীয় বলাৰ আছিল অনিল কুম্বলে। ১৯৯৯ চনৰ ৭ ফেব্ৰুৱাৰীত তেওঁ পাকিস্তান, দ্য আৰ্ক ৰাইভালছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ বিৰুদ্ধে এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰে।২০১৬ চনত তেওঁ ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰে।কুম্বলে নিৰামিষ ক্ৰিকেটাৰৰ বৈশিষ্ট্যৰ অধীনতো আহে । ইৰফান পাঠানেও তেওঁক নিৰামিষ বিৰিয়ানীৰ ভোজলৈ নিমন্ত্ৰণ জনাইছিল।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related