IPL Match Fixing : আই পি এলত পাকিস্তানৰ পৰা ফিক্সিংৰ জাল কেনেদৰে পেলাইছিল ?

Date:

- Advertisement -

IPL Match Fixing

আপুনি হয়টো আগতে IPL ৰ FIXING কথা আগতে শুনিছে এইবাৰ আই পি এলত ফিক্সিংৰ বাতৰি আকৌ এবাৰ দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছে। আনকি আই পি এলত পাকিস্তানৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা বুলি কোৱা হৈছে। কিন্তু পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ লীগটো পুনৰ ফিক্সিং কৰি কেনেকৈ কলংকিত হ’ল? 

- Advertisement -

ক্ৰিকেটত বাজিয়ে আকৌ এবাৰ এই ভদ্ৰলোকৰ খেলত দাগ পেলাইছে। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, এইবাৰ, আই পি এল মেচত বেটিং কৰাৰ অভিযোগ দেশৰ সৰ্ববৃহৎ তদন্তকাৰী সংস্থা চিবিআইয়ে ( CBI) উত্থাপন কৰিছে। চিবিআইয়ে গোচৰটোত দুটা এজাহাৰ পঞ্জীয়ন কৰিছে আৰু তদন্ত আৰম্ভ কৰিছে। দৰাচলতে, চিবিআইয়ে ইয়াৰ উৎসৰ পৰা তথ্য পাইছিল যে আই পি এলত বেটিঙৰ এটা ডাঙৰ নেটৱৰ্কে কাম কৰি আছে, য’ত কিছুমান পাকিস্তানী বুকি অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। যিসকলে অনুমান কৰিবলৈ বহুতো ভুৱা আইডিৰ জৰিয়তে KYC দি  বেংক একাউণ্ট খুলিছে। 

- Advertisement -

এই একাউণ্টবোৰ বেটিং (Betting)ৰ ( জুৱা ) বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। বিদেশত বহি থকা লোকসকলেবেটিং ৰেকেটৰ জৰিয়তে হাৱালা ট্ৰেন্সজংচন কৰি আছে। ইয়াৰ এজাহাৰত চিবিআইয়ে ৰাজস্থানৰ যোধপুৰৰ বাসিন্দা সজ্জন সিং, জয়পুৰৰ প্ৰভু মীনা, ৰাম অৱতাৰ আৰু অমিত শৰ্মাক অভিযুক্ত হিচাপে নামাকৰণ কৰিছে। চিবিআইয়ে কিছুমান চৰকাৰী কৰ্মচাৰীকো তেওঁলোকক সহায় কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। যিসকলে তেওঁলোকৰ পদবীৰ অপব্যৱহাৰ কৰিছে আৰু অভিযুক্তক সহায় কৰি তেওঁলোকৰ সুবিধা লৈছে। এই গোটেই ছিণ্ডিকেটটোত এজন পাকিস্তানী সন্দেহভাজনো আছে যাৰ সৈতে এই সকলো লোক 9233222222*ৰ সৈতে জড়িত আছিল।

সজ্জন সিং ইউকে পাঞ্জাৱ নেচনেল বেংক, এছবিআই, বেংকলৈ  লেনদেন কৰি আছিল। চিবিআইয়ে ২০১০ চনৰ পৰা ২০১৯ চনলৈ সজ্জন সিঙৰ একাউণ্টত ৩৩ লাখ টকাৰ লেনদেন বিচাৰি পাইছিল। একে সময়তে, 2012 চনৰ পৰা 2018 চনলৈ ৰাম অৱতাৰৰ বেংকত 45 লাখ লেনদেন পোৱা গৈছিল। চিবিআইৰ মতে, দিল্লীৰ ৰোহিণীৰ বাসিন্দা দিলীপ কুমাৰ, হায়দৰাবাদৰ গৌতম সতীশ, কুৰম বসু আৰু কিছুমান অচিনাক্ত ব্যক্তিপাকিস্তানী বুকি বাকাৰ মালিকৰ সৈতে যোগাযোগ তৈয়াৰ কৰিছিল, যিসকলে পাকিস্তানী নম্বৰ 92322789*ব্যৱহাৰ কৰি আছিল, যিসকলে এক বৃহত্তৰ ছিণ্ডিকেটৰ অংশ আৰু ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক, আইচিআইচিআই আৰু অন্যান্য বেংকৰ একাউণ্ট ব্যৱহাৰ কৰি আছিল। চিবিআইয়ে এই সকলো বেংক একাউণ্টত লাখ লাখ টকাৰ লেনদেন চিনাক্ত কৰিছে।

- Advertisement -

চিবিআইয়ে এতিয়ালৈকে ইয়াৰ তদন্তত জানিব পাৰিছিল যে এখন আই পি এল মেচত এটা ফোন কল পাকিস্তানৰ পৰা আহিছিল যাৰ পিছত সকলো বুকিয়ে সেই কলটোৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিছিল আৰু আই পি এলৰ মেচবোৰত যথেষ্ট বেটিং (জুৱা) খেলা হৈছিল। এতিয়ালৈকে, চিবিআইয়ে বেটিংত 10 কোটি টকা ধৰা পেলাইছে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

PM Surya Ghar Muft Bijli Yojana Assam : প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।

প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।...