কোভিড-19ৰ চতুৰ্থ ঢৌ আহি আছে নেকি? আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত নতুনকৈ সংক্ৰমিত Covid ৰ অমাইক্ৰন চাবভেৰিয়েণ্ট

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

সাম্ভাব্য চতুৰ্থ ঢৌৰ বিষয়ে নতুন উদ্বেগ সৃষ্টি কৰি, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰৰ (চিডিচি) শেহতীয়া তথ্যই দেখুৱাইছে যে ওমাইক্ৰন প্ৰকাৰৰ বি.এ.2 উপ-বংশএতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত প্ৰায় এক চতুৰ্থাংশ নতুন কোভিড-19 সংক্ৰমিত কৰিছে I

ছিনহুয়া সংবাদ সংস্থাই জনোৱা অনুসৰি, এই তথ্য মাত্ৰ এসপ্তাহ আগতে ১০ টা নতুন ঘটনাৰ ভিতৰত প্ৰায় ১ জনৰ পৰা বৃদ্ধি পাইছে। চিডিচিৰ তথ্য অনুসৰি, বি.এ..2 প্ৰকাৰটো দেশত দ্ৰুতগতিত বিয়পি আছে, প্ৰতি সপ্তাহত সংক্ৰমণ প্ৰায় দুগুণ হৈছে।

- Advertisement -

প্ৰাৰম্ভিক অধ্যয়নে দেখুৱাইছিল যে বি.এ.২ মূল অমাইক্ৰনতকৈ ৩০ শতাংশ লৈকে অধিক ট্ৰেন্সমিচিবল হ’ব পাৰে। ইফালে, Covid19 ৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বব্যাপী বৃদ্ধি হোৱা পৰিসংখ্যাই এক ডাঙৰ সমস্যাৰ সূচনা কৰিব পাৰে কিয়নো কিছুমান দেশেও পৰীক্ষাৰ হাৰ হ্ৰাস হোৱাৰ প্ৰতিবেদন দিছে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই সতৰ্ক কৰি দিছে, ৰাষ্ট্ৰসমূহক ভাইৰাছটোৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্ক হৈ থাকিবলৈ সতৰ্ক কৰি দিছে।

- Advertisement -

এমাহৰো অধিক হ্ৰাসহোৱাৰ পিছত, যোৱা সপ্তাহত বিশ্বজুৰি কোভিড-19 ৰ ঘটনা বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছিল, এছিয়া আৰু চীনৰ জিলিন প্ৰদেশত লকডাউনৰ সৈতে প্ৰাদুৰ্ভাৱ নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে যুঁজ দিছিল।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কয় যে কাৰকৰ এক সংমিশ্ৰণে বৃদ্ধিৰ কাৰণ হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে অত্যাধিক ট্ৰেন্সমিচিবল অমাইক্ৰন প্ৰকাৰ আৰু ইয়াৰ বি.এ.2 উপ-বংশ, আৰু ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য আৰু সামাজিক দূৰত্ব (Social Distance)ব্যৱস্থা উঠোৱা।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মুৰব্বী টেড্ৰোছ অধানম ঘেব্ৰেয়েচাছে সাংবাদিকক কয়, “কিছুমান দেশত পৰীক্ষা হ্ৰাস হোৱা স্বত্বেও এই বৃদ্ধি ঘটিছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে আমি দেখি থকা ঘটনাবোৰ হিমশৈলৰ মুৰ।”

কিছুমান দেশত টিকাকৰণৰ নিম্ন হাৰ, আংশিকভাৱে “বৃহৎ পৰিমাণৰ ভুল তথ্য”ৰ দ্বাৰা চালিত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ বিষয়াসকলে কৈছিল।

আগৰ সপ্তাহৰ তুলনাত বিশ্বব্যাপী নতুন সংক্ৰমণ 8% বৃদ্ধি পাইছে, 11 নিযুত নতুন ঘটনা আৰু 7-13 মাৰ্চৰ পৰা মাত্ৰ 43,000 ৰো অধিক নতুন মৃত্যু ৰখা হৈছে। জানুৱাৰীৰ শেষৰ পৰা এইটো প্ৰথম উত্থান।

বেছিকৈ সংক্ৰমিত হোৱা অঞ্চল পশ্চিম প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলত, য’ত দক্ষিণ কোৰিয়া আৰু চীন অন্তৰ্ভুক্ত আছে, য’ত ঘটনাবোৰ 25% বৃদ্ধি পাইছে আৰু মৃত্যু 27% বৃদ্ধি হৈছে।

আফ্ৰিকাতো নতুন ঘটনাত 12% বৃদ্ধি আৰু মৃত্যুৰ 14% বৃদ্ধি হৈছে, আৰু ইউৰোপত ঘটনাত 2% বৃদ্ধি হৈছে কিন্তু মৃত্যুৰ কোনো বৃদ্ধি হোৱা নাই। অন্যান্য অঞ্চলত ঘটনা হ্ৰাস হোৱাৰ প্ৰতিবেদন দিয়া হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে পূৱ ভূমধ্যসাগৰীয় অঞ্চল, যদিও এই অঞ্চলত সংক্ৰমণৰ পূৰ্বৰ বৃদ্ধিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত মৃত্যুৰ সংখ্যা 38% বৃদ্ধি পাইছে।

কেইবাজনো বিশেষজ্ঞই উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে যে ইউৰোপ আন এটা কৰোনাভাইৰাছ ঢৌৰ সন্মুখীন হৈছে, মাৰ্চৰ আৰম্ভণিৰ পৰা অষ্ট্ৰিয়া, জাৰ্মানী, চুইজাৰলেণ্ড, নেডাৰলেণ্ড আৰু যুক্তৰাজ্যত ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মাৰিয়া ভান কেৰখোৱে ব্ৰিফিংত কৈছিল যে বিএ.২ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ ট্ৰেন্সমিচিবল প্ৰকাৰ যেন লাগিছে।

অৱশ্যে, ইয়াৰ ফলত অধিক গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ কোনো লক্ষণ নাই, আৰু আন কোনো নতুন প্ৰকাৰে ঘটনাবৃদ্ধি হোৱাৰ কোনো প্ৰমাণ নাই।

ইউৰোপৰ ছবিখনো সাৰ্বজনীন নহয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, ডেনমাৰ্কে ফেব্ৰুৱাৰীৰ প্ৰথমাৰ্ধত বি.এ.2-ৰ দ্বাৰা চালিত ঘটনাবোৰত এক চমু শিখৰ দেখিছিল, যি দ্ৰুততাৰে হ্ৰাস পাইছিল।

কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলে সতৰ্ক কৰি দিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই অতি সোনকালেই ইউৰোপত দেখা পোৱা  দেখা পোৱা ৰঙৰ ঢৌ দেখিব পাৰে, সম্ভাৱ্যভাৱে বি.এ.2-ৰ দ্বাৰা চালিত, কেইবামাহৰ আগতে দিয়া ভেকছিনৰ পৰা প্ৰতিবন্ধকতা উঠাই লোৱা আৰু সম্ভাৱ্য ভাৱে প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস হোৱা।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...

PM Surya Ghar Muft Bijli Yojana Assam : প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।

প্ৰধানমন্ত্ৰী সূৰ্য ঘৰ আঁচনিৰ বাবে অসম চৰকাৰে দিব ৰাজসাহায্য।...