চীনৰ ‘নকল সূৰ্য’ই প্ৰকৃত সূৰ্যতকৈ অধিক উষ্ণতা সৃষ্টি কৰি, অভিলেখ ভংগ কৰিছে ।

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

এক নতুন বিশ্ব অভিলেখত, চীনৰ “কৃত্ৰিম সূৰ্য” প্ৰকল্পটোৱে 17 মিনিটতকৈও অধিক সময় ধৰি পাৰমাণৱিক সংমিশ্ৰণ প্ৰতিক্ৰিয়া অব্যাহত ৰাখিছিল শেহতীয়া পৰীক্ষাটোত, অতিউত্তপ্ত প্লাজমা 126 নিযুত ডিগ্ৰী ফাৰেনহাইটত উপনীত হৈছিল – যি সূৰ্যতকৈ প্ৰায় পাঁচ গুণ গৰম, যি পৃষ্ঠত 10,000 ডিগ্ৰী ফাৰেনহাইট আৰু ইয়াৰ কেন্দ্ৰত প্ৰায় 27 নিযুত ডিগ্ৰী ফাৰেনহাইট বিকিৰণ কৰিছিল। 

কয়লা আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ হৈছে বৰ্তমান বিশ্বজুৰি ব্যৱহৃত সীমিত প্ৰাথমিক শক্তিৰ উৎস, কিন্তু  নিউক্লিয়াৰ ফিউজন আটাইটকৈ পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ উৎস হ’ব পাৰে কিয়নো ই বিদ্যুতত বৃহৎ পৰিমাণৰ শক্তি উৎপাদন কৰিবলৈ পাৰমাণৱিক নিউক্লিয়াছ একত্ৰিত কৰি সূৰ্যৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ প্ৰতিলিপি কৰে। 

- Advertisement -

প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, এই নকল সূৰ্যৰ নাম হৈছে ইষ্ট (পৰীক্ষামূলক উন্নত চুপাৰকণ্ডাক্টিং টোকামাক)। পৰীক্ষাৰ সময়ত, ই শেহতীয়াকৈ 1056 ছেকেণ্ডত 70 নিযুত ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ উষ্ণতা সৃষ্টি কৰিছিল। ই প্ৰকৃত সূৰ্যৰ  উষ্ণতা তকৈ 5 গুণ বেছি। যদি ইয়াৰ তাপমাত্ৰা একে থাকে, চীনত বিদ্যুৎ সমস্যা (চীন বিদ্যুৎ সমস্যা) সমাপ্ত হ’ব।

এই নকল সূৰ্যই আগতে ২০২১ চনৰ মে মাহত ১০১ ছেকেণ্ডলৈকে ১২০ নিযুত ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ উষ্ণতা সৃষ্টি কৰিছিল। প্ৰকৃত সূৰ্যৰ কেন্দ্ৰত প্ৰায় 1.50 নিযুত ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ উষ্ণতা আছিল, কিন্তু নকল সূৰ্যই 2 গুণতকৈ অধিক তাপমাত্ৰা সৃষ্টি কৰিছে। এই ভুৱা সূৰ্যৰ পৰা সমগ্ৰ চীনত বিদ্যুৎ যোগান ধৰাৰ কাম সোনকালেই চলি আছে।

- Advertisement -

ইয়াক চীনৰ পূব আনহুই প্ৰদেশত কৃত্ৰিম সূৰ্য তৈয়াৰ কৰা হৈছে। পূবৰ কাম কৰাৰ পদ্ধতিৰ বিষয়ে ক’লে ই প্লাজমা অতিগৰম কৰাৰ ওপৰত কাম কৰে। অৰ্থাৎ ধনাত্মক আয়ন আৰু পদাৰ্থৰ এক প্ৰকাৰৰ অত্যাধিক শক্তিৰে ভৰ্তি স্বতন্ত্ৰ ইলেক্ট্ৰনবোৰ ডোনাট আকৃতিৰ ৰিএক্টৰ চেম্বাৰত সুমুৱাই দ্ৰুতগতিত ঘূৰোৱা হয়। যি চুম্বকীয় শক্তিৰ আশ্চৰ্যজনক স্তৰ সৃষ্টি কৰে। এইটো এটা অত্যন্ত কঠিন প্ৰক্ৰিয়া।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related