লাল চন্দনৰ প্ৰকৃত কাহিনী কি? পুষ্পা চলচ্চিত্ৰত লাল চন্দনে আল্লু অৰ্জুনক শ্ৰমিকৰ পৰা ৰজা বনাইছিল ।

Date:

- Advertisement -

 What is the true story of red sandalwood? 

আল্লু অৰ্জুনৰ ছবি “পুষ্পা দি ৰাইজ” ৰ গুঞ্জন এতিয়াও শেষ হোৱা নাই। 

- Advertisement -


What is the true story of red sandalwood?


অ’টিটিত (OTT ) হিন্দীকে ধৰি এই চলচ্চিত্ৰখনৰ সকলো সংস্কৰণ মুকলি হোৱাৰ পিছত, এতিয়া মানুহৰ ম’বাইল স্ক্ৰীণলৈ আহিছে আৰু সকলোৰে মুখত এটাই নাম হৈ পৰিছে puspa । চলচ্চিত্ৰখনৰ কাহিনী হৈছে পুষ্পা নামৰ এজন শ্ৰমিকৰ বিষয়ে, যি এক নিৰ্দিষ্ট ধৰণৰ কাঠ চোৰাং ব্যৱসায়ত ভৰি দিয়ে আৰু শ্ৰমিকৰ পৰা মালিক হৈ পৰে। 

- Advertisement -

যদি আপুনি নাজানে, তেন্তে জানক যে এই বিশেষ প্ৰকাৰৰ কাঠ হৈছে লাল চন্দনৰ কাঠ। পুষ্পাৰ কাহিনী কাল্পনিক হ’ব পাৰে কিন্তু ছবিখনত লাল চন্দনৰ বিষয়ে যি দেখুওৱা হৈছে সেয়া প্ৰায় সঁচা। ই কেৱল কাঠ নহয়, ভাৰতৰ প্ৰাকৃতিক সম্পদ, ভাৰতৰ এক নিৰ্দিষ্ট স্থানত পোৱা এই লাল চন্দন কাঠক ৰঙা সোণ বুলি কোৱা হয়। এতিয়া আপুনি ভাবিব যে সোণ সোণালী, তেন্তে এই ৰঙা সোণৰ বস্তুটো কি? এইটো এটা গছ যি সোণৰ দৰে মূল্যৱান। সেইকাৰণে পৃথিৱীয়ে ইয়াক ‘ৰঙা সোণ’ বুলি কয়। গতিকে ৰঙা সোণৰ বিষয়ে জানো আহক য’ত যিমান কঠোৰ নিৰাপত্তা আছে সিমান চোৰাং ভাৱে।

এই ৰঙা সোণটো গোন্ধ নোহোৱাকৈও মূল্যৱান। 

- Advertisement -

আমাৰ দেশত, চন্দন কাঠ কেৱল কাঠ নহয়, ইয়াৰ বাহিৰেও, ইয়াৰ বহুতো ধৰ্মীয় গুৰুত্ব আছে। তিলকৰ পৰা ধূপ কাঠিলৈকে তিনি প্ৰকাৰৰ কাঠ, বগা,  ৰঙা আৰু হালধীয়া। কিন্তু  ৰঙা চন্দন কাঠৰ বিষয়টো বেলেগ। এফালে, য’ত বগা আৰু হালধীয়া চন্দনকাঠত সুবাস থাকে, ৰঙা চন্দন কাঠ সুগন্ধি কাঠ নহয়। ৰঙা চন্দন কাঠৰ বৈজ্ঞানিক নাম হৈছে টেৰোকাৰ্পাছ চান্টালিনাছ।

এই ৰঙা সোণটো ৱাইন ( মদ ) তৈয়াৰ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। 

এই চন্দন কাঠ, যাক পৃথিৱীয়ে ৰঙা সোণ বুলি জানে, সেয় চন্দন অত্যন্ত গুণী। ইয়াক আয়ুৰ্বেদিক ঔষধ হিচাপে বিভিন্ন ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। সেইকাৰণে সমগ্ৰ বিশ্বতে ইয়াৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। ঔষধৰ উপৰিও, এই দামী কাঠে আচবাব, আলংকাৰিক সামগ্ৰী আদিও প্ৰস্তুত কৰে। আৰু সেয়েহে এই অৰণ্যবোৰ ৱাইন আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰাতো ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

What is the true story of red sandalwood?

কেৱল এই ঠাইতে এই তেজৰ চন্দন কাঠ খেতি কৰে। 

পানীত ডুব যোৱা এই নিৰ্দিষ্ট কাঠৰ গছৰ গড় উচ্চতা ৮ ৰ পৰা ১২ মিটাৰ লৈকে হয়। এই চন্দন কাঠ ভাৰতৰ সকলো ঠাইতে পোৱা নাযায়। এই গছবোৰ কেৱল অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ চাৰিখন জিলা – নেল্লোৰ, কুৰ্ণুল, চিত্তুৰ, কাডাপাৰ সীমান্তৱৰ্তী চেশাচলমৰ পাহাৰত হে গজে । 

এছ.টি.এফ.-য়ে এই গছবোৰ সুৰক্ষিত কৰে। 

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰত কোটি কোটি টকাত বিক্ৰী হোৱা এই চন্দন কাঠৰ চোৰাং ব্যৱসায়ো পূৰ্ণ গতিত চলি আছে। এই গছবোৰ ইমান মূল্যৱান যে আনকি এছটিএফকো তেওঁলোকৰ সুৰক্ষাৰ বাবে নিয়োজিত কৰা হৈছে। ভাৰতৰ চোৰাং ব্যৱসায় প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ কঠোৰ আইন আছে। চীনকে ধৰি জাপান, ছিংগাপুৰ, ইউ.এ.ই. আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ দৰে বহুতো দেশত এই কাঠৰ চাহিদা আছে। এই সকলোবোৰৰ ভিতৰত, চীন হৈছে এনে দেশ য’ত এই কাঠৰ আটাইতকৈ বেছি স্মাগিং আছে। ইয়াত এই চন্দন কাঠৰ চাহিদা অধিক কিয়নো চীনে ইয়াৰ পৰা আচবাব, আলংকাৰিক সামগ্ৰী, পৰম্পৰাগত সঁজুলি প্ৰস্তুত কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Mure Dusokule Suwa Ghone Ghone | মোৰে দুচুকুৰে চোৱা ঘনে ঘনে Old HIT Lyrics

Mure Dusokule Suwa Ghone Ghone | মোৰে দুচুকুৰে চোৱা...

Chandrayaan-3 : চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম ‘শিৱ শক্তি’ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান সংঘৰ ( International Astronomical Union ) অনুমোদিত

Chandrayaan-3 চন্দ্ৰযান-৩ অৱতৰণ স্থানৰ নাম 'শিৱ শক্তি' আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান...