WWE সম্পৰ্কে কিছুমান আমোদজনক তথ্য – WWE ৰ fight বোৰ সঁচা নে মিছা ? জানক কিছুমান নজনা কথা ।

Date:

- Advertisement -

 

- Advertisement -

WWE হৈছে মল্লযুঁজৰ জগতখনত  এক অদ্ভুত আৰু অনন্য খেল। অনুষ্ঠানটো প্ৰতিযোগিতামূলক, প্ৰায়ে নাটকীয়, কেতিয়াবা ই সম্পূৰ্ণ হাস্যকৰ হৈ পৰে । কিন্তু অপ্ৰত্যাশিতভাৱে ই ৰোমাঞ্চকৰ হৈ পৰিছে। WrestleMania WWE য়ে প্ৰতি বছৰে নিজৰ শ্ৰেষ্ঠতা প্ৰদৰ্শন কৰি আহিছে ।

WWE হৈছে মনোৰঞ্জনৰ ক্ষেত্ৰত স্থাপিত আমেৰিকান কোম্পানী। 

- Advertisement -

WWE মূলতঃ পেছাদাৰী মল্লযুঁজ প্ৰতিযোগিতা আয়োজনৰ বাবে পৰিচিত। বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ বিখ্যাত মল্লযুঁজাৰু এই খেলত জড়িত হৈ আছে।

কিন্তু এই সকলোবোৰৰ মাজতো WWE শ্ব’টোৰ সন্দৰ্ভত মানুহৰ মনত বহু প্ৰশ্ন উত্থাপন হয়। যুঁজখন বাস্তৱিক হওক বা ভুৱা, গধুৰ ৰেছলিঙে সৰু, পাতল ৰেছলিঙৰ হাতত কেনেকৈ পৰাস্ত হয়? কাজিয়াৰ সময়ত ওলোৱা তেজবোৰ বাস্তৱিক নে নকল? WWE ৰ মালিক কোন? আদি.

- Advertisement -

মানুহে বিশ্বাস কৰে যে ইয়াত কেৱল ভাল শৰীৰৰ মানুহ যায় কিন্তু এনেকুৱা একো নাই, মেচখনত কোনে জয়ী হ’ব, ইয়াত আগতীয়াকৈ সিদ্ধান্ত লোৱা হয় কিন্তু যুঁজখন বাস্তৱিক হয়।  ডাব্লিউডাব্লিউইত বহুবাৰ, পৰাজিত জনে অধিক ধন লাভ কৰে। 

ৰেফাৰীৰ ফালে  ভালকৈ চাই জানিব পাৰিব যে মল্লযুঁজাৰুজন আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছে নে নাই । যদি আঘাত বাস্তৱিক হয় তেন্তে ৰেফাৰীয়ে মঞ্চৰ পিছফালে চাই থাকিব আৰু হাতেৰে এক্স চিহ্নিত কৰিব। -WWE যুঁজত বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে প্ৰকৃত তেজ থাকে বহু মিছা তেজ ও থাকে । বহুতো অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ ৰিংৰ তলত ৰখা হয়। যাতে মল্লযুঁজাৰুসকলে সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰে ৮০% অস্ত্ৰ প্ৰকৃত। বহুবাৰ চাগে দেখা গৈছে যে ঘুচা এটাৰ পিছত মল্লযুঁজাৰুসকল বিচৰণ কৰি পৰি যায় এইটো entertainment ৰ বাবে দেখুওৱা হয় । এইটো এটা ডাঙৰ শ্ব’ গতিকে এইটো কৰা হয় । কেতিয়াবা মেচখনক অধিক গুৰুতৰ যেন দেখাবলৈ ষ্ট্ৰেচাৰকো মাতি অনা হয়।

# WWE হৈছে এটা ৰেছলিং শ্ব’ৰ শিৰোনাম যাৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ হৈছে ‘ৱৰ্ল্ড ৰেছলিং এণ্টাৰটেইনমেণ্ট’। (World Wrestling Entertainment )

. ১৯৫২ চনত দুজন মল্লযুঁজাৰু টুটছ মণ্ড আৰু জেছ মেকমেহনে পৰম্পৰাগতভাৱে WWE আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ইয়াক কেপিটল ৰেছলিং কৰ্প’ৰেশ্যন লিমিটেড নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছিল।

# WWE ৰ অনুষ্ঠানত ভিন্স মেকমেহনক প্ৰায়ে মালিক হিচাপে উপস্থাপন কৰা হয়। কিন্তু সত্যটো হ’ল WWE এটা ৰাজহুৱাভাৱে ব্যৱসায় কৰা কোম্পানী। মেকমেহন এই কোম্পানীটোৰ চিইঅ’ আৰু তেওঁৰ কোম্পানীটোত ৫২ শতাংশ অংশীদাৰিত্ব আছে।

#. ১৯৮০ চনৰ ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত মেকমেহনে আনুষ্ঠানিকভাৱে টাইটান স্পৰ্টছ ( Sports) প্ৰতিষ্ঠা কৰে আৰু কোম্পানীটোৰ মুখ্য কাৰ্যালয় দক্ষিণ ইয়াৰমাউথত স্থাপন কৰে।

#. ১৯৯৯ চনত টাইটানৰ নাম সলনি কৰি ৱৰ্ল্ড ৰেছলিং ফেডাৰেচন এণ্টাৰটেইনমেণ্ট (WWFE) আৰু তাৰ পিছত ২০০২ চনত বৰ্তমানৰ ৱৰ্ল্ড ৰেছলিং এণ্টাৰটেইনমেণ্ট (WWE) হিচাপে সলনি কৰা হয়।

#। WWEৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ পুৰণি WWE চেম্পিয়ন আন কোনো নহয়, বছ নিজেই ভিন্স মেকমেহন, যিয়ে ৫৪ বছৰ বয়সত এই খিতাপ দখল কৰিছিল।

#। WWE চেম্পিয়নশ্বিপ জয় কৰা আটাইতকৈ কম বয়সীয়া ছুপাৰষ্টাৰ হৈছে ব্ৰক লেছনাৰ। লেছনাৰে ২৫ বছৰ বয়সত ছামাৰস্লেমত দ্য ৰকক (rock) ক পৰাস্ত কৰি এই খিতাপ দখল কৰে।

#। ৰেণ্ডী অৰ্টনে ২৪ বছৰ বয়সত WWE ত বিশ্ব হেভিৱেট খিতাপ দখল কৰিছিল।

# ১৯৯৮ চনত ৰেছলমেনিয়া চতুৰ্দশত অনুষ্ঠিত হোৱা খিতাপৰ মেচৰ বাবে মাইক টাইছনে ‘বিশেষ অতিথি বলবৎকাৰী’ ৰেফাৰী হিচাপে অতিথি হিচাপে উপস্থিত আছিল।

#। ট্ৰিছ ষ্ট্ৰেটাছে ৭ বাৰকৈ WWE মহিলা চেম্পিয়নশ্বিপ জয় কৰিছে, যিটো আন যিকোনো মহিলা মল্লযুঁজাৰুতকৈ বেছি।

#। মল্লযুঁজাৰুসকলে খেলি থাকোঁতে প্ৰায়ে নিজৰ মাজতে কথা পাতে আৰু ইয়াক ‘স্পট কলিং’ বুলিও কোৱা হয়। ইয়াত মল্লযুঁজাৰুসকলে নিজৰ মাজতে কথা পাতে যে পৰৱৰ্তী বাজি কোন আৰু কি হ’ব যি script ত লিখা থাকে । যদি কেতিয়াবা ভালদৰে শুনি থাকে তেন্তে গম পাব যে মল্লযুঁজাৰুসকলে যুঁজি থাকোঁতে নিজৰ মাজতে কথা পাতে।

#। WWE ৰ কিংবদন্তি আণ্ডাৰটেকাৰে নিজৰ পেছাদাৰী মল্লযুঁজ কেৰিয়াৰত ৬ বাৰকৈ নাম সলনি কৰিছে। মল্লযুঁজত যোগদান কৰাৰ আগতে আণ্ডাৰটেকাৰ এজন বাস্কেটবল খেলুৱৈ আছিল।

#। একাংশ মল্লযুঁজাৰুৱে ভাল শৰীৰ আৰু ষ্টেমিনাৰ বাবে ড্ৰাগছ সেৱন কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে। যদিও এইটো বন্ধ কৰিবলৈ WWE ৱেলনেছ নীতি আছে, কিন্তু তথাপিও এনে গোচৰ আহিয়েই থাকে।

#। ১৯৬৩ চনত WWE ৱৰ্ল্ড হেভিৱেট চেম্পিয়নশ্বিপৰ খিতাপ সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ব্ৰুনো ছামাৰ্টিনো হৈছে একমাত্ৰ মল্লযুঁজাৰু যিয়ে সাত বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি এই খিতাপ দখল কৰিছে।

#। ১৯৮৮ চনত প্ৰাক্তন মল্লযুঁজাৰু হাল্ক হোগান আৰু আন্দ্ৰে জায়েন্টছৰ মাজত এখন মেচ খেলা হৈছিল, যিটো আজিলৈকে ছ’চিয়েল নেটৱৰ্কিং চাইটত সৰ্বাধিক চোৱা মেচ।

যদি আপুনি WWE ৰ বিষয়ে আকৰ্ষণীয় তথ্য ভাল পায়, তেন্তে আপোনাৰ বন্ধুসকলৰ সৈতেও শ্বেয়াৰ কৰক, আমাৰ পৰৱৰ্তী পোষ্টসমূহ পাবলৈ আমাক চাবস্ক্ৰাইব কৰক আৰু আমাৰ ফেচবুক পেজটো লাইক কৰক, আপোনাৰ পৰামৰ্শসমূহ কমেণ্টৰ জৰিয়তে দিয়ক।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related