Radika Mercent: আম্বানী পৰিয়ালৰ সৰু বোৱাৰী হবলৈ গৈ থকা ৰাধিকা কোন হয় ?

Date:

- Advertisement -

Radika Mercent : অতি সোনকালেই ভাৰতীয় উদ্যোগপতি, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজৰ অধ্যক্ষ মুকেশ আম্বানীৰ কনিষ্ঠ বোৱাৰী হ’বলৈ গৈ আছে ৰাধিকা মাৰ্চেণ্ট। নীতা আৰু মুকেশ আম্বানীৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ অনন্ত আম্বানীৰ সৈতে বিয়া হ’বলৈ ওলাইছে ৰাধিকা মাৰ্চেণ্ট। ১৯৯৫ চনৰ ১৮ ডিচেম্বৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল ৰাধিকাৰ। ৰাধিকা সাধাৰণ ছোৱালী নহয় বৰঞ্চ এটা ডাঙৰ পৰিয়ালৰ। ৰাধিকা মুম্বাইৰ এটা বিখ্যাত উদ্যোগপতি পৰিয়ালৰ। তেওঁৰ পিতৃ কোটিপতি বিৰেণ মাৰ্চেণ্ট এজন ব্যৱসায়ী যি এনকোৰ হেল্থকেয়াৰৰ (global pharmaceutical manufacturer Encore Healthcare )চিইঅ’ আৰু ভাইচ চেয়াৰমেন। এনকোৰ হেল্থকেয়াৰ প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ চিইঅ’ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰাৰ উপৰিও লিমিটেড, বীৰেন মাৰ্চেণ্ট বিশাল ভাৰতীয় নিগমৰ সঞ্চালক। তেওঁ উদ্যোগটোৰ কিছুমান ডাঙৰ কোম্পানীৰ সৈতে কাম কৰে, য’ত আছে এনকোৰ পলিফ্ৰেক প্ৰডাক্টছ প্ৰাইভেট লিমিটেড, এনকোৰ বিজনেছ চেণ্টাৰ প্ৰাইভেট লিমিটেড, এনকোৰ নেচাৰেল পলিমাৰ্ছ প্ৰাইভেট লিমিটেড, জেড ৱাই জি ফাৰ্মা প্ৰাইভেট লিমিটেড, আৰু চাইদৰ্শন বিজনেছ চেণ্টাৰছ প্ৰাইভেট লিমিটেড। কিন্তু এই সকলোবোৰ ব্যৱসায় তেওঁৰ পৰিচালনাত থাকিলেও কোটিপতিজনে বাতৰিৰ পৰা বহুত আঁতৰি থাকে কাৰণ তেওঁ নিজৰ ব্যক্তিগত আৰু ব্যৱসায়িক জীৱনটো ব্যক্তিগতভাৱে ৰাখি ভাল পায়। তেওঁৰ সম্পত্তিৰ পৰিমাণ প্ৰায় ৭৫৫ কোটি টকা।

অনন্ত আম্বানীৰ সৈতে বিবাহপাশত আবদ্ধ হয় ৰাধিকা মাৰ্চেণ্ট। ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজৰ সঞ্চালক পৰিমল নাথৱানীয়ে নিজৰ টুইটযোগে কয় যে ৰাজস্থানৰ ৰাজসামন্দ জিলাৰ নাথদ্বাৰাত অৱস্থিত শ্ৰীনাথজী মন্দিৰত ৰোকা কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হৈছিল। ১ মাৰ্চৰ পৰা ৩ মাৰ্চলৈ জামনগৰত অনন্ত আৰু ৰাধিকাৰ প্ৰি-ৱেডিং ফাংচন আয়োজন কৰিবলৈ ওলাইছে। 

- Advertisement -

ৰাধিকা বণিক আৰু অনন্ত আম্বানীৰ সম্পৰ্কৰ আগতেই ৰাধিকাৰ পৰিয়াল আৰু আম্বানী পৰিয়ালে ইজনে সিজনক চিনি পাইছিল। দুয়োটা পৰিয়ালৰ মাজত ঘনিষ্ঠতা আছিল । ৰাধিকা মাৰ্চেণ্টৰ পিতৃ বীৰেণ মাৰ্চেণ্ট গুজৰাটৰ কুটচৰ বাসিন্দা। ৰাধিকাৰ মাকৰ নাম শৈলা বণিক। পিতৃ বীৰেণ আৰু মাতৃ শৈলাৰ উপৰিও ৰাধিকাৰ পৰিয়ালত এগৰাকী সৰু ভগ্নীও আছে। ৰাধিকাৰ সৰু ভনীয়েকৰ নাম অঞ্জলি মাৰ্চেণ্ট।

২৯ বছৰীয়া ৰাধিকা মাৰ্চেণ্ট পেছাত এগৰাকী ট্ৰেণ্ড ডান্সাৰ (Dancer)। শাহুৱেক নীতা আম্বানীৰ দৰে নৃত্যৰ প্ৰতি খুবেই আকৰ্ষিত ৰাধিকা মাৰ্চেণ্ট। শ্ৰী নিভা আৰ্টছৰ গুৰু ভৱন ঠাকৰৰ পৰা ভৰতনাট্যম শিকিছে। ৰাধিকাই স্কুলীয়া শিক্ষা মুম্বাইৰ কেথেড্ৰেল আৰু জন কনন স্কুল আৰু ইক’ল মণ্ডিয়াল ৱৰ্ল্ড স্কুলৰ পৰা কৰিছিল। 

আনহাতে, ৰাধিকাই নিউয়ৰ্ক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ৰাজনীতি আৰু অৰ্থনীতিত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছে। ২০১৭ চনত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পিছত ৰাধিকাই ইণ্ডিয়া ফাৰ্ষ্ট অৰ্গেনাইজেচন আৰু দেশাই এণ্ড দেৱান জি ফাৰ্মত ইন্টাৰশ্বিপ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত ৰিয়েল এচেট ফাৰ্ম ইস্প্ৰভা টিমৰ সৈতে বিক্ৰী কাৰ্যবাহী হিচাপে কাম কৰিছিল। এতিয়া তাই নিজৰ পৰিয়ালৰ ব্যৱসায়ক আগুৱাই লৈ গৈছে। পশু কল্যাণৰ সমান্তৰালকৈ ৰাধিকাৰ কিতাপ পঢ়া, ট্ৰেকিং আৰু সাঁতোৰ আদিৰ প্ৰতিও আকৰ্ষিত।

১৯৯৫ চনৰ ১০ এপ্ৰিলত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল ৰাধিকাৰ ভৱিষ্যত স্বামী অনন্ত আম্বানীয়ে। জিঅ’ ইনষ্টিটিউটৰ ৱেবছাইটত দিয়া তথ্য অনুসৰি তেওঁ ব্ৰাউন ইউনিভাৰ্চিটি অৱ আমেৰিকাৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰিছে।

- Advertisement -

এই সকলোবোৰৰ বাহিৰেও বিয়াৰ বাবে মাত্ৰ কেইটামান দিন বাকী আছে আৰু বিয়াৰ আগৰ ৰীতি-নীতিও আৰম্ভ হৈছে। মুকেশ আম্বানী আৰু নীতা আম্বানীৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ আৰু বীৰেণ মাৰ্চেণ্ট আৰু শৈলা মাৰ্চেণ্টৰ কন্যা ৰাধিকা মাৰ্চেণ্টৰ বিয়াৰ প্ৰস্তুতি পূৰ্ণগতিত চলি আছে। এই সপ্তাহৰ পৰা অনন্ত আম্বানী আৰু ৰাধিকা মাৰ্চেণ্টৰ বিবাহৰ পূৰ্বৰ উদযাপন আৰম্ভ হ’ল লগান লখভানু অনুষ্ঠানৰ পৰা। আচলতে লগান লখভানু (এটা উৎসৱ গুজৰাটৰ ) অনুষ্ঠানটো ১৬ ফেব্ৰুৱাৰীত গুজৰাটৰ জামনগৰত অনুষ্ঠিত হৈছিল। কাৰণ জামনগৰ আম্বানী পৰিয়ালৰ পূৰ্বপুৰুষৰ স্থান। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related