Neeraj Chopra–নীৰজ চোপ্ৰাই ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ খেলিছিল এথলেটিক্সে । এসময়ৰ ভাৰতীয় সেনা জোৱানে জয় কৰিলে সোনৰ পদক

Date:

- Advertisement -


শনিবাৰে টকিঅ’ অলিম্পিকত নীৰজ চোপ্ৰাই ভাৰতৰ বাবে ইতিহাস সৃষ্টি কৰিলে। নীৰজে অলিম্পিকৰ ইতিহাসত ১২১ বছৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ড ইভেণ্টত ভাৰতক পদক জিকিছে। তেওঁ ১৩ বছৰৰ পিছত ভাৰতৰ হৈ অলিম্পিকত সোণৰ পদক জিকিলে ।নীৰজ চোপ্ৰাৰ স্বৰ্ণঅলিম্পিকৰ ইতিহাসত ভাৰতৰ দশম স্বৰ্ণ আছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে, ভাৰতে হকীত 8 টা স্বৰ্ণ (1928,1932,1936,1948,1952,1956,1964,1980), এটা শ্বুটিং (2008) জিকিছিল।

- Advertisement -

পানীপথত জন্মগ্ৰহণ কৰা জেভলিন থ্ৰ’য়াৰ নীৰজ চোপ্ৰাই ২০২১ চনত ইণ্ডিয়ান গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্সত ৮৮.০৭ মিটাৰ দলিয়াই নিজৰ অভিলেখ ভংগ কৰিছে। নীৰজ চোপ্ৰাই এথলেটিকছৰ পৃথিৱীত প্ৰৱেশ কৰাৰ কাৰণটো যথেষ্ট আকৰ্ষণীয়। তেওঁ ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ এথলেটিকছত ভৰি দিছিল মাত্ৰ ১২ বছৰ বয়সত । তেওঁৰ ওজন তেতিয়া ৯০ কিলোগ্ৰাম আছিল বুলি কোৱা হয়।


তেওঁৰ ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে, তেওঁ এজ গ্ৰুপ প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তাৰ পিছত তেওঁ ২০১৬ চনত ভাৰতীয় সেনাত যোগদান কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতীয় সেনাৰ ৪ টা ৰাজপুতানা ৰাইফলছৰ এজন চুবেদাৰ আছিল । তেওঁ ২০১৬ চনত নাইব চুবেদাৰ  কনিষ্ঠ  বিষয়া হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল। উল্লেখ্য যে নীৰজে আজি দেশৰ মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰি তেওঁৰ সোণালী বাহুৰ পৰা ৮৭.৫৮ মিটাৰ দূৰত্বলৈ বৰ্শা দলিয়াই ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় অভিলেখ গঢ়িছিল।  ২০২১ চনত ইণ্ডিয়ান গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্সত ৮৮.০৭ মিটাৰ দলিয়াই নিজৰ অভিলেখ ভংগ কৰে । একে সময়তে, তেওঁ টকিঅ’ অলিম্পিকত ভাৰতৰ অন্তিম ইভেণ্টত ভাৰতক সোণৰ পদক প্ৰদান কৰি গেমছৰ মহাকুম্ভৰ সোণালী সমাপ্তি ঘটায়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related