Nazneen Yasmin : অসমৰ পিছপৰা গাঁৱৰ পৰা ISROলৈ যাত্ৰা কৰা ছোৱালীজনী ।

Date:

- Advertisement -

Nazneen Yasmin: A girl who was on a ISRO from a backward village in Assam.


- Advertisement -
Nazneen Yasmin: A girl who was on a ISRO from a backward village in Assam.


আটাইতকৈ কঠিন কথাটো হ’ল আপোনাৰ সপোনবোৰ উৰুৱাই দিয়া, যেতিয়া এই বিমানখনে কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ ইন্ধনেৰে আকাশৰ উচ্চতা স্পৰ্শ কৰে, এজনে অনুভৱ কৰে যে ই সঁচাকৈয়ে জন্ম হোৱাত সফল হৈছে। নাজনীন য়াচমিনে একেধৰণৰ সপোনৰ উৰণ কৰিছে। সৰু চহৰখনৰ নাজনীনক ইছৰোৱে এজন কনিষ্ঠ বিজ্ঞানী হিচাপে বাছনি কৰিছে।  


- Advertisement -

সৰুৰে পৰা নাজনীনৰ বাবে আকাশখন প্ৰিয়। কদমনি টাউন হাইস্কুলৰ শিক্ষক আবুল কালাম আজাদ আৰু শিক্ষয়ত্ৰী মঞ্জিলা বেগমৰ কন্যা নাজনীন য়াছমিনে নিজৰ সপোন সাৰ্থক কৰাৰ বাবে সৰুৰে পৰা যথেষ্ট পৰিশ্ৰম কৰিছিল।


সৰুতে টিভিত ভাৰতৰ মহিলা মহাকাশচাৰী কল্পনা চাওলাক দেখিলেই আনন্দত উত্ৰাৱল হৈ পৰিছিল ছোৱালীজনী। চিঞৰি চিঞৰি মাকক কৈছিল “মা মই কল্পনা চাওলাৰ দৰে হ’ম।” নগাঁও জিলাৰ অতি পিচপৰা গাঁও হিচাপে পৰিচিত জুৰীয়াৰ (Juria) মাহেৰীপাৰৰ পৰা ভাৰতৰ মহাকাশ গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান ইছৰোৰ (ISRO) সন্মানীয় বিজ্ঞানী পদত নিযুক্তি লাভ কৰা এই ছোৱালীজনীয়ে হৈছে নাজনীন য়াছমিন (Nazneen Yasmin)।


- Advertisement -

বুঢ়ালুইতৰ পাৰৰ গাঁওখনৰ ওপৰৰে যেতিয়া প্ৰচণ্ড শব্দৰে তেজপুৰ বায়ুসেনা ছাউনীৰ পৰা ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ যুঁজাৰু বিমান উৰা মাৰে তেতিয়াও নাজনীনে দৌৰি বাহিৰলৈ ওলাই আহে। সৰুৰে পৰা নাজনীনৰ বাবে আকাশখন প্ৰিয়। কদমনি টাউন হাইস্কুলৰ শিক্ষক আবুল কালাম আজাদ আৰু শিক্ষয়ত্ৰী মঞ্জিলা বেগমৰ কন্যা নাজনীন য়াছমিনে নিজৰ সপোন সাৰ্থক কৰাৰ বাবে সৰুৰে পৰা যথেষ্ট পৰিশ্ৰম কৰিছিল।


তেওঁ গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এনআইটিএছ মিৰ্জা মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা ইলেক্ট্ৰনিকছত B.Tech সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ২০১৬ চনত তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা প্ৰথম শ্ৰেণীৰ M.Tech ডিগ্ৰী অৰ্জন কৰে ।


প্ৰথমে B. Tech আৰু তাৰ পিছত M.Tech পাঠ্যক্ৰমত সুখ্যাতিৰে উৰ্ত্তীণ হোৱাৰ পিছত নাজনীনে বহুবছৰ ইছৰোলৈ যোৱাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাইছিল। অহা ২৭ ডিচেম্বৰত ইছৰোৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত বিজ্ঞানী হিচাপে যোগদান কৰিব নাজনীনে। সকলোৰে আশা মহাকাশ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনত নাজনীনে অসমৰ নাম উজলোৱাৰ লগতে ভৱিষ্যতে দেশৰ এগৰাকী প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিব।


ইয়াছমিনে ইছৰোত নিজৰ স্থান নিৰ্মাণ কৰিবলৈ এগৰাকী বৈজ্ঞানিক বন্ধু আৰু ইণ্টাৰনেটৰ সহায় বিচাৰিছিল। য়াছমিনৰ মতে, m.tech সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ তেওঁৰ বৈজ্ঞানিক বন্ধুৰ সহায় বিচাৰিছিল আৰু কেনেকৈ ৰকেট বিজ্ঞানী হ’ব লাগে তাৰ বাবে গুগলত অনুসন্ধান কৰিছিল। তেওঁৰ সপোন টো বাস্তৱায়িত কৰাৰ দিশত আগবাঢ়ি, য়াচমিনে 2019 চনত ইছৰোত বাছনিৰ বাবে লিখিত পৰীক্ষা দিছিল। তাৰ পিছত তেওঁক ২০২১ চনৰ ১১ আগষ্টত শ্বিলঙৰ নৰ্থ ইষ্ট স্পেচ এপ্লিকেচন চেণ্টাৰত সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে মাতি অনা হৈছিল।অৱশেষত যোৱা ১২ অক্টোবৰত নাজনীনৰ সপোন সাৰ্থক হ’ল। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related