Miss Universe and miss World : আপুনি জানেনে মিছ ৱৰ্ল্ড আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ মাজৰ পাৰ্থক্য কি? আহক জানো

Date:

- Advertisement -
Miss universe and miss world

- Advertisement -

হৰনাজ সান্ধুৱে সন্মানীয় প্ৰতিযোগিতা মিছ ইউনিভাৰ্ছ ২০২১ ঘৰলৈ আনি ভাৰতক গৌৰৱান্বিত কৰিছিল। মিছ ৱৰ্ল্ড আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ মাজৰ পাৰ্থক্যৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন প্ৰায়ে মানুহৰ মনত উত্থাপিত হৈছে । আহক জানো ।

- Advertisement -

বিশ্বজুৰি মহিলাসকলৰ বাবে চাৰিটা মুখ্য আন্তৰ্জাতিক সৌন্দৰ্য প্ৰতিযোগিতা আছে। এইবোৰ হৈছে মিছ ৱৰ্ল্ড, মিছ ইউনিভাৰ্ছ, মিছ ইণ্টাৰনেচনেল, আৰু মিছ আৰ্থ (earth) ।

ইজৰাইলৰ ইলাটৰ ইউনিভাৰ্ছ ডোমত অনুষ্ঠিত 70 তম মিছ ইউনিভাৰ্ছ প্ৰতিযোগিতাত, ভাৰতৰ হৰনাজ সান্ধুৱে লাৰা দত্ত (2000) আৰু সুস্মিতা সেন (1994)ৰ পিছত মিছ ইউনিভাৰ্ছ 2021 জিকিছিল। পাঞ্জাৱী অভিনেত্ৰী আৰু মডেল সান্ধুৱে মিছ ইউনিভাৰ্ছ ২০২১ ৰ সন্মানীয় প্ৰতিযোগিতাৰ মুকুট পিন্ধা তৃতীয় গৰাকী মহিলা হৈ সমগ্ৰ দেশক গৌৰৱান্বিত কৰিছিল। অৱশ্যে, দুয়োজনৰ মাজৰ পাৰ্থক্য বুজি পোৱাত মানুহে প্ৰায়ে মিছ ৱৰ্ল্ড আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ মাজত বিভ্ৰান্ত হয়। বিভ্ৰান্তিটো বহুত সচৰাচৰ যেন লাগিছে কিয়নো কেনেবাকৈ শব্দবোৰ ইজনে সিজনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। সকলোৱে জানে যে হৰনাজ সান্ধু হৈছে নতুন মিছ ইউনিভাৰ্ছ 2021 আৰু বৰ্তমান মিছ ৱৰ্ল্ড হৈছে জামাইকাৰ টনি-এন সিং।

- Advertisement -

কোনটো শিৰোনামক অধিক সন্মানীয় আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয় ? দুয়োটা সমান, 

অৱশ্যে, মিছ ইউনিভাৰ্ছ খিতাপ দুয়োটাৰ তুলনা কৰাত অধিক সফল। দুয়োটা আন্তৰ্জাতিক ভাৱে আয়োজিত মুখ্য সৌন্দৰ্য অনুষ্ঠান।

মিছ ৱৰ্ল্ড আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ মাজৰ এটা মুখ্য পাৰ্থক্য হ’ল সৌন্দৰ্য প্ৰতিযোগিতা মিছ ৱৰ্ল্ডক ১৯৫১ চনত গঠন হোৱা আটাইতকৈ পুৰণি আন্তৰ্জাতিক সৌন্দৰ্য অনুষ্ঠান হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছ হৈছে ১৯৫২ চনত ইয়াৰ গঠনৰ সৈতে দ্বিতীয় পুৰণি সৌন্দৰ্য প্ৰতিযোগিতা।

ভাৰতীয় পৰিপ্ৰেক্ষিতত, ফেমিনা মিছ ইণ্ডিয়াই তেওঁলোকৰ বিজয়ীসকলক মিছ ৱৰ্ল্ড পেজেণ্টলৈ প্ৰেৰণ কৰে আনহাতে মিছ ডিভা হৈছে এক পৃথক প্ৰতিযোগিতা যি ইয়াৰ বিজয়ীসকলক মিছ ইউনিভাৰ্ছ প্ৰতিযোগিতালৈ প্ৰেৰণ কৰে।

মিছ ৱৰ্ল্ড আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ মাজত আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পাৰ্থক্য হৈছে যে মিছ ৱৰ্ল্ডে মুখ্যতঃ ‘বিউটি উইথ এ পাৰপজ’ৰ জৰিয়তে মানৱীয় সমস্যাৰ পোষকতা কৰে যি প্ৰতিযোগীসকলক হিতাধিকাৰীসকলৰ বাবে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰাত সহায় কৰে।

 আনহাতে, মিছ ইউনিভাৰ্ছ ছে সমগ্ৰ বিশ্বতে ইতিবাচক বিকাশ অনাৰ কণ্ঠস্বৰ হৈ মানৱীয় কাৰণৰ সমৰ্থন কৰে আৰু প্ৰচাৰ কৰে।

 মিছ ৱৰ্ল্ডৰ মুখ্য কাৰ্যালয় ইউকেৰ লণ্ডনত অৱস্থিত আৰু মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ মুখ্য কাৰ্যালয় আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিউয়ৰ্ক চহৰত অৱস্থিত। মিছ ৱৰ্ল্ডৰ সভাপতি হৈছে জুলিয়া মৰ্লি, আনহাতে মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ সভাপতি হৈছে পাওলা চুগাৰ্ট। ১৯৫১ চনত মিছ ৱৰ্ল্ডৰ সৈতে মুকুট পিন্ধা প্ৰথম গৰাকী মহিলা আছিল চুইডেনৰ কিকি হাকানচন আৰু ১৯৫২ চনত প্ৰথম মিছ ইউনিভাৰ্ছ আছিল ফিনলেণ্ডৰ আৰ্মি কুউচেলা।

ভাৰতৰ ক্ষেত্ৰত, মিছ ইউনিভাৰ্ছ খিতাপ ভাৰতীয়সকলে তিনিবাৰ জিকিছিল, 1994 চনত সুস্মিতা সেন, 2000 চনত লাৰা দত্ত আৰু 2021 চনত হৰনাজ সান্ধুয়ে, 

আনহাতে মিছ ৱৰ্ল্ড খিতাপ ভাৰতে 1994 চনত ঐশ্বৰ্য ৰায়ৰ সৈতে ছয়বাৰ, ৰেইটা ফাৰিয়াই 1966 চনত, হেডেন 1997 চনত হেডেন, 1997 চনত হেডেনৰ দ্বাৰা জিকিছিল। 1999 চনত যুক্ত া মুখে, 2000 চনত প্ৰিয়ংকা চোপ্ৰা জোনাছ, আৰু 2017 চনত মানুষী ছিল্লাৰ। 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related