Microplastic: আপোনাৰ ৰক্তত ঠাই পাইছে প্লাষ্ট‌িকৰ ক্ষুদ্ৰা‌তিক্ষুদ্ৰ কণাই? ই কি ক্ষতি কৰিব পাৰে?

Date:

- Advertisement -

নেডাৰলেণ্ডৰ এদল বিজ্ঞানীৰ অধ্যয়নত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মানুহৰ তেজত মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক নামৰ প্লাষ্টিকৰ ক্ষুদ্ৰ কণা ধৰা পৰিছিল।

প্ৰথমবাৰৰ বাবে মানুহৰ তেজত প্লাষ্টিকৰ ক্ষুদ্ৰ কণা বা মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক চিনাক্ত কৰা হৈছে। সংবাদ সংস্থা গাৰ্ডিয়ানৰ মতে, এই তথ্যবোৰ এক অধ্যয়নৰ পিছত পোহৰলৈ আহিছে। নতুন অধ্যয়নটো শেহতীয়াকৈ ‘এনভাইৰনমেণ্ট ইণ্টাৰনেচনেল’ আলোচনীত প্ৰকাশ‌িত হৈছিল। অধ্যয়ন অনুসৰি, বিজ্ঞানীসকলে প্ৰায় ৮০ শতাংশ লোকৰ তেজত মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক (Microplastic) কণা বিচাৰি পাইছে।

- Advertisement -

অধ্যয়নটোত সংশয় প্ৰকাশ কৰা হৈছে যে মাইক্ৰ’প্লাষ্টিকবোৰ তেজৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ ভিতৰলৈও যাব পাৰে। শৰীৰৰ যিকোনো অংশত মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক জমা হ’ব পাৰে। অৱশ্যে বিজ্ঞানীসকলে এতিয়াও তেজত মাইক্ৰ’প্লাষ্টিকৰ উপস্থিতিয়ে মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পেলায়, সেই সম্পৰ্কে ‌বিশেষ তথ্য প্ৰকাশ কৰা নাই (Microplastic detected in human blood)। ‌কিন্তু গৱেষকসকল মাইক্ৰ’প্লাষ্টিকৰ বিষয়ে যথেষ্ট চিন্তিত। কিয়নো, পৰীক্ষাগাৰৰ পৰীক্ষাত দেখা গৈছে যে মাইক্ৰ’প্লাষ্টিকবোৰে মানুহৰ কোষবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে।

- Advertisement -

ইয়াৰ বাহিৰেও প্ৰদূষিত বায়ুৰ ক্ষুদ্ৰ কণাবোৰ উশাহ-নিশাহৰ জৰিয়তে মানৱ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে, যি ইতিমধ্যে সকলোৱে জানে। এই কণাটো বছৰি লাখ লাখ লোকৰ অকাল মৃত্যুৰ বাবে দায়ী।

গৱেষকসকলে ২২ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ তেজৰ নমুনা বিশ্লেষণ কৰিছিল। এই অচিনাক্ত লোকসকল সকলো স্বাস্থ্যৱান আছিল। ২২ জন লোকৰ তেজৰ নমুনা বিশ্লেষণ (scientists analysed blood samples) কৰি ১৭ জন লোকৰ তেজত মাইক্ৰ’প্লাষ্টিকৰ উপস্থিতি ধৰা পৰিছিল। এই বোৰ আকাৰত ৭০০ নেনো মিটাৰৰ সমান । সেইবোৰৰ ভিতৰত প্লাষ্টিক পানীৰ বটলত ব্যৱহাৰ কৰা মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক, খাদ্যকে ধৰি অন্যান্য সামগ্ৰী পেকেজিঙত ব্যৱহাৰ কৰা পলিষ্টাইৰিন মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক এক-তৃতীয়াংশ নমুনাত পোৱা গৈছিল। ইয়াৰ উপৰি এক-চতুৰ্থাংশ নমুনাত পলিইথিলিন পোৱা গৈছিল, য‌ি প্লাষ্টিকৰ মোনাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

- Advertisement -

ইণ্টাৰনেচনেল ইউনিয়ন ফৰ কনজাৰ্ভেচন অফ নেচাৰৰ মতে প্ৰতি বছৰে 300 নিযুত টনতকৈও অধিক প্লাষ্টিক উৎপাদন কৰা হয় আৰু কমেও 14 নিযুত টন সাগৰত শেষ হয় য’ত সেইবোৰ জন্তুৰ দ্বাৰা গ্ৰহণ কৰিব পাৰি আৰু মানৱ খাদ্য যোগান শৃংখলাত প্ৰৱেশ কৰাৰ বিপদাশংকা থাকে।

নেডাৰলেণ্ডৰ আমষ্টাৰডাম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এজন ইকোটক্সিকোলজিষ্ট ডিক ভেথাকে কৈছিল যে এয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে এটা অধ্যয়নত মানুহৰ তেজত পলিমাৰ কণাৰ উপস্থিতিৰ ইংগ‌িত পোৱা গৈছিল। এই ‌দিশত তেওঁ আৰু অধ্যয়নৰ পোষকতা কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related