Marriage: নিজৰ সম্পৰ্কৰ ভিতৰত বিয়া পাতিলে কেনেধৰণৰ বিকাৰৰ সৃষ্টি হয়?

Date:

- Advertisement -

Marriage : পৰিয়ালৰ ভিতৰত বিয়া হ’লে আপোনাৰ ভৱিষ্যত সন্তানৰ অস্বাভাৱিকতা আহিব পাৰে।
নিজৰ তেজৰ সম্পৰ্কৰ ভিতৰত বিয়া হোৱাটো সংস্কৃতিৰ এক সাধাৰণ ধাৰা (trending)। এনে দম্পতী বা তেওঁলোকৰ পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ সন্তানৰ বাবে ই ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে বুলি আপুনি ভাবেনে ?
বিভিন্ন গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক থকা পিতৃ-মাতৃৰ পৰা জন্ম লোৱা শিশুৱে সম্ভাৱ্য জীৱনলৈ ভাবুকি কঢ়িয়াই অনা জন্মগত বিসংগতি থকা সন্তান জন্ম দিয়াৰ বিক্ষিপ্ততাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে।

পৰিয়ালৰ ভিতৰত বিয়া হ’লে আপোনাৰ ভৱিষ্যত সন্তানৰ অস্বাভাৱিকতা আহিব পাৰে। কাৰণ এটা পৰিয়ালৰ ভিতৰত কিছুমান জিনীয় গুণ নিষ্ক্ৰিয় হৈ থাকে আৰু ইয়াক গ্ৰহণযোগ্য জিন বুলি কোৱা হয় (এইবোৰক ৰোগ বা অৱস্থা হিচাপে দেখা নাযায়)।

- Advertisement -

যেতিয়া একে জিন থকা দুজন লোকে বিয়া হৈ প্ৰজনন কৰে, তেতিয়া এসময়ত নিদ্ৰাহীন হৈ থকা এই জিনটো দুগুণ হৈ পৰে, যাৰ ফলত শিশুৰ জিনীয় অস্বাভাৱিকতা হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি।
অৱশ্যে এইটো সঁচা যে দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ ভিতৰত বিয়া কৰা মানুহবোৰ অধিক সংবেদনশীল। উদাহৰণ স্বৰূপে। যদি আপুনি আপোনাৰ দাদা আৰু পিতৃ-মাতৃৰ পৰিয়ালৰ ভিতৰত বিবাহিত, তেন্তে জিন পুলৰ অত্যধিক হুলস্থুলৰ বাবে আপোনাৰ সন্তানৰ বিপদ অধিক। বা বিকাৰ।

ইয়াক ভালদৰে বুজাবলৈ এনেদৰে ভাবিব যে যদি আপোনাৰ দাদাৰ কিছুমান ৰিচেছিভ জিন আছিল আৰু তেওঁ পৰিয়ালৰ কোনোবা এজনক একেটা অস্থিৰ জিনৰ সৈতে বিয়া কৰাইছিল অৰ্থাৎ নিদ্ৰাহীন জিনবোৰ এবাৰ প্ৰধান হৈ পৰিছিল (জিনীয় অস্বাভাৱিকতাৰ সৃষ্টি কৰাৰ সম্ভাৱনা বেছি)। তাৰ পিছত আপোনাৰ পিতৃ-মাতৃয়ে একেটা পৰিয়ালৰ ভিতৰতে বিয়া হৈছিল যাৰ ফলত এই অপ্ৰভাৱিত জিনবোৰ আৰু অধিক ঘন হৈ পৰিছিল। এতিয়া যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ পৰিয়ালৰ ভিতৰত কাৰোবাক বিয়া কৰাব, তেতিয়া এই জিন পুলটো ৰিচিভাৰ জিনৰ সৈতে ডাঠ হৈ পৰিব, আপোনাৰ দুটা জিন পুলত যোগ হ’লে আপোনাৰ সন্তানৰ জিনীয় অস্বাভাৱিকতা হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি হ’ব।

একেটা জিনীয় পুলৰ মাজত মিত্ৰতাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ হিন্দু সম্প্ৰদায়ে বিবাহৰ পূৰ্বে গোত্ৰ আৰু অন্যান্য সবিশেষ চায়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related