Inter Cast Marriage: নিম্ন জাতি বা উচ্চ জাতিৰ মাজত বিয়া হলে কি সমস্যা আহিব পাৰে?

Date:

- Advertisement -

Inter Cast Marriage:বৰ্ণ বুলিলে আমি কোনো ব্যক্তিৰ বৰ্ণনা কৰা গুণ বা সম্ভাৱনাক বুজায়। ই মূলতঃ ডি এন এ DNA ভিত্তিক আৰু নিজৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে ইয়াক সংশোধন কৰা হ’ব পাৰে । চাৰিটা প্ৰধান বৰ্ণ আছে: এইবোৰক ক্ৰমে ব্ৰাহ্মণ, ক্ষত্ৰিয়, বৈশ্য আৰু শূদ্ৰ বোলা হয়।

যদি দুয়োটা পেটেণ্ট এটা বৰ্ণৰ হয়, তেন্তে শিশুটিৰ সম্ভাৱনা একে, সেয়েহে একেটা বৰ্ণৰ।

- Advertisement -

মা পথাৰৰ দৰে আৰু দেউতা বীজৰ দৰে। বীজে উদ্ভিদৰ প্ৰকৃতি নিৰ্ণয় কৰে। পথাৰত গছজোপাৰ গুণাগুণৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰে। গতিকে যেতিয়া তেওঁলোক বিভিন্ন বৰ্ণৰ অন্তৰ্গত হ’ব তেতিয়া বিভিন্ন বিক্ৰম আৰু সংমিশ্ৰণ হ’ব। মনুৱে এই ক্ৰমবিন্যাস আৰু সংমিশ্ৰণৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছে আৰু এই মিশ্ৰিত শ্ৰেণীসমূহৰ মাজত উৎকৃষ্টতাৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰিছে।

কোনো শ্ৰেণীৰ মানুহ বা বস্তু, যাৰ মাজত সাদৃশ্য আছে, সেইবোৰক জাতি বোলা হয়। এইদৰে এক শ্ৰেণীৰ মিশ্ৰিত সম্ভাৱনাৰ সন্তানক জাতি বুলি কোৱা হয়।

দেখাৰ দৰে বৰ্ণ আৰু জাতি দুয়োটা একে নহয়। মনু আৰু অন্যান্য ঋষিয়ে আন্তঃজাতীয় ( Inter Cast Marriage ) বিবাহ নিষিদ্ধ কৰা নাই, কিন্তু এনে বিবাহৰ পৰা জন্ম হোৱা সন্তানৰ উৎকৃষ্টতাৰ সম্ভাৱনাক বৈজ্ঞানিকভাৱে তালিকাভুক্ত কৰিছে। মনু সংহিতাৰ সমগ্ৰ দশম অধ্যায় ইয়াৰ ওপৰত নিবেদিত।

কিন্তু এতিয়া-আজি-কালি অজ্ঞান মানুহে সকলো মিহলাই সকলোকে ৰাজনীতিকৰণ কৰিছে। মনু স্মৃতি নপঢ়ি প্ৰথমে তাক গৰিহণা দিয়ে আৰু ভুল ব্যাখ্যা কৰিবলৈ প্ৰসংগৰ বাহিৰত কিবা এটা উদ্ধৃতি দিয়ে।

- Advertisement -

মেৰেজ ব্যুৰোৰ পৰা বাৰে বাৰে কৰা সমীক্ষাত দেখা গৈছে যে বেছিভাগ বিবাহ বিচ্ছেদৰ গোচৰ আন্তঃকেছ ( Inter Cast Marriage ) বিবাহত দেখা যায়, কিয়নো বিভিন্ন জাতি গোটৰ মাজত সাংস্কৃতিকভাৱে ডাঙৰ পাৰ্থক্য আছে। কিছুমানে গ্ৰহণ কৰে আৰু সামঞ্জস্য কৰে। আন কিছুমানে একে জাতিগত বিবাহতো নকৰে।

আন জাতিগত ল’ৰা/ছোৱালীৰ সৈতে (অৰ্থাৎ উচ্চ বা নিম্ন জাতিৰ পৰা) আন্তঃজাতিগত বিবাহত কোনো সমস্যা আছে নেকি ?

সাংস্কৃতিক ভাৱে পাৰ্থক্য থাকিব। কেৱল তেওঁলোকে নিম্ন জাতিৰ ছোৱালীক অনুকূল কৰে। এটা উদাহৰণ স্বৰূপে এগৰাকী ব্ৰাহ্মণ ছোৱালীৰ উদাৰ মনোভাৱ থাকিব আৰু ডাঙৰ কাম বোৰ পৰিহাৰ কৰিব। ইয়াৰ বিপৰীতে এজন ক্ষত্ৰিয়ৰ মেজাজ ওলোটা হ’ব। এজন বৈশ্য আৰু বেলেগ হ’ব, কিয়নো তেওঁ বহু কথাৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিব লাগিব আৰু আপোচ কৰিব লাগিব, যিটো ব্ৰাহ্মণ ছোৱালীজনীয়ে সহ্য নকৰে। ইত্যাদি ইত্যাদি। এইদৰে সকলো নিৰ্ভৰ কৰে দুয়োজনে কিমান দূৰলৈকে নিজকে খাপ খুৱাব পাৰে তাৰ ওপৰত। বিয়াৰ আগতে সকলো সহজ যেন লাগে। বিয়াৰ পিছত সৰু সৰু কথাবোৰো অনুপাতৰ বাহিৰত উৰুৱাই দিয়া হয়। এই কাৰণতে প্রতিটো পৰিয়ালত প্রায় নিতৌ কাজিয়া চলি থাকে৷ এজনে আৰু অধিক জটিলতা যোগ কৰাটো এৰাই চলিব লাগে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related