History : ভাৰতৰ পাঁচগৰাকী মহান মহিলা যোদ্ধা যাৰ বিষয়ে সকলোৱে জনাটো উচিত ।

Date:

- Advertisement -

 ‘যুদ্ধ’ আৰু ‘যোদ্ধা’ শব্দবোৰ প্ৰায়ে পুৰুষৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ভাৰতৰ ইতিহাসত বহুতো মহিলা আছে যিয়ে প্ৰতিৰোধৰ নেতৃত্ব দিছিল আৰু প্ৰমাণ কৰিছিল যে মহিলাসকল পুৰুষৰ দৰে শক্তিশালী। 

- Advertisement -

ৰাণী দুৰ্গাৱতী


চান্দেলা ৰাজপুত ৰজা চালিবাহানৰ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা ৰাণী দুৰ্গাৱতী গণ্ডৱানাৰ শাসনাধিষ্ঠৰাণী আছিল। স্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁ তেওঁৰ পুত্ৰৰ নামত ৰাজ্য শাসন কৰিছিল আৰু তেঁও তেওঁৰ সাহস আৰু সাহসিকতাৰ বাবে জনাজাত। ৰাণী দুৰ্গাৱতীয়ে মোগল আক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিছিল যেতিয়া জেনেৰেল খাজা আব্দুল মজিদ আছুফ খানে তেওঁৰ সেনাৰ দায়িত্ব ল’বলৈ চেষ্টা কৰিছিল। কিন্তু ৰাণী দিবলৈ সাজু নাছিল, ৰাণী দুৰ্গাৱতীয়ে শেষলৈকে যুঁজিছিল। আঘাতপ্ৰাপ্ত হোৱা স্বত্বেও, তেওঁ যুঁজ অব্যাহত ৰাখিছিল আৰু অৱশেষত আত্মসমৰ্পণ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে খঞ্জৰেৰে নিজকে হত্যা কৰিছিল। তেওঁলোকৰ সাহসিকতাক সন্মান জনোৱাৰ বাবে, ‘বালিদান দিৱস’ উদযাপন কৰা হয়।

- Advertisement -


মাতা ভাগ কৌৰ


মাতা ভাগ কৌৰৰ কাহিনীবোৰে আজিও অনুপ্ৰাণিত কৰে। অমৃতসৰৰ এজন বিশিষ্ট জমিদাৰৰ জীয়ৰী মাই ভাগো এজন মহান যোদ্ধা হিচাপে পৰিচিত আছিল যিয়ে ১৭০৫ চনত মুক্তচৰৰ যুদ্ধত মোগল সেনাৰ বিৰুদ্ধে ৪০ জন শিখ যোদ্ধাক নেতৃত্ব দিছিল। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে শিখ সেনাই ১০,০০০ সৈন্যৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিছিল।

- Advertisement -

লক্ষ্মী চেহগল


লক্ষ্মী চেহগল নামৰ এগৰাকী মহিলাৰ আদৰ্শ আৰু অৱদানে ভাৰতত মহিলা স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰে। ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে এক বৈপ্লৱিক যুঁজ তৈয়াৰ কৰি থকা লক্ষ্মী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ নেতৃত্বত ভাৰতীয় জাতীয় সেনাৰ এজন বিষয়া আছিল। তেওঁ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ এক সমৰ্পিত মহিলা শাখা ‘ঝান্সিৰ ৰাণী’ৰ এগৰাকী গুৰুত্বপূৰ্ণ সদস্য আছিল, য’ত সম্পূৰ্ণৰূপে মহিলা আছে। কেপ্টেইন লক্ষ্মী হিচাপে স্মৰণ কৰা, তেওঁ ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিছিল আৰু দুবছৰৰ বাবে বাৰ্মাত গৃহবন্দী কৰি ৰখা হৈছিল। অৱশ্যে, তেওঁ ব্ৰিটিছসকলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ আৰু বিৰোধিতা কৰিবলৈ সকলো সুযোগ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

ৰাণী তাৰাবাই


তাৰাবাই ভোচলে ছত্ৰপতি ৰাজাৰাম ভোন্সলেৰ ৰাণী আৰু বিখ্যাত শাসক ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ বোৱাৰী আছিল। ৰাণী তাৰাবাইৰ সাহস আৰু সাহসিকতাৰ কাহিনী আজিও বিখ্যাত। তেওঁৰ সময়ত, তেওঁ মোগল সম্ৰাটৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াবুলি জনা যায় আৰু তেওঁৰ স্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁ নিজৰ ৰাজ্য বচাবলৈ সংগ্ৰাম কৰিছিল। তাইৰ ৰণনীতি আৰু দক্ষতাৰ দ্বাৰা, তাই ঔৰঙ্গজেব আৰু তেওঁৰ সৈন্যবাহিনীক পৰাজিত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

কিত্তুৰ চেন্নাম্মা


কৰ্ণাটকৰ সেই সময়ৰ ৰাজকীয় ৰাজ্য কিট্টুৰৰ ৰাণী কিত্তুৰ চেন্নাম্মাই ১৮২৪ চনত ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ বিৰুদ্ধে বাদ পৰাৰ নীতিক অস্বীকাৰ কৰিছিল৷ কিত্তুৰ চেন্নাম্মাক তেওঁৰ সাহসিকতাৰ বাবে স্মৰণ কৰা হয় আৰু তেওঁৰ পুত্ৰ আৰু স্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁ ৰাজ্যখন দখল কৰে আৰু ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ অব্যাহত ৰাখে৷ আৰু কাৰাগাৰত বন্দী হোৱাৰ আগতে বহুতো যুদ্ধজিকিছিল।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related