HEALTH : অত্যাধিক লেমু পানী পান কৰি আপুনি কেনে ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হব পাব পাৰে । জানো আহক ৷

Date:

- Advertisement -

Too much lemon juice bad for health


- Advertisement -
too much lemon juice bad for health


অত্যাধিক নেমু পানী  খোৱাটো বিপদজনক,  বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, নেমু পানী পান কৰিলে ডিহাইড্ৰেচন আৰু হজমৰ সমস্যা আঁতৰ হয় আৰু লগতে দ্ৰুত ওজন হ্ৰাস হয়। 


কিন্তু ইয়াৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আপোনাৰ লাভৰ সলনি লোকচান হে সৃষ্টি কৰিব পাৰে। অত্যাধিক লেমু পানী পান কৰি আপুনি কেনে ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হব পাব পাৰে । জানো আহক ৷

- Advertisement -



দাঁতৰ ক্ষতি –  নেমুবোৰ বহুত বেছি এচিডিক হয়, সেয়েহে সঘনাই দাঁতৰ আঘাতৰ ফলত দাঁতৰ এনামেল (দাঁতৰ এনামেল) ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। 


- Advertisement -


পাকস্থলীৰ সমস্যা হ’ব পাৰে – যদিও নেমু পাকস্থলীৰ বাবে অতি উপকাৰী কিন্তু পানীত অত্যাধিক চেপি লৈ লেতেৰা কৰিলে পাকস্থলীত গেষ্ট্ৰোইচোফেজিয়েল ৰিফ্লাক্স ৰোগ (জিইআৰডি) আৰু এচিড ৰিফ্লাক্সৰ দৰে সমস্যা হ’ব পাৰে। এই দুয়োটা সমস্যা নেমুৰ দৰে এচিডিক খাদ্যৰ পৰা আৰম্ভ হয়। ইয়াৰ ফলত বুকু জ্বলা-পোৰা, ওকতি অহা আৰু বমি হ’ব পাৰে।



নেমুৰ বাকলিত বীজাণু থাকে – 2007 চনত জাৰ্নেল অফ এনভায়ৰনমেণ্টেল হেল্থৰ এক অধ্যয়নত, গৱেষকসকলে 21 টা বিভিন্ন ৰেষ্টুৰেণ্টৰ পৰা 76 টা নেমুৰ নমুনা পৰীক্ষা কৰিছিল। ইয়াৰে বহুতো নেমুৰ বাকলিত বহুতো অণুজীৱ থকা দেখা গৈছিল যিৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। 

 


- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related