Ganesh Chaturthi : গণেশ চতুৰ্থী কিয় পালন কৰা হয়? জানক

Date:

- Advertisement -

- Advertisement -

গণেশ চতুৰ্থী হিন্দুসকলৰ এটা প্ৰধান উৎসৱ, যিটো প্ৰতি বছৰে ১০ দিন ধৰি অতি আড়ম্বৰেৰে পালন কৰা হয়।

গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা গণেশ জীৰ জন্ম হৈছিল, সেয়ে সমগ্ৰ ভাৰততে গণেশ উৎসৱ উল্লাস আৰু উদযাপনেৰে পালন কৰা হয়। গণেশ চতুৰ্থীৰ পৰা অনন্ত চতুৰ্দশীলৈকে ভগৱান গণেশৰ মূৰ্তি বিসৰ্জনলৈকে এই উৎসৱ পালন কৰা হয়। বিসৰ্জনৰ দিনা ভগৱান গণেশক ঢোল-ঢোলেৰে গান গাই নৃত্য কৰি পানীত বিসৰ্জন কৰা হয়।

- Advertisement -

ন্ভগৱান গণেশ চতুৰ্থীৰ এই উৎসৱ কিয় পালন কৰা হয় জানেনে?আৰু ইয়াৰ গুৰুত্ব কি? 

গণেশ চতুৰ্থী উৎসৱ হিন্দুসকলৰ এক প্ৰধান উৎসৱ, যাক বিনায়ক চতুৰ্থী বুলিও কোৱা হয়। গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা ভগৱান গণেশৰ প্ৰশংসা আৰু আৰতি কৰি পূজা কৰা হয়।

- Advertisement -

বহু ঠাইত গণেশ চতুৰ্থীয়ে বৈদিক স্তৱ, প্ৰাৰ্থনা আৰু গণেশ উপনিষদৰ দৰে হিন্দু গ্ৰন্থৰে আৰম্ভ কৰিছে। 

 

গণেশ চতুৰ্থী কিয় পালন কৰা হয়? 

হিন্দু ধৰ্মৰ মতে ভাদ্ৰপদ মাহৰ শুক্ল পক্ষ চতুৰ্থীত গণেশ চতুৰ্থী উৎসৱ অতি ধুমধামেৰে পালন কৰা হয়। বিশ্বাস অনুসৰি আজিৰ দিনটোতে ভগৱান গণেশৰ জন্ম হৈছিল বুলি কোৱা হয়।

তেতিয়াৰ পৰা এই দিৱসৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি সমগ্ৰ দেশতে গণেশ চতুৰ্থী উৎসৱ আড়ম্বৰপূৰ্ণ আৰু উদযাপন কৰা হয়। শংকৰ আৰু পাৰ্বতীৰ পুত্ৰ গণেশজী। যিবোৰক ১০৮ টা নামেৰে জনা যায়। সেইবাবেই গণেশ জীক প্ৰথমে সকলো দেৱতাকে পূজা কৰা হয়।

কিন্তু গণেশ চতুৰ্থী কিয় পালন কৰা হয় জানেনে? কাৰণ ইয়াৰ লগত জড়িত কিছুমান পৌৰাণিক কাহিনী আছে, 

পৌৰাণিক আৰু বিশ্বাস অনুসৰি দেৱী পাৰ্বতীয়ে তেওঁৰ দেহৰ পৰা ওলোৱা লেতেৰাৰ পৰাই গণেশক সৃষ্টি কৰিছিল বুলি কোৱা হয়। দেৱী পাৰ্বতীয়ে যেতিয়া গা ধুবলৈ গৈছিল, তেতিয়া দেৱী পাৰ্বতীয়ে গণেশ জীক বাহিৰত পহৰা দিবলৈ কৈছিল আৰু কাকো ভিতৰলৈ আহিবলৈ নিদিবলৈ কৈছিল, যিটো গণেশ জীয়ে ভালদৰে অনুসৰণ কৰি আছিল।

ভগৱান শিৱ যেতিয়া ঘৰলৈ উভতি আহিল, তেতিয়া গণেশ জীয়ে তেওঁক অজ্ঞাত বুলি ভুল কৰি ভিতৰলৈ যোৱাত বাধা দিলে, সেই সময়ত ভগৱান শিৱ বৰ খং উঠিছিল, কিন্তু শান্তিৰে শিৱ তাৰ পৰা নিজৰ ঠাইলৈ উভতি আহিল।

কিন্তু তাৰ পিছত সকলো দেৱতা আৰু গণেশৰ মাজত তীব্ৰ যুদ্ধ হৈছিল, য’ত সকলো দেৱতাক গণেশৰ দ্বাৰা পৰাজিত হৈছিল। এই কথা দেখি ভগৱান শংকৰ অতিশয় খং উঠিল আৰু ক্ষোভত ভগৱান শিৱই ত্ৰিশূলেৰে গণেশৰ মূৰটো দেহৰ পৰা পৃথক কৰিলে।

 

এই দেখি মাতৃ পাৰ্বতীয়ে ক্ৰোধিত হৈ নিজৰ উগ্ৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিলে, যিটো দেখি সকলো দেৱতা ভয় খাই সকলো দেৱতাই দেৱী পাৰ্বতীক শান্ত হ’বলৈ পৰামৰ্শ দি আছিল।

কিন্তু যেতিয়া মাতা পাৰ্বতীয়ে গণেশক পুনৰুজ্জীৱিত কৰিবলৈ ক’লে, তেতিয়া ভগৱান শিৱই সকলো দেৱতাক প্ৰথমে পোৱা জীৱৰ মূৰটো আনিবলৈ নিৰ্দেশ দিলে, তাৰ পিছত এটা হাতীৰ মূৰ আনি গণেশৰ মৃতদেহটো স্থাপন কৰিলে। ইয়াৰ পিছত ভগৱান শিৱই গণেশক মৃতদেহৰ ভিতৰত জীৱন ৰাখি পুনৰুজ্জীৱিত কৰিলে।

সকলো দেৱতাই গজানন সন্তানক নেতা হিচাপে আশীৰ্বাদ দিলে, একে সময়তে ব্ৰহ্মা, বিষ্ণু আৰু মহেশে সেই সন্তানক সৰ্বাধ্যাক্ষা ঘোষণা কৰি অগ্ৰণী পূজাক হিচাপে বৰদান দিলে।

ভগৱান শংকৰে শিশুক ক’লে- গিৰিজানন্দন, বাধাসমূহ ধ্বংস কৰাত তোমাৰ নাম সৰ্বোচ্চ হ’ব। সকলোৰে উপাসক হওঁক, মোৰ সকলো বংশৰ মুৰব্বী হওঁক, গণেশ্বৰৰ জন্ম হয় ভাদ্ৰপদ মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্থীত চন্দ্ৰ উদয়ত। যি জনে এই তিথিত ৰোজা পালন কৰে, তেওঁৰ সকলো বাধা নাশ হব আৰু তেওঁ সকলো সিদ্ধি লাভ কৰিব।

ইয়াৰ বাহিৰেও কওক যে কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্থী ৰাতি চন্দ্ৰ উদয়ৰ সময়ত গণেশ জীক পূজা কৰি ৰোজা চন্দ্ৰক অৰ্ঘ্য প্ৰদান কৰি ব্ৰাহ্মণক মিঠাই আগবঢ়াব লাগে। তাৰ পিছত নিজে মিঠা খাদ্য খাব। কাৰণ গণেশ চতুৰ্থী পালন কৰা সকলৰ ইচ্ছা নিশ্চিতভাৱে পূৰণ হয়।

গণেশ জীৰ কাহিনী

এসময়ত যেতিয়া শ্ৰেষ্ঠীৰ আৰম্ভণিতে প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছিল যে কোনক প্ৰথম উপাসক বুলি গণ্য কৰা উচিত, তেতিয়া সকলো দেৱতাই এই প্ৰশ্ন লৈ ভগৱান শিৱৰ কাষ চাপিছিল। তাৰ পিছত ভগৱান মহাদেৱে সকলো দেৱতাক এটা পৰামৰ্শ দিলে যে যিজনে প্ৰথমে এই সমগ্ৰ পৃথিৱীখন প্ৰদক্ষিণ কৰিব, তেওঁক প্ৰথম উপাসক হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব। এই প্ৰাদা আৰম্ভ কৰি সকলো দেৱতাই নিজ নিজ বাহনত বহি পৃথিৱীৰ প্ৰদক্ষিণৰ বাবে ৰাওনা হ’ল।

সকলো দেৱতাৰ উৎকৃষ্ট বাহন আছিল, কিন্তু গণেশ জীৰ হাতত কেৱল মুস্কৰাজ অৰ্থাৎ নিগনিৰ বাহন আছিল যাৰ শৰীৰ স্থূল, গতিকে ভগৱান গণেশে কেনেকৈ প্ৰদক্ষিণ কৰিব পাৰিলেহেঁতেন।

এনে অৱস্থাত ভগৱান গণেশে নিজৰ বুদ্ধি আৰু চতুৰতাৰে পিতৃ ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ প্ৰদক্ষিণ তিনিবাৰকৈ সম্পূৰ্ণ কৰিলে। আৰু মাক-দেউতাকৰ সন্মুখত হাত ভাঁজ কৰি থিয় হৈ থাকিল।

এই কথা দেখি ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতী খুবেই সন্তুষ্ট হ’ল আৰু ভগৱান শিৱই ক’লে যে গোটেই পৃথিৱীত তোমাতকৈ বেছি বুদ্ধিমান কোনো নাই। এইদৰে আপুনি পিতৃ-মাতৃৰ তিনিটা ঘূৰণীয়া কৰি ত্ৰিলোকৰ প্ৰদক্ষিণ সম্পূৰ্ণ কৰিছে। যাৰ বাবে তেওঁক প্ৰথম উপাসক হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়।

সেইবাবেই কোৱা হয় যে যিজন ব্যক্তিয়ে কোনো কাম আৰম্ভ কৰাৰ আগতেই ভগৱান গণেশক পূজা কৰে, তেওঁ কোনো ধৰণৰ অসুবিধাৰ সন্মুখীন নহয়।

কেৱল এয়াই নহয়, সকলো দেৱতাৰ আগত ভগৱান গণেশক পূজা কৰা হয়, প্ৰথম পূজা কৰা হয়। ইয়াৰ পিছত আন আন দেৱতাসকলক পূজা কৰা হয়।

সেইবাবেই গণেশ চতুৰ্থী উৎসৱত ভগৱান গণেশক পূজা কৰা হয়। গণেশ চতুৰ্থী উদযাপন কৰা সকলো ভক্তই আজিৰ দিনটোত প্ৰতিষ্ঠা কৰা গণেশৰ প্ৰতিমালৈ আৰতি আগবঢ়ায় আৰু অনন্ত চতুৰ্দশীৰ একাদশ দিনা গণেশৰ মূৰ্তি বিসৰ্জন কৰে।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related