Friendship Day / বন্ধুত্ব দিৱস কিয় আৰু কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়

Date:

- Advertisement -

Why and when Friendship Day is celebrated


বন্ধুত্ব দিৱস, বন্ধুত্ব দিৱস/ Friendship Day যিটো আগষ্ট মাহৰ প্ৰথমটো দেওবাৰত পালন কৰা হয়। এই দিনটোত বন্ধুত্ব দিৱস পালন কৰাৰ আঁৰত প্ৰকৃততে এটা কাহিনী আছে। 

- Advertisement -

কোৱা হয় যে এবাৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চৰকাৰে এজন ব্যক্তিক হত্যা কৰিছিল। মানুহজনৰ এজন বন্ধু আছিল যিয়ে তেওঁৰ বন্ধুৰ মৃত্যুৰ শোকত আত্মহত্যা কৰিছিল। তেওঁলোকৰ বন্ধুত্বৰ গভীৰতাক সন্মান জনাই, ১৯৩৫ চনৰ পৰা দিনটোক আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত বন্ধু দিৱস হিচাপে নামাকৰণ কৰা হয়, আৰু এনেদৰে বন্ধুত্ব দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।


আন্তৰ্জাতিক বন্ধুত্ব দিৱস কেনেদৰে আৰম্ভ হৈছিল – বন্ধুত্বৰ প্ৰতি সমৰ্পিত, এই দিনটো প্ৰতি বছৰে আগষ্টৰ প্ৰথম দেওবাৰে উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোৰ ধাৰণাটো প্ৰথমে ১৯৫৮ চনৰ ২০ জুলাইত ড০ ৰমন আৰ্টিডিঅ ব্ৰাকোৰ মনলৈ আহিছিল। ১৯৩৫ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কংগ্ৰেছে আগষ্টৰ প্ৰথমটো দেওবাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধুত্ব দিৱস উদযাপনৰ কথা ঘোষণা কৰে। তেতিয়াৰ পৰাই ভাৰতকে ধৰি বিশ্বৰ বহুতো দেশে আগষ্টৰ প্ৰথম দেওবাৰে বন্ধুত্ব দিৱস উদযাপন কৰি আহিছে। প্ৰতি বছৰৰ দৰে, এই বছৰটো আগষ্ট মাহৰ প্ৰথম দেওবাৰে ও পালন কৰা হ’ব।

- Advertisement -

ইয়াক কিয় উদযাপন কৰা হয় – বlন্ধুত্ব দিৱস প্ৰথমবাৰৰ বাবে 1935 চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত আৰম্ভ হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ১৯৩৫ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত চৰকাৰে এজন লোকক হত্যা কৰে, যাৰ পিছত মানুহজনৰ বন্ধুজনেও আত্মহত্যা কৰে। তেতিয়াৰ পৰা, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চৰকাৰে সেই দিনটোক বন্ধুত্ব দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও আন এটা কাহিনী অনুসৰি, ১৯৩০ চনত জোছ হল নামৰ এজন ব্যৱসায়ীয়ে তেওঁৰ বন্ধুক উপহাৰ হিচাপে কাৰ্ড আৰু বন্ধুত্বৰ উপহাৰ দি দিনটো আৰম্ভ কৰিছিল। 

সেয়েহে আগষ্ট মাহৰ প্রথম দেওবাৰৰ দিনটোত FriendShip Day পালন কৰা হয়।



- Advertisement -

Also read শাওন মাহ শিৱৰ বাবে প্রিয় কিয় আৰু কিয় শিৱ লিংগৰ ওপৰত পানী অর্পন কৰা হয় ৷

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related