Coconut Water for Hair Care :স্বাস্থ্যকৰ চুলিৰ বাবে নাৰিকল পানী কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে ।

Date:

- Advertisement -
Coconut Water for Hair Care: How to use coconut water for healthy hair.

- Advertisement -

নাৰিকল পানী আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। ই এক পুষ্টিকৰ পানীয়। এগিলাচ সতেজ নাৰিকল পানী খোৱাটোৱে আপোনাক শক্তি প্ৰদান কৰাত সহায় কৰে। এইটো আমাৰ চুলি আৰু ছালৰ বাবেও যথেষ্ট উপকাৰী। আপুনি বিভিন্ন ধৰণে চুলিৰ বাবে নাৰিকল পানী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আপুনি নাৰিকল পানীৰ সৈতে নেমুৰ ৰস, মৌ, এলো ভেৰা আৰু আপেলৰ ভিনেগাৰ মিহলি কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ চুলি শক্তিশালী কৰে (চুলিৰ যত্নৰ বাবে নাৰিকল পানী) আৰু চুলিৰ যত্ন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ই খহটা চুলিহাইড্ৰেট কৰে। আপুনি ইয়াক চুলিৰ বাবে কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে জানো আহক।

নাৰিকল পানীৰ স্প্ৰে

- Advertisement -

চুলি হাইড্ৰেট কৰিবলৈ আপুনি নাৰিকল পানীৰ স্প্ৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এক চতুৰ্থাংশ কাপ সতেজ নাৰিকল পানী লওক। ইয়াক একাপ সাধাৰণ পানীত মিহলি কৰক। ইয়াক একেলগে মিহলি কৰক আৰু এই মিশ্ৰণটো স্প্ৰে বটলএটাত ঢালি দিয়ক। ইয়াক আমাৰ চুলিৰ বাবে দৈনিক হাইড্ৰেচন স্প্ৰে হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। তিতা চুলি আৰু মূৰৰ ছালত স্প্ৰে কৰক।

নাৰিকল পানী আৰু নেমুৰ ৰস

আধা কাপ সতেজ নাৰিকল পানী লওক। ইয়াত 2  চামুচ সতেজ নেমুৰ ৰস যোগ দিয়ক। ইয়াক একেলগে মিহলি কৰক আৰু ইয়াৰ ফলত হোৱা মিশ্ৰণটো আপোনাৰ চুলিত প্ৰয়োগ কৰক। ইয়াক 20-30 মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক। তাৰ পিছত ইয়াক সাধাৰণ পানীৰে ধুই পেলাওক। এই প্ৰতিকাৰটো চুলিৰ যত্নৰ বাবে সপ্তাহত দুবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

- Advertisement -

নাৰিকল পানী আৰু মৌ

একাপ সতেজ নাৰিকল পানী লওক আৰু ইয়াত 8  চামুচ মৌ দিয়ক। সেইবোৰ একেলগে মিহলি কৰক। এই মিশ্ৰণটো চুলি আৰু মূৰৰ ছালত প্ৰয়োগ কৰক আৰু কেইমিনিটমানৰ বাবে মূৰৰ ছালত পাতলকৈ মালিচ কৰক। তাৰ পিছত আপোনাৰ মুৰটো মেৰিয়াবলৈ সেমেকা গৰম পানীৰ টাৱেল এখন লওঁক। ই আপোনাৰ মূৰৰ ছালৰ গভীৰতালৈ প্ৰৱেশ কৰিব। মৃদু চেম্পুৰে ধোৱাৰ আগতে ইয়াক 30 মিনিটৰ বাবে চুলিত এৰি দিয়ক। চুলিৰ যত্নৰ বাবে সপ্তাহত এবাৰকৈ এই চিকিৎসাপুনৰাবৃত্তি কৰক। ই চুলিৰ উফি-মুক্ত কৰিব।

নাৰিকল পানী আৰু এলো ভেৰা

আধা কাপ সতেজ নাৰিকল পানীত দুই চাহ চামুচ এলো ভেৰা জেল মিহলি কৰক। ইয়াক একেলগে মিহলি কৰক আৰু মিশ্ৰণটো স্প্ৰে বটলএটাত ঢালি দিয়ক। ইয়াক সপ্তাহত কমেও তিনিবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related