Children Day : শিশু দিৱস 2021 – ইতিহাস, গুৰুত্ব আৰু তাৎপৰ্য

Date:

- Advertisement -


দেশৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৰ জন্ম জয়ন্তীত  14 নৱেম্বৰত ভাৰতত শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয় । 

- Advertisement -

১৪ নৱেম্বৰত সমগ্ৰ দেশৰ মানুহে বাল দিৱস বুলিও কয় । ১৮৮৯ চনৰ ১৪ নৱেম্বৰত জন্ম গ্ৰহণ কৰা ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ জন্ম জয়ন্তীৰ এই দিনটোতে শিশু দিৱস উদযাপন কৰা হয় । জৱাহৰলাল নেহৰুক ৰাষ্ট্ৰৰ শিশুসকলে চাচা ( খুৰা ) নেহৰুৰ  বুলি কয় আৰু এতিয়াও শিশুসকলৰ বাবে চাচা (খুৰা) হিচাপে স্মৰণ কৰা হয়। মহান ব্যক্তিত্ব নেহৰুৱে শিশুসকলৰ বাবে এক সু-বিকশিত শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ বাবে ওকালতি কৰিছিল যাৰ ফলত ভাৰতীয় সমাজৰ বাবে এক উন্নত ভৱিষ্যতৰ বিকাশ আৰু বিকাশ ঘটিছিল।


জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মতে, শিশুসকল এখন সমাজৰ ভেটি আৰু লগতে দেশৰ শক্তি। নেহৰুৰ মৃত্যুৰ আগতে, দেশখনে 20 নৱেম্বৰত শিশু দিৱস উদযাপন কৰিছিল যি হৈছে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দ্বাৰা ঘোষণা কৰা বিশ্ব শিশু দিৱস। কিন্তু জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মৃত্যুৰ পিছত, শিশু দিৱসৰ তাৰিখ ভাৰতে তেতিয়াৰ পৰা 14 নৱেম্বৰত উদযাপন কৰি সলনি কৰে। 


- Advertisement -

শিশু দিৱসৰ ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্য:

১৯৬৪ চনৰ ২৭ মে’ত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মৃত্যুৰ পিছত ভাৰতৰ সংসদৰ দ্বাৰা এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰা হৈছিল আৰু প্ৰস্তাৱটোৱে ৰাষ্ট্ৰৰ সন্তান গঢ়ি তোলাত তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে তেওঁৰ জন্ম জয়ন্তী শিশু দিৱস হিচাপে চিহ্নিত কৰিছিল। শিশু দিৱসত সমগ্ৰ দেশে জৱাহৰলাল নেহৰুক তেওঁৰ কাম আৰু শিশুৰ জৰিয়তে ভাৰতৰ ভৱিষ্যতৰ উন্নতিৰ প্ৰতি থকা আগ্ৰহৰ কথা স্মৰণ কৰি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে। শিশুসকলৰ শিক্ষা ৰ লগতে তেওঁলোকৰ অধিকাৰ আৰু যত্নসম্পৰ্কীয় সজাগতা অনাৰ লক্ষ্যৰে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত শিশু দিৱস পালন কৰা হয়। জৱাহৰলাল নেহৰুৱে এবাৰ কৈছিল যে আজিৰ সন্তানে কাইলৈৰ ভাৰত গঢ়ি তুলিব আৰু তেওঁলোক যিদৰে ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল, আমি তেওঁলোকক যিদৰে ডাঙৰ-দীঘল কৰিম সেয়া ভাৰতৰ ভৱিষ্যত নিৰ্ধাৰণ কৰিব।



- Advertisement -

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related