Chanakya Niti: ধৈৰ্য্য কেতিয়াবা কাপুৰুষৰ লক্ষণ হৈ পৰিব পাৰে ।।

Date:

- Advertisement -

ৰাজনীতি বিজ্ঞানৰ এগৰাকী পণ্ডিত আচাৰ্য চাণক্যও তেওঁৰ নীতিৰ বাবে জনাজাত। তেওঁৰ কথাবোৰ তেওঁলোকৰ নিজৰ সময়ত যিমান প্ৰাসংগিক আছিল আজিও সিমানেই প্ৰাসংগিক । সফল জীৱনৰ বাবে তেওঁলোকৰ নীতি অনুসৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মানুহৰ জীৱনত ধৈৰ্য্য কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সেয়া জনা উচিত। 

- Advertisement -

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত ধৈৰ্য্যৰ বিষয়ে কি কৈছে?

“ধৈৰ্য্যৰ সীমা আছে, যদি অত্যাধিক হৈ পৰে, তেন্তে ইয়াক কাপুৰুষ বুলি কোৱা হয়।” ‘ আচাৰ্য চাণক্যয

- Advertisement -

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিসমূহত ধৈৰ্য্য ৰখাত যথেষ্ট গুৰুত্ব দিছে। আচাৰ্যৰ এই মন্তব্যৰ অৰ্থ হৈছে যে জীৱনৰ সকলো বস্তুৰ এক সীমা আছে। ধৈৰ্য্যৰ দৰে। যদি আপুনি কিবা এটাত অত্যাধিক ধৈৰ্য্য দেখুৱায়, ই কাপুৰুষলৈ পৰিৱৰ্তিত হ’ব পাৰে। সেই সময়ত, আপুনি অনুভৱ কৰিব পাৰে যে ধৈৰ্য্য হৈছে আপোনাৰ শক্তি, কিন্তু এয়া নহয়। অত্যাধিক ধৈৰ্য্যই আপোনাৰ কামবোৰ নষ্ট কৰিব দিব।

উদাহৰণ হিছাপে যেতিয়া  কোনো জনে আপোনাৰ ভাল নোপোৱা কথাবোৰ কয়, কিন্তু আপুনি আপোনাৰ ধৈৰ্য্যৰে ইয়াৰ সঁহাৰি দিয়ে। কিন্তু আপোনাৰ সন্মুখৰ ব্যক্তিজনে আপোনাৰ এই নম্ৰতাৰ সুযোগ ল’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ধৈৰ্য্য দেখুওৱাটো কাপুৰুষৰ দৰে।

- Advertisement -

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related