BDO vs CDO: BDO আৰু CDO ৰ মাজত পাৰ্থক্য ? কেনেকৈ লাভ কৰিব চাকৰি ?

Date:

- Advertisement -
BDO vs CDO : আপুনি নিশ্চয় আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনত BDO আৰু CDOৰ দৰে পোষ্টৰ নাম শুনিছে। এই পদসমূহত পোষ্ট কৰা বিষয়াসকল হয়তো আপোনাৰ বাবে কেতিয়াবা কামত আহিছিল। কিন্তু বিডিঅ’ (BDO) আৰু চিডিঅ’ৰ (CDO) পাৰ্থক্যক লৈ মানুহৰ মাজত যথেষ্ট বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হয়। দুয়োৰে কোনটোৰ ক্ষমতা বেছি সেই কথাও মানুহে গম নেপাই । এনে পৰিস্থিতিত আজি আমি আপোনালোকক ক’ম যে BDO আৰু CDO ৰ পাৰ্থক্য। দুয়োৰে কাম বোৰ নো কি কি । 

BDO vs CDO BDO The Full Form of B.D.O is Block Development Officer ) মানে ব্লক উন্নয়ন বিষয়া। তেওঁলোকৰ কাম হৈছে ব্লকৰ অধীনত উন্নয়ন সম্পৰ্কীয় কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণৰ তদাৰক কৰা। আনহাতে, জিলাখনৰ আটাইকেইটা ব্লকৰ আঁচনিৰ উন্নয়নৰ ওপৰত মুখ্য উন্নয়ন বিষয়াই অৰ্থাৎ CDO ই নিৰীক্ষণ আৰু তদাৰক কৰিব লগা হয়। বিডিঅ’সকলক ৰাজ্যিক লোকসেৱা (APSC) আয়োগে নিযুক্তি দিয়ে। আনহাতে চিডিঅ’ CDO পদত নিযুক্তি কেন্দ্ৰীয় (UPSC) লোকসেৱা আয়োগে কৰে।

bdo ৰ কাৰ্য্যসমূহ

ব্লক উন্নয়ন বিষয়া হৈছে ৰাজ্যৰ এজন চৰকাৰী বিষয়া, যিয়ে এটা ব্লকৰ উন্নয়ন আৰু কাম-কাজৰ বাবে কাম কৰে। উন্নয়ন আৰু অন্যান্য কাম-কাজৰ দায়িত্ব অকল তেওঁৰ আছিল। বিডিঅ’ৰ নিৰ্দিষ্ট ভৌগোলিক অঞ্চলৰ উন্নয়নৰ বাবে কাম কৰে। বিডিঅ’ সকল ব্লক কমিটীৰ সদস্য। জিলা এখনৰ সকলো বিডিঅ’ও জিলা পঞ্চায়ত বা জিলা পৰিষদৰ অংশ।

- Advertisement -

CDO ( Chief Development Officer (C.D.O)

মুখ্য উন্নয়ন বিষয়া ভাৰতৰ উত্তৰ প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড আৰু বিহাৰ ৰাজ্যৰ এটা প্ৰশাসনিক পদ। দৰিদ্ৰতা দূৰীকৰণ আৰু মৌলিক আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টিৰ বাবে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিভিন্ন উন্নয়নমূলক আঁচনিৰ তদাৰক কৰে চিডিঅ’ই। চিডিঅ’সকলে জিলা দণ্ডাধীশৰ তত্বাৱধান আৰু নিয়ন্ত্ৰণত কাম কৰে। চিডিঅ’ৰ অধীনত জিলাৰ সকলো ব্লকৰ উন্নয়নৰ সৈতে জড়িত সকলো কাম নিৰীক্ষণ কৰে।

BDO আৰু CDO ৰ চাকৰি কেনেকৈ পাব

BDO অৰ্থাৎ ব্লক ডেভেলপমেণ্ট অফিচাৰৰ পদত চাকৰি পাবলৈ প্ৰাৰ্থীয়ে যিকোনো স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ অসামৰিক সেৱাৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এই পদসমূহৰ বাবে পৰীক্ষাৰ্থী বাছনি কৰা হয়। এই পদটো ৰাজ্য চৰকাৰৰ অধীনত। মুখ্য উন্নয়ন বিষয়া (CDO) হ’বলৈ প্ৰাৰ্থী যিকোনো বিষয়ৰ স্নাতক হ’ব লাগিব। ইয়াৰ পিছত তেওঁলোকে UPSC CSE পৰীক্ষাত ভাল ৰেংক লৈ উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব। 

আমাৰ articleৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাব। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি লেখটো ভাল লাগিল তেন্তে আপোনাৰ ছ’চিয়েল মিডিয়া হেণ্ডেলত শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু অধিক পঢ়িবলৈ আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Eassy On Himanta Biswa Sarma in Assamese : হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ জীৱনী।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱনৰাজনৈতিক জীৱনভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীমুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্রহণঅন্যান্য হিমন্ত বিশ্ব...

What is CAA । নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন বা CAA কি? এই বিষয়ে ইমান বিতৰ্ক কিয় ?

What is CAA : ভাৰতত কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে নাগৰিকত্ব...