4 বছৰ, 5000 ঘণ্টাৰ Research, 700 কাশ্মীৰী পণ্ডিতৰ সৈতে সাক্ষাৎকাৰ, আৰু এখন বিতৰ্কিত চলচিত্ৰ ছবি ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইল’

Date:

- Advertisement -
https://www.natunassam.in/2022/03/story-about-making-of-the-kashmir-files-behind-the-sense.html

- Advertisement -

পৰিচালক বিবেক ৰঞ্জন অগ্নিহোত্ৰীৰ দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ আজি কেইবাটাও কাৰণত বাতৰিলৈ আহিছে। কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ ওপৰত সংঘটিত অত্যাচাৰৰ পৰা ছবিখনৰ উপাৰ্জনলৈকে, ছবিখনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো বিষয়ত ছ’চিয়েল মিডিয়াত বিতৰ্ক চলি আছে। চলচ্চিত্ৰখনত কোনো ডাঙৰ তাৰকা নাই বা কোনো বিখ্যাত সংগীতজ্ঞ বা গায়কৰ গান জনপ্ৰিয় হোৱা নাই, তথাপিও, ছবিখনে এক ভাল কাম কৰি আছে। 

ছবিখনৰ ডাঙৰ চুপাৰষ্টাৰসকল সঠিক নহয় , কিন্তু উৎকৃষ্ট অভিনেতা। অনুপম খেৰ, মিথুন চক্ৰৱৰ্তী আৰু দৰ্শন কুমাৰৰ দৰে বিখ্যাত অভিনেতাৰে সজ্জিত এই চলচ্চিত্ৰখনৰ প্ৰচাৰ পৰিচালক বিবেক অগ্নিহোত্ৰীয়ে নিজেই পৰিচালনা কৰিছে। আজি যদিও মানুহে কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰতে এই গোটেই ছবিখন চাই তেওঁলোকৰ মতামত দিছে, তথাপিও এই ছবিখন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ যথেষ্ট পৰিশ্ৰম আৰু দীঘলীয়া সময় লাগিছে।  

এই ছবিখনসন্দৰ্ভত দিল্লীত প্ৰথম খন সংবাদমেল অনুষ্ঠিত হৈছিল।  তাত কোৱা হৈছিল যে কিমান কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু ইয়াক নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কিমান সময় লাগিছিল কোৱা হৈছিল । বিবেক অগ্নিহোত্ৰীয়ে সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয় যে এই ছবিখন নিৰ্মাণ কৰোঁতে সূক্ষ্ম তাৎপৰ্যৰ যত্ন লোৱা হৈছিল আৰু একে সময়তে, ছবিখন সত্য আৰু বাস্তৱতাৰ ক্ষেত্ৰত কিমান সঠিক সেয়াও দেখা গৈছিল।

- Advertisement -

Research 5,000 ঘণ্টাত সম্পূৰ্ণ হৈছিল ।

বিবেকে ছবিখনৰ বিষয়ে সংবাদ মাধ্যমক কৈছিল আৰু কৈছিল যে এই ছবিখন নিৰ্মাণ কৰাৰ আগতে ভাল গৱেষণা কৰা হৈছিল আৰু এই গৱেষণাৰ বাবে ৫০০০ ঘণ্টা সময় লাগিছিল। তাৰ পিছত ফলাফলটো ১৫,০০০ পৃষ্ঠাৰ এখন দস্তাবেজত সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল। বিবেকৰ সংবাদমেল আছিল প্ৰায় ডেৰ ঘণ্টা য’ত তেওঁ এটা 20 মিনিটৰ ভিডিঅ’ দেখুৱাইছিল। য’ত কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ এটা সাক্ষাৎকাৰ আছিল যিয়ে সেই ভয়ংকৰ সময়খিনি নিজৰ চকুৰে দেখিছিল। 

- Advertisement -
https://www.natunassam.in/2022/03/story-about-making-of-the-kashmir-files-behind-the-sense.html

ছবিখন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ৪ বছৰ লাগিছিল। 

বিবেকৰ মতে, পীড়িত কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলক তেওঁলোকৰ হৃদয়ৰ অৱস্থা জানিবলৈ লগ পোৱাটো সহজ নাছিল। ইয়াৰ বাবে তেওঁ আৰু তেওঁৰ পত্নী পল্লৱী যোশীয়ে ভাৰতৰ বহুতো চহৰকে ধৰি বিশ্বৰ বহুতো দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিব লগা হৈছিল। এই কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ পিছত, বিবেকে 700 ৰো অধিক পীড়িত কাশ্মীৰী পণ্ডিতৰ সাক্ষাৎকাৰ ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। 

ছবিখন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ৪ বছৰৰ দীঘলীয়া সময় লাগিছিল। সাক্ষাৎকাৰৰ সময়ত বিবেকে দেখুওৱা 20 মিনিটৰ ভিডিঅ’টোত, বিবেক আৰু পল্লৱী যোশীক ভুক্তভোগীসকলৰ সৈতে কথা পাতি থাকোতে বহু ঠাইত কান্দি থকা দেখা গৈছিল।

বিবেকে কয় যে যিসকল কাশ্মীৰী পণ্ডিতে ভুগিছে তেওঁলোকে কৈছিল যে তেওঁলোকে বলীউডৰ বহুতো ডাঙৰ লোকক এই বিষয়ত এখন চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল, কিন্তু প্ৰতিবাৰেই তেওঁলোকৰ  এয়া কেৱল হতাশাজনক আছিল। বিবেকে নিজেই ২০১৮ চনত এই ছবিখন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ সন্মত হ’বলৈ ডেৰ মাহ সময় লৈছিল। তেওঁৰ মতে, এইটো এটা সহজ সিদ্ধান্ত নাছিল। তেওঁ কয় যে এনে এখন চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণত আপোনাৰ বাবে বহুতো বিপদ আছে। সন্ত্ৰাসবাদীয়ে আপোনাক ভাবুকি দিব পাৰে আৰু যেতিয়া সন্ত্ৰাসবাদীয়ে আক্ৰমণ কৰে, আপোনাক সুৰক্ষা দিবলৈ কোনো আৰক্ষী বা সেনা নাহে। 

বিবেকৰ মতে, তেওঁৰ পত্নী পল্লৱী যোশীয়ে তেওঁক সাহস দিছিল। ইয়াৰ পিছত, তেওঁলোক দুয়োজনে সিদ্ধান্ত লয় যে তেওঁলোকে এই ছবিখন সৃষ্টিশীল সৈনিকৰ দৰে নিৰ্মাণ কৰিব। আজি তেওঁলোকৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমে ৰং আনিছে আৰু ই দৰ্শকৰ পৰা যথেষ্ট মৰম পাইছে। বিবেক অগ্নিহোত্ৰীয়ে সংবাদমেলত ঘোষণা কৰিছে যে তেওঁ শীঘ্ৰেই এই বিষয়ত এটা ৱেব শৃংখলা নিৰ্মাণ কৰিব।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related