12 Jyotirlinga in Assamese :১২ জ্যোতিৰ্লিংগ সমূহ কি কি ?

Date:

- Advertisement -

12 Jyotirlinga in Assamese : বাৰটা জ্যোতিৰ্লিংগৰ গুৰুত্ব পুৰাণত উল্লেখ কৰা হৈছে। এই সকলোবোৰ স্থানতে ভগৱান ভোলেনাথে নিজেই উপস্থিত হৈ ভক্তসকলক দৰ্শন দিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। আজিও তেওঁ ইয়াত স্বঘোষিত শিৱলিংগ ৰূপত উপস্থিত। এই ঠাইবোৰক জ্যোতিৰ্লিংগ বুলি কোৱা হয়।

Name 12 Jyotirlinga in Assamese (১২ টা জ্যোতিৰ্লিংগৰ নাম )

শাস্ত্ৰত ১২টা জ্যোতিৰ্লিংগৰ আটাইকেইটাৰ নাম এটা শ্লোকত উল্লেখ কৰা হৈছে। এই পদটো এনেকুৱা

- Advertisement -

সৌৰাষ্ট্ৰ সোমনাথ চা শ্ৰীশৈলে মল্লিকাৰ্জুনম।

উজ্জয়িনিয়ান মহাকালমংকাৰমলেশ্বৰম॥১॥

পৰল্যম বৈদ্যনাথম চা ডাকিন্য ভীমশংকৰম।:

সেতুবন্ধে তু ৰামেশম নাগেশম দাৰুকাৱনে॥২॥

- Advertisement -

বাৰাণস্যান তু বিশ্বেষণ ত্ৰিম্বকম গৌতমিতত্তে।:

হিমালয় তু কেদাৰম ঘৃষ্ণশম চা শিৱলায়ে॥৩॥

आनीতা জ্যোতিৰিলিংসাম मर्थेन्न:॥

অৰ্থাৎ সৌৰাষ্ট্ৰ (গুজৰাট)ৰ সোমনাথ, শৈল পৰ্বতৰ মল্লিকাৰ্জুন, ক্ষীপ্ৰা নদীৰ পাৰত মহাকালেশ্বৰ, উজ্জয়িনত ওমকাৰেশ্বৰ বা অমলেশ্বৰ, ঝাৰখণ্ডৰ বৈদ্যনাথ, নাশিকত ভীমশংকৰ, তামিলনাডুৰ ৰামেশ্বৰ, দাৰুকভানত নাগেশ্বৰ, বাৰাণসীত বিশ্বনাথ, গোদাবৰীৰ পাৰত ত্ৰিম্বেশ্বৰ।, উত্তৰাখণ্ডৰ কেদাৰনাথ, আৰু ঔৰংগাবাদৰ ঘূষ্মেশ্বৰ জ্যোতিৰ্লিংগ। এই ১২টা জ্যোতিৰ্লিংগৰ নাম যিয়ে ৰাতিপুৱা আৰু গধূলি স্মৰণ কৰে, তেওঁৰ পূৰ্বৰ সাতটা জন্মৰ পাপ তৎক্ষণাত ধ্বংস হয়।

- Advertisement -

দেশৰ এই স্থানসমূহত ১২টা জ্যোতিৰ্লিংগ (12 Jyotirlinga) আছে

সোমনাথ

ই গুজৰাটৰ প্ৰভাস অঞ্চলত অৱস্থিত। এই মন্দিৰটো যোৱা এহাজাৰ বছৰত প্ৰায় ছবাৰ ভাঙি পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াৰ ওপৰত প্ৰথম আক্ৰমণ ১০২২ খ্ৰীষ্টাব্দত মুছলমান আক্ৰমণকাৰী মাহমুদ গাজনৱীয়ে কৰিছিল।

মল্লিকাৰ্জুন

ই অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ কৃষ্ণ জিলাৰ কৃষ্ণ নদীৰ পাৰত অৱস্থিত শ্ৰীশৈলাম পৰ্বতত অৱস্থিত। এই পৰ্বতটোক দক্ষিণৰ কৈলাশ বুলিও কোৱা হয়।

মহাকালেশ্বৰ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ মধ্যপ্ৰদেশৰ উজ্জয়িনৰ ক্ষীপ্ৰা নদীৰ পাৰত উজ্জয়িনত অৱস্থিত।

ওমকাৰেশ্বৰ

মধ্যপ্ৰদেশৰ নৰ্মদা নদীৰ এটা দ্বীপতো প্ৰতিষ্ঠিত এই জ্যোতিৰ্লিংগ। ইয়াত ওমকাৰেশ্বৰ আৰু অমলেশ্বৰ দুটা বেলেগ লিংগ, কিন্তু একে লিংগৰ দুটা ৰূপ হিচাপে পূজা কৰা হয়।

কেদাৰনাথ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ উত্তৰাখণ্ডৰ হিমালয়ৰ কেদাৰ নামৰ পৰ্বতত উপস্থিত।

ভীমশংকৰ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ মহাৰাষ্ট্ৰৰ সহ্যাদ্ৰি পৰ্বতত, মুম্বাইৰ পূব আৰু পুনেৰ উত্তৰত, ভীমা নদীৰ পাৰত প্ৰতিষ্ঠিত। শিৱপুৰণৰ এটা কাহিনীৰ আধাৰত ভীমশংকৰ জ্যোতিৰ্লিংগো অসমৰ কামৰূপ জিলাৰ গুৱাহাটীৰ সমীপৰ ব্ৰহ্মপুৰ পাহাৰত অৱস্থিত বুলি কোৱা হয়।

কাশী বিশ্বনাথ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসীত অৱস্থিত কাশীত অৱস্থিত। উত্তৰ ভাৰতত এই শিৱলিংগ অতিশয় শ্ৰদ্ধা।

ত্ৰিম্বকেশ্বৰ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ মহাৰাষ্ট্ৰৰ নাশিক জিলাৰ পঞ্চৱতীৰ পৰা ১৮ মাইল দূৰত্বত ব্ৰহ্মগিৰিৰ সমীপত গোদাৱৰীৰ পাৰত অৱস্থিত। এই স্থানক পবিত্ৰ গোদাবৰী নদীৰ উৎপত্তিস্থল বুলিও গণ্য কৰা হয়।

বৈদ্যনাথ

ঝাৰখণ্ডৰ দেওঘৰৰ পাৰ্লি গাঁৱৰ সমীপত প্ৰতিষ্ঠিত এই স্বঘোষিত জ্যোতিৰ্লিংগ। ইয়াত ভগৱান শিৱ বৈদ্যনাথৰ ৰূপত আবিৰ্ভাৱ হৈছিল।

নাগেশ্বৰ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ গুজৰাটৰ দ্বাৰকাত অৱস্থিত। একাংশ লোকৰ মতে হায়দৰাবাদ ৰাজ্যৰ অন্তৰ্গত আউধা গাঁৱত অৱস্থিত শিৱলিংগক নাগেশ্বৰ জ্যোতিৰ্লিংগ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

ৰামেশ্বৰম

এই জ্যোতিৰ্লিংগ তামিলনাডুৰ ৰামনাদ জিলাত অৱস্থিত। ৰামায়ণ আৰু অন্যান্য পুৰাণ অনুসৰি ভগৱান ৰামে লংকাত আক্ৰমণ কৰাৰ আগতে ইয়াত শিৱক পূজা কৰিছিল। সেয়েহে ইয়াক ৰামেশ্বৰম (ৰামৰ প্ৰভু) বুলিও কোৱা হয়।

ঘুষ্নেশ্বৰ

এই জ্যোতিৰ্লিংগ মহাৰাষ্ট্ৰৰ ঔৰংগাবাদ জিলাৰ সমীপত অৱস্থিত এলোৰী গুহাৰ ওচৰত। ঘুষ্নেশ্বৰ জ্যোতিৰ্লিংগক ঘুশ্ৰুনেশ্বৰ বুলিও কোৱা হয়।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Today’s rashifal in Assamese আপোনাৰ আজিৰ দিনটোৰ ৰাশিফল। 14 March 2024

মেষঃ বৃষ ৰাশিঃ মিথুন: কৰ্কট ৰাশি: সিংহ ৰাশি: কন্যা...